کشف سیارات فراخورشیدی توسط محققان ایرانی

محققان ایرانی در همکاری با گروه بین المللی "مایندسپ" در مسیر آشکارسازی سیارات خارج از منظومه شمسی قرار گرفتند تا در مهم‌ترین اکتشافات نجومی، نام ایران نیز آورده شود.

به گزارش ایمنا و به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مطالعه سیارات فراخورشیدی در سال‌های اخیر به یکی از شاخه‌های مهم اختر فیزیک تبدیل شده است. انگیزه اصلی در این تحقیقات، مطالعه شکل‌گیری سیاراتی است که امکان حیات در آن‌ها وجود دارد. سرمایه‌گذاری وسیعی در این شاخه از علم آغاز شده و ماهواره‌های فضایی برای مشاهده سیارات راهی فضا شده‌اند.

در منطقه خاورمیانه نیز محققان دانشگاه صنعتی شریف و صنعتی اصفهان در پروژه بین المللی در زمینه سیارات فراخورشیدی حضور دارند و مشغول فعالیت هستند. این پروژه با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، انجام شد و پژوهشگران کشورمان از این دو دانشگاه در کنار سایر مراکز علمی دنیا قرار گرفتند تا در مهم‌ترین اکتشافات نجومی ایران نیز سهیم باشد.

سهراب راهور مجری طرح پژوهشی "رصد سیارات فراخورشیدی با استفاده از ریز همگرایی گرانشی با همکاری گروه بین المللی مایندسپ" درباره فعالیت‌های انجام شده در این طرح بیان کرد: آشکار سازی سیارات خارج از منظومه شمسی، هدفی است که این پروژه بین المللی دنبال می‌کند.

وی ادامه داد: تحقیقات پروژه در رصد خانه اتحادیه اروپا مستقر در شیلی انجام شد و کار تحلیل و آنالیز اطلاعات و داده‌های حاصل از رصد پس از انتقال به کشور صورت گرفت. در حال حاضر ۴۰ سیاره جدید در این پروژه شناسایی شد که با تحلیل داده‌ها، مشخصات و جرم آن‌ها اندازه گیری می‌شود. همچنین در این پروژه سیاراتی که در منطقه زیست، قرار دارد نیز مشخص می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف عنوان کرد: با توجه به اینکه در این فعالیت پژوهشی، حجم بالایی داده مورد تحلیل داده قرار می‌گیرد، دانش استفاده و کار با داده‌های زیاد که امروزه در تمام علوم و صنعت کاربرد دارد، توسعه می‌یابد.

به گفته وی، در این طرح تلسکوپی استفاده شده که مجهز به دوربین جدید به نام عکس برداری شانسی است. این دوربین با فرکانس بالا از آسمان تصویربرداری می‌کند و پس از حذف نرم افزاری تصاویری که توسط تلاطم جوی درست شده، می‌توان تصاویر در حد پراش به دست آورد. توسعه این روش می‌تواند کاربردهای زیادی در تهیه تصاویر با کیفیت بسیار بالا داشته باشد.

کد خبر 386356

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.