پایان سکوت، صبر و تحمل مردم اصفهان

فعالیت نمایندگان اصفهان طی هفته گذشته در صحن علنی مجلس را در بسته خبری پیش رو می خوانید

به گزارش ایمنا، اظهار نظرها، تذکرات و نطق میان دستور، بخشی از فعالیت نمایندگان اصفهان در مجلس شورای اسلامی طی هفته گذشته بود که در یک نگاه اجمالی به مرور آن می پردازیم؛ 

سه شنبه ۲۱ آبان 

بختیار: نهادهای امنیتی اخلال در سخنرانی رئیس جمهور را پیگیری کنند

علی بختیار نماینده مردم گلپایگان در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور جلسه علنی امروز مجلس ضمن تبریک به مناسبت هفته وحدت اظهار کرد:‌ پیروزی انقلاب اسلامی رشادت‌های ملت در ۸ سال دفاع مقدس، مقابله با تحریم‌های ظالمانه غرب علیه کشورمان همگی به سایه اعتماد و اطمینان مردم با همدلی و یکپارچگی انجام شد وگرنه تفرقه هر بنیانی را سرنگون می‌کند. وی افزود: با توجه به اینکه روز گذشته رئیس جمهور به عنوان مقام دوم کشور و دارنده‌ی مسئولیت‌های مهم در یزد سخنرانی داشتند این که عده‌ای معدود قصد داشتند در سخنرانی ایشان اخلال ایجاد کنند را محکوم می‌کنم و با توجه به بیانات صریح مقام معظم رهبری مبنی بر تقبیح حرکات خودسرانه و برهم زننده از وزارت کشور نهادهای قضایی و امنیتی قرار است که انتظار است به صورت جدی رسیدگی کنند. نماینده مردم گلپایگان در  مجلس اظهار کرد: ‌ضمن احترام به همه جریانات سیاسی و صاحب منسبان باید بگویم که بازنگری در سیاست‌ها و اقدامات خودشان را در مجموعه تحت امرشان مورد توجه قرار دهند؛ به نحوی که موجب تقویت وحدت ملی شود. با دشمن تراشی و دفع حداکثری و اعمال سلیقه‌ای بی‌پایه و اساس جامعه با بحران بیشتری روبرو خواهد شد که به صلاح نظام و انقلاب نخواهد بود و دشمنان کشور را شاد خواهد کرد. وی ادامه داد: نفع هر گونه ستمگری و سلطه‌گری و سلطه پذیری در بند ج اصل دوم قانون اساسی مورد تاکید قرار گرفته است. دولت روسیه و اتحادیه جماهیر شوروی در گذشته دارای چنین سیاست‌های استعماری بوده است. زمانی که دست از استعمار و استثمار برداشت، منع برای رابطه با آن هم برداشته شد. اگر آمریکایی‌ها هم به سیاست‌های استعمارگری سلطه‌گری، پایان دهند و خود را قیم جهان ندانسته و به تعهدات بین‌المللی خود پایبند باشند و همچنین جبران مافات کنند جمهوری اسلامی رفتاری دیگر با آنها خواهدت داشت. بختیار عنوان کرد:‌ با اندکی سعه صدر و همکاری فی مابین دولت و مجلس می‌توان راه را در رابطه با موضوع رونق اقتصادی هموار نمود. رسالت ما نمایندگان مجلس آن است که راهکار برون رفت از شرایط کنونی را بیابیم و برای تحریم نفت به تامین منابع جایگزین و هدایت سرمایه‌های مردم به بخش‌های مولد راه حل جستجو کنیم.  وی افزود: تحریم نفت، بنزین و بسیاری از کالاهای استراتژیک در دوران تحریمی سابق نقطه اتکای آمریکا برای از پای درآوردن ملت ایران بود، اما امروز با همکاری دولت و مجلس در این دوره از تحریم‌ها تحریم‌ بنزین و کالاهای استراتژیک مساله‌ای برای کشور نیست. وابستگی کشور به درآمدهای نفتی کشور را در تنگنا قرار داده؛ تحریم نفت هم راهکار مناسبی دارد. طرح توسعه منابع پایین دستی نفت به میزان ۲ میلیون بشکه با سرمایه مردمی از طریق بازار بورس نقدینگی را به سمت اتمام طرح‌های نیمه تمام و ارتقاء و ایجاد پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه‌ها که شما نمایندگان تصویب کردید می‌برد که این موضوع  یکی از راهکارهایی است که دولت باید هر چه سریعتر آیین نامه آن را تصویب و اجرایی کند. با این مدل مالی توسعه یافته می‌توان نقدینگی غیر مولد را به سمت بخش مولد جذاب سوق داد.  عضو کمیسیون انرژی مجلس در پایان اضافه کرد:‌ امروز توجه به گردشگری در تمام ابعاد علمی، فرهنگی و درمانی و ورزشی و کشاورزی و دامداری در حال رشد است. به طوری که کشورها به سمت تامین منابع از این طریق و تامین ۵۰ درصد تولید ناخالص ملی خود از این طریق مورد نظر قرار می‌دهند اما ما در کشور برای بهبود زیرساخت‌های گردشگری چه اقداماتی را صورت دادیم؟ آثار موجود چگونه نگهداری می‌شود؟

