تیتر سه زیرسرویس

 • بازنگری در مفهوم شهر رویدادگرا

  بازنگری در مفهوم شهر رویدادگرا

  اصطلاح «شهر رویدادگرا»، به شهرهایی اطلاق می‌شود که به‌منظور دستیابی به گستره وسیعی از اهداف سازنده در جهت پیشرفت شهر، میزبان رویدادهای مختلفی می‌شوند. ازجمله این اهداف می‌توان به رشد اقتصادی، معرفی شهر در سطح منطقه‌ای یا جهانی، انسجام اجتماعی و توسعه بافت شهری اشاره کرد.

 • چارچوبی برای ارتقای اکوسیستم فناورانه در شهرها

  چارچوبی برای ارتقای اکوسیستم فناورانه در شهرها

  اکوسیستم نوآوری باید به عنوان جامعه‌محلی یا ترکیبی از جوامع‌محلی فهمیده شود، تمرکز سیاست‌ها بر جامعه‌محلی برای حمایت از اکوسیستم با بعد اجتماعی آن تعریف شده و نه محدوده ای جغرافیایی. بعد جغرافیایی ابزاری برای توسعه ارتباطات اجتماعی است، اما نمی تواند به تنهایی ارتباطات اجتماعی را توسعه دهد.

 • نقش شهرداری‌ها در اقتصاد شهری

  نقش شهرداری‌ها در اقتصاد شهری

  فضای بحث اقتصاد شهری از دهه 70 میلادی شکل گرفت و سپس در دهه 90 تئوریزه شد و امروز به عنوان یکی از زیرشاخه‌های علم اقتصاد درباره‌اش بحث می‌شود. این فضا از آنجا شکل گرفت که تئوری‌های اقتصادی نمی‌توانست یکسری پدیده‌ها یا اطلاعاتی که مکان‌مند بود را به شکل مناسبی تحلیل کند.

 • در احوال شناسنامه فرهنگی محلات

  معرفی مدل مفهومی شناسنامه فرهنگی اجتماعی محلات شهر

  در احوال شناسنامه فرهنگی محلات

  رویکرد هویت محله‌ای بر مکان، فضا و زمان به عنوان عناصر تشکیل دهنده‌ محله که مولفه‌های سازنده‌ شخصیت آن نیز هست، تأکید دارد. بر این اساس مولفه‌های سازنده‌ هویت یک محله در دو بعد عینی و ذهنی و در سه محیط طبیعی، مصنوعی و انسانی تبلور می‌یابد.

 • ناگزیری تولید زباله؛ بازیافت گریزناپذیر

  بزرگترین مرکز بازیافت زباله در اروپا چگونه ساخته شد؟

  ناگزیری تولید زباله؛ بازیافت گریزناپذیر

  مرکز مدیریت بازیافت زباله در لیوبلانا،‌ پایتخت اسلوونی یکی از طرح‌هایی است که برای حفاظت از محیط‌زیست در اروپا انجام شد. این طرح یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌هایی زیست‌محیطی است که صندوق انسجام اروپا در راستای همکاری منطقه‌ای انجام داد.

 • تاریخچه بنای شهرداری اصفهان

  تاریخچه بنای شهرداری اصفهان

  در عصر پهلوی اول، تک بناهایی در شهر اصفهان و دیگر شهرهای ایران ساخته شد که هرکدام بار مثبتی همراه داشت. معماری ملی‌گرا با گرایش به معماری مدرن غرب و با شعار نوگرایی تغییرات زیادی را ایجاد کرد. بنای شهرداری مرکزی اصفهان در زمان پهلوی اول، در دوران شهردار غلامرضا الهامی پی‏‌ریزی شد.

 • شهر هوشمند؛ آب هوشمند

  شهر هوشمند؛ آب هوشمند

  یکی از مؤلفه‌های مهم در شهرهای هوشمند؛ مدیریت آب است. سیستم آب هوشمند بر اساس اطلاعاتی مانند جریان، فشار و چگونگی توزیع آب در شهر طراحی می‌شود. علاوه بر این مهم است که به‌طور دقیق از میزان آب مصرفی در یک شهر اطلاع داشته باشیم.

 • شهرهای رویدادگرا؛ مدیریت فرهنگی و باززنده‌سازی شهری

  معرفی کتاب شهرهای رویدادگرا

  شهرهای رویدادگرا؛ مدیریت فرهنگی و باززنده‌سازی شهری

  این کتاب بر شکل‌دهی به یک مکان عمومی تأکید دارد تا روی بازاریابی مکان، هرچند در حال حاضر هر بحثی که بخواهد به‌دوراز طرح توجیه‌های اقتصادی رایج در زمینه هزینه‌های عمومی استدلال آورد، دشوار است. در این کتاب اما موردی قوی‌ای وجود دارد که به‌منظور بررسی کردن سهم رویدادها در یک شهر به شیوه‌

 • نقش رویدادهای فرهنگی در توسعه شهرها

  نقش رویدادهای فرهنگی در توسعه شهرها

  هر جشنواره‌ای ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارد و همین امر باعث می‌شود که نتوان قالب استانداری را برای آن‌ها تعریف کرد. در واقع مهم نیست که علت برگزاری یک رویداد چه باشد بلکه مهم شرکت‌کنندگانی هستند که هریک انتظارات خاص خود را از جشنواره دارند.

 • اصفهانی‌ها؛ از شیوه زندگی تا سبک آن

  اصفهانی‌ها؛ از شیوه زندگی تا سبک آن

  شیوه زندگی نظریه است و سبک زندگی مدل. مدل تنوع و تکثر دارد و قابل‌تغییر است. شیوه زندگی اما به‌آسانی قابل‌تغییر نیست، چراکه اساساً خصیصه تمدنی دارد و با تاریخ زیسته و مکان در ارتباط است. به همین دلیل شیوه زندگی صورت‌بندی اجتماعی را برای اصفهان ساخته که بدون آن نمی‌توان در سبک زندگی دخالت کرد.