تسهیلات مسکن به ۱۱۰ میلیون تومان افزایش یافت

مدیر امور اعتباری بانک مسکن از تنظیم چند تفاهم‌نامه برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن خبر داد و گفت: براساس توافق‌های صورت گرفته و برآوردهای اولیه مبلغ تسهیلات مشارکت مدنی برای ساخت مسکن در قالب طرح اقدام ملی بسته به نوع پروژه و موقعیت جغرافیایی آن تعیین و پرداخت خواهد شد.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمدحسن علمداری اظهار کرد: در راستای همکاری با دولت و وزارت راه وشهرسازی برای اجرای طرح اقدام ملی تامین مسکن در قالب ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در سراسر کشور هم اکنون در حال تنظیم چند تفاهم نامه با نهادها و دستگاه‌های مربوط به منظور کمک به تامین مالی پروژه‌های تعریف شده در قالب این طرح هستیم.

وی بابیان اینکه بانک ‌مسکن به عنوان بانک عامل بخش مسکن و بازوی تامین مالی دولت در اجرای پروژه‌های مربوط به طرح‌های تامین مسکن در این طرح مشارکت خواهد داشت، افزود: این تفاهم‌نامه‌ها قرار است برای اجرای این طرح بین بانک مسکن و نهادهای مسوول در اجرای طرح اقدام ملی همچون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید، سازمان ملی زمین و مسکن، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) و ... تنظیم و به امضا برسد.

مدیر امور اعتباری بانک مسکن گفت: مضمون اصلی این تفاهم نامه نحوه و میزان مشارکت بانک مسکن در تامین مالی پروژه‌های تعریف شده در قالب طرح اقدام ملی مسکن است؛ قرار است بانک مسکن با پرداخت تسهیلات مشارکت مدنی ساخت واحدهای مسکونی تعریف شده در قالب این طرح با دولت و وزارت راه و شهرسازی و سایر نهادهای مسوول در این حوزه همکاری داشته باشد.

علمداری افزود: هم اکنون این تفاهم نامه ها در حال تنظیم است و به زودی شیوه نامه پرداخت این تسهیلات تنظیم، نهایی و در قالب تفاهم نامه با نهادها و ارگان های یاد شده به امضا خواهد رسید و عملیات پرداخت تسهیلات برای پیشبرد این طرح آغاز خواهد شد.

وی اضافه کرد: با امضای این تفاهم نامه ها بانک مسکن به عنوان اصلی ترین بازوی تامین مالی این طرح وارد عمل خواهد شد و متناسب با اعتبارات درنظر گرفته شده و تخصیص یافته شده اقدام به پرداخت تسهیلات ساخت مسکن مطابق با شیوه نامه ها و تفاهم نامه های امضا شده خواهد کرد.

مدیر امور اعتباری بانک مسکن گفت: این تسهیلات به سازندگان واجد شرایط پرداخت و تلاش می‌شود سازوکار به گونه‌ای تعریف و تعیین شود که تسهیلات قابل انتقال به خریداران باشد؛ با این حال نتایج نهایی مذاکرات و تفاهم های انجام شده بین بانک مسکن و دولت و سایر نهادهای مسوول در اجرای طرح اقدام ملی تامین مسکن به زودی مشخص و اعلام خواهد شد.

علمداری در مورد میزان تسهیلاتی که قرار است در قالب اجرای این طرح در اختیار سازندگان قرار بگیرد اعلام کرد: براساس توافق‌های صورت گرفته و برآوردهای اولیه رقم و مبلغ تسهیلات مشارکت مدنی برای ساخت مسکن در قالب طرح اقدام ملی بسته به نوع پروژه و موقعیت جغرافیایی آن تعیین و پرداخت خواهد شد.

وی افزود: بر این اساس تاکنون مقرر شده است مبلغ این تسهیلات از ۷۵ میلیون تومان تا ۱۱۰ میلیون تومان با نرخ سود ۱۸ درصد تعیین شود و فعلا قول مساعدی از بابت اختصاص یارانه سود تسهیلات از سوی دولت داده نشده است.

مدیر امور اعتباری بانک مسکن گفت: برآوردهای اولیه نشان می دهد بانک مسکن از محل منابع داخلی خود حداکثر قادر به تامین مالی ۳۰ درصد از تسهیلات مورد نیاز برای اجرای این طرح است و لازم است دولت به منظور پیشبرد این طرح تمهیداتی را برای تامین مالی پروژه های تعریف شده در قالب طرح اقدام ملی تامین مسکن انجام دهد.

علمداری افزود: مهمترین موضوع در اجرای طرح اقدام ملی مسکن مسئله تامین مالی است و لازم است دولت از طریق روش هایی همچون در نظر گرفتن خط اعتباری و یا سایر منابع کمکی با بانک مسکن در این زمینه مشارکت داشته باشد.

کد خبر 386942

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.