انتقاد «حاجی‌دلیگانی» از تعلل مرکز پژوهش‌ها در تبیین بیانیه گام دوم انقلاب

 حسینعلی حاجی دلیگانی در تذکری شفاهی در جلسه علنی سه شنبه مجلس خطاب به رییس مجلس گفت: شما بارها در خصوص بیانیه گام دوم انقلاب که از سوی رهبری ابلاغ شده است به مرکز پژوهش ها ماموریت داده اید تا آن چه مربوط به حوزه کاری مجلس است را برای نمایندگان تبیین کند. وی در ادامه اظهار کرد: اما با گذشت ۱۰ ماه از ابلاغ رهبری که ایشان نیز تاکید داشتند مدت ها بر روی این موضوع کار کارشناسی انجام داده اند می گذرد اما هنوز خبری از این موضوع در مجلس نیست. نماینده مردم شاهین شهر در مجلس تصریح کرد: عمر مجلس دهم رو به پایان است و از شما می خواهم دستور دهید مرکز پژوهش ها فورا در زمینه تبیین بیانیه گام دوم اقدام کند. رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به وی بیان کرد: بنده دستور دادم تا آقای قاضی زاده که عضو هیات رئیسه هستند این موضوع را دنبال کنند.

دوشنبه ۲۰ آبان

کوهکن: تا سال ۱۴۰۰ بیش از ۳۰۰ هزار فرهنگی بازنشسته می‌شوند

محسن کوهکن در جلسه علنی دوشنبه مجلس شورای اسلامی در تذکری شفاهی خطاب به وزیرآموزش و پرورش گفت: تعداد قابل توجهی از فرهنگیان طی یکی دو سال آینده بازنشسته می‌شوند بخش قابل توجهی از کسری معلم امسال را با فراخوان بازنشستگان تامین کردید . ضمن احترام به بازنشستگان این روند را نمی‌توان ادامه داد. نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی با بیان این که " تا سال ۱۴۰۰ بیش از ۳۰۰ هزار نفر از فرهنگیان بازنشسته می‌شوند" تاکید کرد: باید برای نیروهای خرید خدمت و نیروهای که تحت عناوین دیگری با آموزش و پرورش همکاری می‌کنند سازوکاری تنظیم شود که با امید و اعتماد کافی به همکاری خود ادامه دهند. این عضو فراکسیون ولایی مجلس در پایان تذکر خود گفت: کلیپ تصویری از آقای ظریف گوش می‌کردم که موضوع آن مزایای مذاکره و گفت و گو بود. آقای ظریف! اگر شما معتقد هستید که با مذاکره و مفاهمه می‌توان بسیاری از مشکلات را حل کرد اولین پایبند به این اصل، باید خود شما باشید نه این که در پاسخ به نماینده‌ای مجلس را ترک کنید.

