بازار سرمایه در کوتاه مدت متعادل رفتار خواهد کرد

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: پیش بینی می‌شود بازار سرمایه روند متعادلی در پیش گرفته و در کوتاه مدت بین ۲۷۰ تا ۳۱۰ هزار واحد در نوسان باشد.

مهدی طحانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا درباره پیش‌بینی آینده بازار سرمایه ایران اظهار کرد: در هفته گذشته به دلیل تعطیلات حجم معاملات پایین بود و همین عامل باعث شد با وجود نزول شاخص در روزهای قبل، بازار سرمایه بتواند به نوعی خود را بازیابی کند و در نتیجه بیشتر سهام‌ متعادل معامله شد.

وی افزود: برای پیش‌بینی رفتار بازار سرمایه در ماه‌های آینده به نظر می‌رسد بازار روند متعادلی در پیش گرفته و شاخص استراحت داشته باشد؛ به عبارتی با توجه به این که نرخ برابری دلار به ریال احتمالا به دلیل آرامش اقتصادی روند کاهشی در پیش دارد و بهای تمام شده محصولات شرکت‌ها با افزایش هزینه‌های ریالی، در حال افزایش است، از طرفی نیز حاشیه سود شرکت‌های صادراتی به دلیل کاهش نرخ دلار نیز نزولی است، سودهای رویایی که برخی تحلیلگران برای چنین شرکت‌هایی متصور می‌شدند عملا در دسترس نیست.

مدیر حساب‌های سرمایه‌گذاری شرکت مدیریت سرمایه کیان اضافه کرد: بنابراین احتمال باقی ماندن قیمت‌ها در سطح حاضر و نوسان پیرامون همین سطح بسیار زیاد است.

طحانی تصریح کرد: پیش بینی می‌شود این موضوع ( تعادل در بازار) حدود پنج ماه در چنین شرایطی ادامه داشته باشد تا چشم انداز بهتری از نرخ برابری دلار و ریال مشخص شود که البته به طور کلی با شرایط موجود نرخ واقعی برابری دلار کمتر از ۱۳ هزار تومان نخواهد بود.

وی ادامه داد: همچنین این مهم منتظر شناسایی عملکرد بازارهای جهانی و وضعیت تامین کسری بودجه دولت و محل آن به طور دقیق است، که تمامی این موارد به طور مشخص بر بازار سرمایه ایران تاثیرگذار است.

این کارشناس بورس گفت: بر اساس اطلاعات موجود به نظر می‌رسد شاخص در کوتاه مدت بین ۲۷۰ تا ۳۱۰ هزار واحد در نوسان باشد. به علاوه به دلیل شرایط موجود رفتارهای سفته بازانه در بازار را شاهد نخواهیم بود و مردم به سمت شرکت‌هایی متمایل خواهند شد که سودهای واقعی دارند.

طحانی خاطرنشان کرد: به طور کلی رفتارهای سفته بازانه تنها در بازارهای هیجانی اتفاق می‌افتد و زمانی که بازار در یک محدوده قیمتی تحت نوسان قرار می‌گیرد، رفتارهای هیجانی از بازار خارج و به تبع آن شاهد سفته بازی در بازار سرمایه نخواهیم بود.

کد خبر 395465

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.