فاز دوم طرح هوشمندسازی شبکه برق کلید خورد

با حضور وزیر نیرو، تفاهمنامه نصب پنج میلیون کنتور فهام بین شرکت توانیر و شرکت ساتکاب به امضا رسید.

به‌گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، صبح امروز یکشنبه با امضای تفاهمنامه‌ای میان شرکت‌های توانیر و ساتکاب، فاز دوم طرح ملی فهام با هدف هوشمندسازی شبکه برق، با حضور وزیرنیرو آغاز شد.

بر اساس این تفاهمنامه که به امضای محمدحسن متولی‌زاده مدیرعامل شرکت توانیر و محمدولی علاءالدینی مدیرعامل شرکت ساتکاب رسید، فاز دوم طرح فهام وارد مرحله عملیاتی شده و پنج میلیون مشترک برق طی دو سال به کنتورهای فهام (هوشمند) مجهز خواهند شد.

بر اساس این گزارش، در فاز اول طرح فهام، مشترکان دیماندی برق به کنتورهای هوشمند مجهز شدند و علاوه بر این استانداردها، مشخصات فنی و دانش فنی ساخت کنتورهای هوشمند داخلی تحقق یافت.

در قالب فاز دوم قرار است ۲.۵ میلیون مشترک سه فاز آمپری از جمله مشترکان کوچک صنعتی، تجاری، باقی‌مانده مشترکان کشاورزی و سه فاز خانگی و همچنین ۲.۵ میلیون مشترک تک فاز تجاری و خانگی، با اولویت مشترکان پرمصرف، به کنتورهای هوشمند مجهز شوند که از این طریق رفتار مصرفی این دسته از مشترکان قابل مدیریت خواهد شد.

این گزارش می‌افزاید: علاوه بر این طرح قرار است ۲۰۰ هزار کنتور مرجع هوشمند نیز در مجتمع‌های تجاری و مسکونی نصب شود که از این طریق نیز رفتار مصرفی حدود ۱۰ میلیون مشترک مدیریتپذیر خواهد شد.

خاطرنشان می‌سازد که ۲۰۰ هزار کنتور مرجع خارج از تفاهمنامه با ساتکاب بوده و توسط شرکت‌های توزیع نیروی برق سراسر کشور اجرایی خواهد شد و جمعا با تفاهمنامه ساتکاب طی دوسال آینده ۱۰ میلیون مشترک با اولویت مشترکان پرمصرف به کنتور هوشمند مجهز خواهند شد.

بر پایه این گزارش، طرح فراسامانه هوشمند اندازه‌گیری و مدیریت انرژی (فهام) یکی از پروژه های ملی و مهم صنعت برق و به‌عنوان اولین و زیربنایی‌ترین قدم در زمینه هوشمندسازی سیستم قدرت به‌شمار می‌رود.

کد خبر 383152

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.