یکشنبه ۱۹ آبان

فولادگر: ستاد احیای زاینده‌رود و ساماندهی کارون طرح‌های جدید ارائه بدهد

حمیدرضا فولادگر در نطق میان‌دستور جلسه یکشنبه مجلس با گرامیداشت هفته وحدت، شرط اصلی وحدت مسلمانان را پایبندی به تعالیم دین اسلام و اسلام ناب محمدی، زمینه‌سازی برای ظهور منجی جهانی و دعوت فطرت‌های الهی مردم به ندای انسان‌ساز اسلام دانست.  وی ادامه داد: وحدت، حتی به مسلمانان هم محدود نمی‌شود و همه ادیان الهی مخاطب ندای وحدت‌بخش الهی هستند. وجه اشتراک همه ادیان الهی، عبودیت خدا، پرهیز از شرکت و قرار نگرفتن تحت سلطه هیچ اربابی جز الله رب‌العالمین است. وحدت مسلمانان تحت رهبریت ولی‌فقیه و رهبری جهان اسلام در عصر حاضر و در دوران مقاومت در منطقه، کاملا تجربه شده است و  هر جا تفرقه‌ای وجود داشته باشد، یا تفرقه هست یا رهبری وجود نداشته است.  این عضو فراکسیون ولایی مجلس گفت: ادامه دادن راهبرد مقاومت در سطح داخلی و خارجی، برداشتن گام چهارم هسته‌ای، توجه به ظرفیتهای اقتصادی داخلی به جای برجام و اینستکس، توسعه روابط تجاری با سایر دولتها، حمایت از صادرات، رفع موانع تولید، بهبود فضای کسب و کار و اجرای درست سیاستهای اصل 44 قانون اساسی موجب گشایش امور اقتصادی و معیشتی مردم، خروج از رکود و بهبود شاخص اشتغال است.  نماینده مردم اصفهان در مجلس با اشاره به مشکلات حوزه انتخابیه‌اش، گفت: استان و شهر اصفهان با چالش طرح‌های نیمه تمام عمرانی، توسعه نامتوازن، آب و کشاورزی روبروست. شاهد بالا بودن نرخ بیکاری بیش از متوسط کشوری و وجود موانع متعدد کسب و کار هستیم. اشتغال و مسکن مهمترین مشکلات اقتصادی مردم و جوانان است. برای خروج از رکود پروژه‌های عمرانی، ساخت و ساز و تولید راهی جز اجرای قوانین و طرح‌های خروج از رکود و ایجاد رونق اقتصادی نداریم. با توجه به محدودیت بودجه‌های عمرانی راهی جز به میدان آوردن بخش غیردولتی و مشارکت آنان در اتمام طرح‌های فراوان نیمه‌تمام نداریم که آن هم مستلزم بهبود فضای کسب و کار است.   وی با اشاره به مشکلات بخش کشاورزی و آب استان، گفت: اصفهان در همه دوره‌های پس از انقلاب پیشتاز و نقش‌آفرین بوده است. شهدای عملیات محرم و شهدای اصفهان و کاروانهای کمکهای مردمی اصفهان به جبهه‌های حق علیه باطل نمونه عملی این مسئله است. پایان سکوت، صبر و تحمل مردم اصفهان و اعتراض آنان به عملکرد نادرست و ضعیف مدیران استان نباید موجب بی‌انصافی مسؤولان کشور شود. قراردادهای آب باید به رسمیت شناخته شود. ستاد احیای زاینده‌رود و ساماندهی کارون پس از یک سال راه افتاد و اگر بخواهد موفق شود باید حتما مصوبات قانونی و طرحهای قانونی جدید ارائه بدهد.

