لزوم فعال کردن موتور محرکه شهر با استحصال زمین‌های بزرگ مقیاس

شهردار مشهد بر لزوم فعال کردن موتور محرکه شهر در طرح های بالادستی با استحصال زمین های بزرگ مقیاس تاکید کرد.

به گزارش ایمنا، محمدرضا کلائی در مراسم تکریم و معارفه مدیرعامل سازمان زمین و مسکن با اشاره به اراضی بزرگ مقیاس اظهار کرد: این مسئله در برنامه‌های کلانشهر دارای اهمیت است چراکه موتورهای محرکه شهر را باید در طرح های بالادست و در ساختار شهر فعال کنیم؛ به هر حال شهرداری متولی توسعه شهر است و برای آن سند بالادست و سند توسعه در اختیار داریم. این مسئله‌ای است که برای شهر هویت سازی می کند و برای استحصال زمین های بزرگ مقیاس باید متمرکز شد.

وی با تاکید بر لزوم جلب رضایتمندی مردم، گفت: دامنه برخی فعالیت های انجام نشده بسیار وسیع است و باید کاری کرد که مردم به رضایتمندی حداکثری از فعالیت های صورت گرفته برسند.

شهردار مشهد با اشاره به توجه به تحقق عمق استراتژیک، افزود: عمق استراتژیک سازمان مدیریت شهری را باید درک شود و توسط مدیران سطح استراتژیک هدایت شود و درک نگاه استراتژیک در سازمان باید توسط مدیریت فعال شود.

وی افزود: در اختیار قرار دادن ابزارهای سازمان برای فرم کالبدی و سیما و منظر شهر دارای اهمیت است و در این زمینه به شدت نیازمند همکاری سازمان هستیم، همچنین توجه به ثبات و دانش کارشناسی حوزه املاک و مستغلات دارای اهمیت است و نیروها باید آموزش مستمر ببینند و حفظ و صیانت شوند.

شهردار مشهد بیرون کشیدن استخوان‌های زیر خاک حوزه املاک و مستغلات را مورد تاکید قرار داد و گفت: بررسی هر موقعیتی به نفع شهر باید لحاظ شود.

وی با اشاره به لزوم توجه به دعاوی علیه مدیریت شهری، اظهار کرد: مهم است طرف مقابل چه می خواهد و چه نگاهی دارد و سازمان زمین و مسکن باید این مسائل را احصاء کرده و برای آن برنامه ریزی کند؛ متریال حوزه اقتصادی توسط املاک و مستغلات تامین می شود و تا وقتی پروژه های شهرداری زمین محور باشد، این مسئله وجود دارد، مهم است راهبردهای اقتصادی حمایت شده و بخشی نگری در این زمینه وجود داشته باشد.

کلائی با اشاره به لزوم تعامل با اداره کل راه و شهرسازی و وزارت شهرسازی، تصریح کرد: انتظار داریم سازمان زمین و مسکن با راه و شهرسازی همکاری تنگاتنگی داشته باشد تا با رویکرد حفاظت مدیریت شهری و رفع معضلات مردم به رفع مسائل موجود پرداخته شود، در این راستا به دنبال بازی برد-برد با راه و شهرسازی هستیم.

وی با تاکید بر تعامل با آستان قدس گفت: سازمان زمین و مسکن در موضوع آستان قدس باید به مسائلی چون ورود به محدوده، حق تقدیم ها، خزانه و... ورود کرده و مسائل را پیگیری کند، همچنین همکاری با سازمان اوقاف و امور خیریه دارای اهمیت است.

شهردار مشهد با تاکید بر تامین فضای مورد نیاز برای متعادل کردن برخورداری شهری تاکید کرد و گفت: اگر فشردگی جمعیت در برخی نقاط شهر وجود دارد و بوستان در آنجا نیست، تامین زمین و در اختیار قرار دادن آن برای خدمات شهری دارای اهمیت است، در این زمینه تعامل با اوقاف، راه و شهرسازی و آستانه قدس و حرکت هماهنگ باید مدنظر باشد.

وی با اشاره به استحصال زمین های در اختیار شهرداری، خاطرنشان کرد: زمین های بسیاری در حر عاملی، میدان شهدا، هفت تیر و غیره داریم و منابع باید مدیریت شود.

کلائی با اشاره به تشکیل بانک اطلاعات زمین ادامه داد: مدت‌ها است فعالیت این بانک آغاز شده، اما جای کار بیشتری وجود دارد همچنین در تولید واحدهای مسکونی بازآفرینی شهری باید فعال تر عمل کرد و به سازمان بازآفرینی برای تولید زمین کمک شود.

کلائی با اشاره به تشکیل تالار مبادلات املاک و مستغلات، تصریح کرد: آئین نامه های مختلف بازنویسی شده، اما به دنبال شفافیت و رقابت هستیم و باید تجربیات مثبت یکپارچه شود.

وی خاطرنشان کرد: همراهی کردن در اخذ سند برای اراضی در مالکیت شهرداری و ایجاد شفافیت ثبتی، برقراری رابطه خوب با مناطق شهرداری برای پاس کاری اراضی و منابع، چرخاندان املاک و مستغلات و در اختیار قرار دادن ظرفیت املاک و مستغلات در خدمت تمامی بخش های شهرداری نیز از دیگر وظایف مورد انتظار سازمان زمین و مسکن است.

شهردار مشهد تصریح کرد: این سازمان باید تا سال آینده نتواند ۱۵ هزار میلیارد تومان گردش املاک در مدیریت شهری اعم از توافقات کلی، تعیین تکلیف ها، امتیازات، خدمات برای بازگشایی معابر، زیرساخت های شهری و سایر داد و ستدها کسب کند.

کلائی با بیان اینکه باید با سایر حوزه های خدمت‌رسان به مردم همکاری شود، اظهارکرد: شهر یکپارچه است و باید در مدیریت یکپارچه شهر کوشید؛ همچنین پروژه هایی که موتور محرک توسعه شهر هستند، باید به طور ویژه پیگیری شود.

لزوم تعیین تکلیف زمین های مردم

در ادامه، خواجه نائینی، معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد اظهار کرد: سلامت سیستم موضوع جدی است و در این مدت فعالیت هیچ مشکلی در این خصوص در سازمان زمین و مسکن وجود نداشت.

وی اخلاق مدیرعامل پیشین سازمان زمین و مسکن را در پذیرش تصمیم مدیریت شهری قابل ستایش دانست و افزود: رویکردی که امید است همه مدیران شهری آن را لحاظ کنند.

معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد به مدیرعامل جدید پیشنهاد کرد: سرعت انجام کار را افزایش داده و زمین های مردم را تعیین تکلیف کند.

وی گفت: اگر قرار است زمینی از مردم خریداری شود، این کار انجام شود، در غیر این صورت تکلیف مشخص شود.

کد خبر 390702

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.