شناسایی توانمندی‌های دانش‌آموزان با "کاخ سرخ"

سامانه رشد خوش نظر با هدف استعدادیابی، مشاوره، آموزش و پشتیبانی از دانش‌آموزان پنج تا ۱۶ سال در استان اصفهان آغاز به کار کرد.

به گزارش ایمنا، این سامانه درحال حاضر در رشته‌های علوم کامپیوتر، زبان‌های خارجی، محاسبات ذهنی با چرتکه، تجارت الکترونیک و استعدادیابی ورزشی و فرهنگی هنری فعالیت می‌کند. برگزاری دوره‌های آموزشی براساس متد روز و علوم جهانی نیز از دیگر برنامه‌های این سامانه در سطح استان اصفهان است. به منظور آشنایی هرچه بیشتر با فعالیت‌های سامانه "رشد خوش نظر" با مدیر عامل این موسسه گفتگویی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

در خصوص فلسفه تشکیل و راه اندازی سامانه رشد خوش نظر در اصفهان توضیح دهید؟

از جمله دغدغه‌های والدین در کشور ما، بحث اشتغال، ازدواج و تحصیلات مناسب با استعداد دانش‌آموزان است که با توجه به این موارد، سامانه رشد خوش نظر آغاز به فعالیت کرده است. ما در این سامانه ضمن ایجاد زمینه‌های لازم برای رشد دانش‌آموزان، نسبت به شناسایی استعدادها و توانمندی‌های آنان نیز اقدام خواهیم کرد چرا که معتقد هستیم بسیاری از دانش‌آموزان کشور، انسان‌های توانمند و مستعدی هستند که شناسایی نشده‌اند و نیاز است این افراد به خوبی مورد شناسایی و رشد و توسعه فکری قرار بگیرند.

در حال حاضر در این سامانه چه اقداماتی انجام می‌گیرد؟

در حال حاضر طرح‌ها و دوره‌های مختلفی در حوزه‌های دانش آموز در مراحل مختلف از ایده تا اجرا در این سامانه انجام می‌شود. از دوره‌های در حال اجرا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

* کاخ سرخ (کوچینگ آموزشی خانواده سامانه رشد خوش نظر)

* آموزش محاسبات ذهنی با چرتکه به نمایندگی موسسه کودکان هوشمند و مجموعه بین المللی پاما

* آموزش برنامه نویسی تحت وب، ویژه دانش آموز به صورت انحصاری در کل کشور

تاکنون زمینه اشتغال چه تعداد نیروی انسانی را فراهم کرده‌اید و برای توسعه کارآفرینی چه اهدافی دارید؟

در مراکز زیر مجموعه سامانه رشد خوش نظر، به طور میانگین هر هفته سه نفر افراد تحصیل کرده مشغول به کار می‌شوند. همچنین ایجاد اشتغال به کار روزانه یک نفر، از مهم‌ترین اهداف این مجموعه است که در تلاش هستیم این موضوع را نیز عملیاتی کنیم.

طرح‌های توسعه سامانه رشد خوش نظر کدام است؟

طبق تعریف جهانی سواد، در حال حاضر فردی با سواد است که در زمینه‌های سواد اجتماعی، تربیتی، عاطفی، مالی، رایانه و رسانه، آموزش‌های مناسب را دیده باشد. از اهداف مهم کاخ سرخ، اجرای این آموزش‌ها به صورت تخصصی به دانش آموزان است. ما به دنبال آن هستیم که دانش‌آموزان در کنار امور درسی با دیگر سوادهای روز دنیا نیز آشنا شده و بتوانیم زمینه رشد و تعالی آن‌ها فراهم کنیم.

کاخ سرخ از کجا نشأت گرفته و به کجا ختم می‌شود؟

در بسیاری از کشورهای پیشرفته مدل آموزش به سمت "کوچینگ" در حال حرکت است. کوچینگ، روندی است که جهت بهبود عملکرد افراد در زندگی حرفه‌ای، اجتماعی و حتی عاطفی کار می‌کند، به این معنی که در بسیاری از زمینه‌های زندگی، برای پیشرفت و ارتقاء عملکرد می‌توان از کوچینگ کمک گرفت. تمرکز کوچینگ به جای گذشته بر حال و آینده فرد است و به کنکاش و رفع مسائل گذشته نمی‌پردازند. در پروسه کوچینگ، انتخاب‌کننده و پیش برنده جلسه، خود مراجعه‌کننده است و کوچ او تنها نقش یک تسهیل‌گر را بازی می‌کند. "کاخ سرخ" نیز مخفف "کوچینگ آموزشی خانواده سامانه رشد خوش نظر" بوده و به نوعی تداعی‌کننده کاخ آرزوهای دانش‌آموز و اولیاء است.

هدف از راه‌اندازی کاخ سرخ چیست و شامل چه کسانی می‌شود؟

با توجه به اینکه در بین جوانان، مشکلات اشتغال و ازدواج و تحصیلات متناسب با استعداد همواره وجود داشته، این دوره کمک می‌کند دانش‌آموزان سوادهای مختلف را آموزش دیده و برای خود آینده‌ای روشن را متصور شوند. در این دوره دانش‌آموزان به شیوه کوچینگ، سوادهای اجتماعی، عاطفی، تربیتی، مالی، رایانه و رسانه را آموزش می‌بینند.

در خصوص جزئیات دوره توضیح دهید؟

این دوره به دو صورت عادی و ویژه برگزار می‌شود که در هر دو حالت شامل ۱۲ ترم هفت جلسه‌ای می‌شود. این دوره‌ها اکنون در مراکز آموزشی سطح کشور در حال اجراست.

متقاضیان کوچینگ چگونه می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند؟

متقاضیان با مراجعه به وب سایت موسسه به آدرس sorkh.co می‌توانند از محل مراکز مختلف مطلع شده و اقدام به ثبت نام کنند.

در خصوص برگزاری دوره‌های محاسبات ذهنی این سامانه توضیح دهید؟

موسسه سرخ، نمایندگی انحصاری موسسه کودکان هوشمند و بزرگترین موسسه برگزاری کلاس‌های محاسبات ذهنی با چرتکه در استان اصفهان است. این موسسه در حال حاضر بیش از ۱۰ هزار دانش آموز تحت پوشش داشته و با بهره گیری از بیش از ۲۵۰ مربی مجرب، دوره‌های محاسبات ذهنی با چرتکه را در سطح استان برگزار می‌کند.

کد خبر 388092

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.