سالک: با واردات بی رویه برخورد کنید

احمد سالک کاشانی در جلسه علنی یکشنبه مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود گفت: در ۴۱ سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، شاهد دو اتفاق مهم در سطح جهان هستیم. اول اینکه جمهوری اسلامی به پشتوانه ملت و رهبری در اوج عزت و اقتدار رو به کمال با هدف دستیابی به قلل جهان حرکت می‌کند و دوم اینکه استکبار جهانی و به خصوص آمریکا و صهیونیست در حضیض ذلت و التماس هستند. جای اقتدار و التماس نباید عوض شود.    این عضو فراکسیون روحانیت مجلس تاکید کرد: رسالت ما حفظ امانت الهی و حفظ امانت الهی یعنی حمایت از رهبری و انس با قرآن و بصیرت مردم پس باید سه کار مهم را پیگیری کنیم. اول حفظ نظام که از اوجب واجبات است دوم جلوگیری از تفرقه، اختلاف و نفوذ بیگانگان و سوم تلاش برای استحکام درون تشکیلاتی نظام با اصلاح ساختارها و سازماندهی دقیق با بکارگیری جوانان و نخبگان. نماینده مردم اصفهان در مجلس با بیان اینکه در جهان نوین مقوله‌ای به نام شرق و غرب وجود ندارد، گفت: نبرد سنگین جهان بر سر اسلام ناب محمدی و سلطه جهانی باید با تکیه بر فرمان‌های الهی، توکل به خداوند بزرگ و ریسمان الهی عترت پاک پیامبر و همچنین در زمان غیبت کبری به جانشین آن حضرت یعنی مقام معظم رهبری چنگ زد. تطبیق اخلاق، سیاست، فرهنگ و اقتصاد با محتوای قرآن و عترت عملی جدی است. بی تردید و با اعتقاد راسخ می‌گویم که در این نبرد اسلام پیروز خواهد شد.  این عضو فراکسیون روحانیت مجلس در ادامه نطق خود خطاب به رئیس جمهور گفت: کشور را معطل دشمنان نکنید. برای حل معضل بیکاری، معیشت مردم، گرانی و تورم به ظرفیت‌های جوانان، نخبگان و مردم و سیاست‌های ابلاغی رهبری مثل اقتصاد مقاومتی تلاش حداکثری کنید. ما در مقابل فشار حداکثری آمریکا و اروپا سر خم نخواهیم کرد.  سالک خطاب به وزیر نیرو ادامه داد: مصوبات ۹ ماده‌ای و مصوبات جلسات دهم، سیزدهم و بیست و چهارم شورای عالی آب را با رعایت حق‌آبه‌های کشاورزان و جلوگیری از بارگذاری در استان‌های بالادستی و اقدام برای انتقال آب بر اساس قانون توزیع عادلانه آب به فلات مرکزی اقدام جدی کنید.  وی خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: بی تردید بخشی از رفع بیکاری در راستای تحقق رونق تولید، حمایت و تقویت صاحبان صنایع است. با پرهیز از بروکراسی و با هدف جلب سرمایه گذاری تلاش کنید و از تعطیل شدن کارخانه‌ها جلوگیری کرده و با واردات بی رویه برخورد کنید.  وی خطاب به وزیر بهداشت گفت: مردم در شرایط سخت عدم تامین دارو هستند. تامین دارو برای بیماران خاص و بیمارستان‌ها ضروری است. همچنین ضعف شدید مدیریت در بنیاد شهید و امور ایثارگران باعث شرایط سخت شهدا، خانواده‌های شهدا و جانبازان شده است. اجازه ندهید این عزیزان در پیچ و خم زندگی گرفتار شوند.  سالک خطاب به وزیر اقتصاد و دارایی گفت: در هفته وحدت به سازمان‌های مالیاتی دستور دهید. سیاستمدارای اسلامی با مردم با هدف رشد تولید ملی را تعقیب کنند. مردم سخت گرفتار هستند.  سالک در پایان خطاب به وزیر آموزش و پرورش گفت: بالاخره بر اساس سند تحول آموزش و پرورش باید مسئله رتبه بندی معلم‌ها، خرید خدمتی‌ها و حق التدریسی‌ها رسیدگی شود. همچنین ضمن تشکر از رئیس قوه قضائیه اقدامات این قوه موجب رشد اعتماد به نظام شده است.

