۲۵ هزار بیمار در لیست انتظار/ فرهنگ زیربنای همه مشکلات پیوند است

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: در کشور سالیانه حدود ۱۶ هزار تصادف جاده‌ای رخ می‌دهد. که نیمی از این موارد دچار مرگ مغزی شده و حدود ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ نفر از آنها امکان اهدا پیدا می‌کنند. اما در سال ۹۷ کمتر از هزار مورد اهدا صورت گرفته است.

به گزارش ایمنا و به نقل از وبدا، مهدی شادنوش در دوره آموزشی فرآیندهای مددکاری با بیان این مطلب اظهار کرد: از جمله طرح‌های در دستور کار حوزه درمان، آموزش مددکاران تیم پیوند به صورت حرفه‌ای و تخصصی در دانشگاه‌ها است تا با حضور دلگرم کننده بتوانند در کنار این تیم یک پدیده بسیار بزرگ را مدیریت نمایند.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: در هرعملیات پیوند بالغ بر ۱۵۰ نفر در نقاط و سازمان‌های مختلف کشور فعال می‌شوند تا یک پیوند با موفقیت صورت گیرد.

وی ادامه داد: آمار بالای ۶۰۰۰ پیوند کبد در کشور و بیش از ۵۰ هزار پیوند کلیه در ۳۳ مرکز کشور نشان از تلاش تیم‌های پیوند و متخصصان کشور است که سبب شده ایران جز کشورهای پیشتاز در این زمینه باشد و در جایگاه اول منطقه قرار گیرد.

شادنوش در خصوص هزینه‌های پیوند گفت: در یک دوره پنج ساله هزینه دیالیز با رقم‌های ارزی در سال ۹۷ چیزی حدود ۳۵۰ میلیون تومن برآورد شده است. در حالی که یک پیوند کلیه علاوه بر اینکه فرد را به زندگی عادی برمی گرداند هزینه کمتری دارد. کل هزینه پیوند در یک دوره ۵ ساله ۵۰ میلیون برآورد شده است یعنی هزینه یک پیوند یک هفتم هزینه‌های دیالیز است.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: در ۱۹ سال گذشته که پیوند، ساختار یافته و منسجم شده است، شاهد رشد ۶۰ برابری در اهدا بوده‌ایم. شاخص تعداد پیوند در جمعیت ۸۰ میلیونی کشور به صورت مطلوب ۳۰ و به صورت ایده‌آل ۴۸ خواهد بود. این شاخص در سال ۹۷ یازده و نیم بوده که نشان می‌دهد رشد ۶۰ برابری چندان قابل قبول نیست چون رشد فرهنگی کمتری نسبت به دنیا در این زمینه داشته‌ایم.

وی افزود: کشوری مثل چین در 10 سال گذشته به همت همکاران متخصصان ایرانی در آموزش و ارائه نقشه راه، رشد ۱۷۷ برابری را به دلیل فرهنگ سازی داشته‌اند.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: بیش از ۷۰۰۰ اهدای عضو تا پایان سال ۹۶ اتفاق افتاده که رتبه کشور را در دنیا به رتبه ۲۶ ارتقا داده است ولی کشوری همچون اسپانیا ۲۶ سال رتبه اول جهان را با یک کار منظم تشکیلاتی و شبکه قوی حفظ کرده است. در این کشور با فرهنگ‌سازی و اصلاح ساختارها، حادثه‌های جاده‌ای به شدت کاهش یافته و از مرگ مغزی بر اثر حادثه جاده کاسته‌اند ولی رتبه یک جهانی را در اهدا حفظ کرده‌اند.

وی تصریح کرد: در کشور سالیانه حدود ۱۶ هزار تصادف جاده‌ای رخ می‌دهد. که نیمی از این موارد دچار مرگ مغزی شده و حدود ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ نفر از آنها امکان اهدا پیدا می‌کنند. ولی متاسفانه در سال ۹۷ کمتر از هزار مورد اهدا صورت گرفته است.

شادنوش با بیان اینکه ۲۵ هزار نفر در لیست انتظار وجود دارند، گفت: این انتظار یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت است. اگر اهدا کنندگان چهار عضو یعنی دو کلیه، یک کبد و یک قلب اهدا کنند در کمترین میزان حدود ۱۰ هزار نفر در یک سال نجات پیدا می‌کنند و ما بعد از دو سال دیگر لیست انتظاری نخواهیم داشت.

وی گفت: زیربنای همه مشکلات پیوند، فرهنگ است. در بسیاری از کشورها پیشرفته که در حوزه اهدای عضو فرهنگ سازی گسترده‌ای انجام شده است، میانگین زمان رضایت گیری از خانواده‌ها، ۴ تا ۶ دقیقه محاسبه شده است، چرا که در این کشورها، خانواده‌ها از قبل، اطلاعات صحیح و لازم در خصوص مرگ مغزی و اهدای عضو را کسب کرده‌اند. اما در ایران برای اینکه خانواده‌ای راضی به اهدای عضو شود، زمان رضایت گیری، بین ۶ تا ۹۰ ساعت به طول می‌انجامد.

شادنوش افزود: اگر چه مرگ مغزی یک فرد تأسف بار است اما در بین این بیم‌ها و امیدها شعار ما این است که می‌خواهیم یک شکست را برای یک خانواده به پیروزی تبدیل کنیم و عضوهایی که به خاک تبدیل می‌شوند ماندگار شوند.

کد خبر 382956

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =