کاشت درختان انتظار در حاشیه زاینده رود

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان گفت: درختان انتظار از امسال در حاشیه رودخانه زاینده رود کاشت و به تدریج درختان آسیب‌دیده حذف می‌شود.

فروغ مرتضایی‌نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: با توجه به جاری بودن آب در رودخانه زاینده رود و آبگیری چاه ها، مناطق حاشیه ای شهر کمتر مشکل آب برای آبیاری فضاهای سبز داشته است.

وی افزود: البته در مناطق ۱۰، ۱۲ و دو همچنان مشکل کم آبی وجود دارد، اما در مجموع انتقال آب از مناطقی که آب نسبی وجود داشت به مناطق کم آب انجام شده است.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: در حال حاضر وضعیت فضای سبز شهر مطلوب است و سبزینگی بسیاری از درختان بر اساس اظهار نظر کارشناسان و متخصصان این عرصه، علی رغم اینکه به نیمه شهریورماه نزدیک می شویم بسیار خوب است.

وی ادامه داد: درختان آسیب دیده شهر از سال ۸۲ به بعد به خصوص درختان چنار حاشیه رودخانه زاینده رود که در بستر مناسبی وجود نداشته و نخاله های ساختمانی در پروفیل های خاک آنها مشاهده می‌شد مثل درختان پارک ایثارگران تا بوستان های ملت و سعدی و در ادامه تا پارک میرزاکوچک خان جنگلی، همچنان علی رغم اجرای شیوه های مختلف به حدی آسیب دیده‌اند که به فکر کاشت درختان جدید در این نقاط هستیم.

مرتضایی‌نژاد با بیان اینکه درختان انتظار از امسال در حاشیه رودخانه زاینده رود کاشت و به تدریج درختان آسیب دیده حذف می‌شود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۹۰ درصد درختان شهر وضعیت مطلوب تری نسبت به سالهای گذشته دارند، البته در برنامه ریزی های انجام شده از پساب تصفیه شده برای آبیاری فضای سبز حاشیه شهر اصفهان استفاده خواهیم کرد.

وی با اشاره به درختان انتظار، گفت: در برخی از رفیوژها و پارک‌های شهر که درختان رو به زوال بوده و عمر مفید آنها رو به پایان است و ظاهر و تاج پوشش نامناسب پیدا کرده‌، گونه‌های گیاهی جایگزین در کنار آنها با رعایت فاصله مناسب تحت عنوان «درختان انتظار» کاشته می‌شود تا پس از آنکه به اندازه مناسب رسید و رشد کافی داشت، به صورت تدریجی نسبت به قطع درختان رو به زوال اقدام شود.

وی گفت: عملیات انتقال پساب در شمال و جنوب شهر از طریق تصفیه خانه های شاهین شهر و سپاهانشهر در حال انجام است و بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای سال ۹۹  میزان استفاده از آب‌هایی غیر از آب چاه به شدت افزایش پیدا می کند.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با اشاره به استفاده از آب‌های خاکستری، اظهار کرد: با توجه به کمبود آب در اصفهان باید به سمت تامین منابع آب پایدار از جمله انواع آب های نامتعارف، پساب و آب های خاکستری حرکت کرد.

وی ادامه داد: برای استفاده از آب‌های خاکستری نیز با معاونت شهرسازی در حال برنامه‌ریزی هستیم تا درصدی از آبیاری فضای سبز را با استفاده از این نوع آب و پساب‌ها انجام دهیم.

مرتضایی‌نژاد تاکید کرد: اصفهان باغ شهری است که نه تنها نباید زیبایی‌های آن از بین برود بلکه باید با استفاده از گونه‌های گیاهی مقاوم به خشکی بتوانیم سرانه فضای سبز را حفظ و ارتقا بخشید و موارد زیباسازی مناظر شهری که مرتبط با فضای سبز است را مورد توجه قرار داد.

وی گفت: امیدواریم با تدابیر اندیشیده شده سبزینگی و طراوت هرچه بیشتر درختان و فضاهای سبز شهر اصفهان را شاهد باشیم.

کد خبر 388310

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.