بختیار: دخالت دادستان‌ها در امور اجرایی حرکت کشور را کند می‌کند

 علی بختیار در جلسه علنی نوبت صبح یکشنبه مجلس شورای اسلامی در تذکری به دولت اظهار کرد: در رابطه با همسان سازی حقوق بازنشستگان ۵ هزار میلیارد تومان از سوی مجلس به این موضوع اختصاص پیدا کرده اما هنوز وضعیت بازنشستگان به لحاظ معیشت وضعیت خوبی نیست و دولت باید در این رابطه تدبیر کند و مجلس هم آمادگی کمک در این زمینه را دارد.   نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در تذکر دیگری با اشاره به سال رونق اقتصادی عنوان کرد: مشکلات عدیده‌ای وجود دارد و احساس نمی‌کنیم که در این سال دستگاه‌ها به شکلی در جهت رونق اقتصادی کار می‌کنند. امروز در گلپایگان و خوانسار شهرک صنعتی خصوصی، نخ خوانسار، پالایشگاه جی‌تی‌ال، دامداری صنعتی ۱۰ هزار راسی، شرکت کشت و صنعت پگاه، کارخانه فراز باتری خوانسار، پروژه‌های کمپرسورسازی، ایجاد پلتفرم مستقل در دیار خودرو، کارخانه لامپ شمسه خوانسار همگی معطل هستند و با منابع طبیعی و محیط زیست و یا در خصوص تامین منابع ارزی، زمین، آب و گاز مشکل دارند که دولت باید در این زمینه فکری کند.  وی در زمینه ورود کارخانجات خودروسازی بزرگ در خصوص واردات قطعات اظهار کرد: این کارخانه‌ها بلبرینگ را از خارج از کشور وارد می‌کنند که این اقدام خلاف بوده و کمیسیون ویژه حمایت از تولید هم باید آن را جدی بگیرد.  بختیار در تذکر دیگری دخالت دادستان‌ها در امور اجرایی را مغایر اصل ۵۷ دانست و گفت: آنها تحت عنوان حقوق عامه در امور اجرایی دخالت می‌کنند و باعث شده‌اند که حرکت اجرایی کشور کند شود. این عضو فراکسیون امید ملس در پایان تذکراتش خطاب به وزیر آموزش و پرورش نیز گفت: وزارت آموزش و پرورش به ما قول داده که مرکز تربیت معلم گلپایگان که جزء اولین مراکز تربیت معلم کشور بوده را احیا کند که به دلیل تغییر روسای دانشگاه‌های فرهنگی این کار انجام نشده است.

دوشنبه ۲۰ آبان

محمدجواد ابطحی به رئیس جمهور: برابر اصل ۲۸ قانون اساسی دولت موظف است برای همه افراد امکانات، اشتغال و شرایط مساوی را برای احراز مشاغل ایجاد نماید. لازم است ضمن پرهیز از مسائل غیرضروری در انجام تکلیف قانونی اهتمام داشته باشید، به وزیر صنعت، معدن و تجارت: افزایش بی‌ضابطه قیمت خودرو نتیجه عدم نظارت جامع و مدیریت صحیح این بازار توسط وزارت تحت مدیریت جنابعالی است.

سید ناصر موسوی لارگانی به وزیر ورزش: لزوم برخورد قاطع با توهین‌کنندگان به مادر شهید در ورزشگاه آزادی در جریان بازی تیم‌های فوتبال پرسپولیس و ماشین‌سازی تبریز.

سید محمد جواد ابطحی به وزیر میراث فرهنگی: ضرورت دستور فوری برای احداث سایت گردشگری برج‌های کبوتر محله شهر درچه.

حاجی دلیگانی به وزیر نیرو: قبض برق مصرفی مردم را حداقل شش ماه یکبار به صورت کاغذی به متقاضیان تحویل دهید، به رییس جمهور: هزینه بیمه و درمان جانبازان دفاع مقدس و خانواده محترم شهدا به چه دلیل پرداخت نمی‌شود؟، ضرورت شفاف‌سازی در خصوص عاملین توزیع ۲۱.۳ میلیارد دلار در حد فاصل ۲۱ فروردین‌ماه تا ۱۶ مردادماه.

کد خبر 396910

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.