مهارت‌آموزی به کودکان کار جهت راه‌اندازی کسب و کارهای خانگی

مراکز پرتو ویژه کودکان کار توسط شهرداری تهران به منظور حمایت از کودکان بازمانده از تحصیل به واسطه‌ کار در خیابان یا کار در کلونی‌ها ایجاد شده است.

به گزارش ایمنا، کودک‌کار زاییده فقر اقتصادی خانواده است؛ تعداد کودکان کار و خیابان در تهران دو برابر متوسط کشوری است. از سال ۹۳، سازمان خدمات اجتماعی شهرداری به صورت ویژه برای جذب کودکان کار و بازنماندن از تحصیل گام برداشته است.

در اقدامی جدید سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای استان تهران به منظور کاهش تعداد کودکان کار از سطح خیابان و چهارراه‌های شهر، به تقویت مهارت یا مهارت آموزی به خانواده کودکان کار می‌پردازد.

سید نجم‌الدین محمدی، مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه ۲۰ مرکز پرتو در سطح شهر تهران وجود دارد، اظهار کرد: زیرساخت‌های ایجاد مراکز پرتو ویژه کودکان کار توسط شهرداری تهران فراهم شده و در اختیار موسسات غیردولتی و سازمان‌های مردم‌نهاد قرار گرفته است؛ این مراکز به منظور حمایت از کودکان بازمانده از تحصیل به واسطه‌ کار در خیابان یا کار در کلونی‌ها ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه براساس برنامه‌ پنج ساله سوم توسعه شهرداری تهران، قرار است تعداد این مراکز به ۴۴ مرکز افزایش پیدا کند، ادامه داد: سالیانه سه هزار کودک در مراکز پرتو آموزش می‌بینند؛ کلاس تحصیلی کودکان کار همانند آموزش و پرورش برپا شده و مربیان داوطلب از موسسات و آموزش و پرورش به کودکان درس می‌دهند، البته باتوجه به اینکه اکثر کودکان فاقد مدارک هویتی هستند، مدرک معادل تحصیلی به آن‌ها ارائه می‌شود.

به گفته‌ محمدی در سال گذشته دو هزار و ۸۸۵ مدرک تحصیلی برای کودکان کار صادر شده است.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی با اشاره به اینکه مراکز پرتو در حوزه‌های آموزشی، اجتماعی، سلامت و حرفه‌آموزی، به کودکان کار و خیابان، خدمات حمایتی ارائه ‌می‌کنند، گفت: قرار است امسال با آغاز «هفته‌ مهارت» به صورت دائمی، فرد موثر خانواده کودک کار مورد توانمندسازی و مهارت آموزی قرار گیرد چراکه فقدان مهارت در این افراد، خانواده را دچار ناکارآمدی می‌کند؛ مهارت آموزی به فرد موثر خانواده موجب مرتفع شدن مشکلات معیشتی خواهد شد.

وی اضافه کرد: توانمندسازی ۵۰۰ خانواده کودک کار برای ایجاد کسب و کارهای کوچک و خانگی در دستور کار است. در سال آینده نیز این تعداد به  ۷۰۰ نفر افزایش خواهد یافت تا در زمینه کسب درآمد حمایت شوند.

محمدی با بیان اینکه فرد موثر هر خانواده در کارگاه‌های توجیهی استعدادیابی می‌شود، خاطرنشان کرد: پس از این مرحله افراد بر اساس پتانسیل‌هایی که دارند، مهارت آموزی خواهند شد تا کسب و کار خانگی راه‌اندازی کنند؛ سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران نیز در همین راستا فروشگاه‌های دست‌آفرین را راه اندازی کرده تا بستری برای تسهیلگری فروش محصولات کسب و کارهای کوچک و خانگی فراهم شود.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی با تاکید براینکه کودک نباید در چرخه کار فعالیت داشته باشد، اضافه کرد: براساس قانون، کودک ۱۵ سال به بالا مجاز است کارهایی که سخت و زیان‌آور نباشد را برای حمایت از خانواده خود انجام دهد. به همین علت با درنظر گرفتن سلامت جسمی و روانی کودک (۱۵ سال به بالا)، مهارت‌های لازم به کودک کار آموزش داده می‌شود. همچنین کودکان کمتر از ۱۵ سال استعدادیابی می‌شوند تا در آینده مهارت لازم را کسب کنند.

منبع: شهرنوشت

کد خبر 383810

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.