کاهش ۱۴۰۰ تنی زباله‌های شهر تهران

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهر تهران از کاهش میزان زباله در شهر تهران خبر داد و گفت: به طور میانگین در روز حدود ۱۴۰۰ تن از زباله‌های شهر تهران کاهش پیدا کرده است.

به گزارش ایمنا، عبدولی در نخستین کنفرانس چالش‌های زیست محیطی با تاکید بر پسماندهای پلاستیکی اظهار کرد: پسماندهای خشک که برخی از آنها ارزشمند است و در بخش صنعت به عنوان کالای ارزشمند قلمداد می‌شوند پس از پردازش می‌توانند به چرخه مصرف بازگرداند.

وی افزود: بی تردید امروز باید به عنوان شهروند تلاش کنیم کالاها را دقیقا مطابق با نیازهای خود تهیه کنیم. متاسفانه در حال حاضر بسیاری از کالاهای قابل مصرف در پسماند یافت می‌شوند اما خوشبختانه در سال گذشته با توجه به عوامل مختلفی همچون افزایش قیمت کالا، مدیریت مصرف توسط شهروندان محقق شد و به طور میانگین در روز حدود ۱۴۰۰ تن از زباله‌های شهر تهران کاهش پیدا کرد. البته در این مسیر تلاش شهرداری‌های مناطق برای جلوگیری از انتقال پسماندهای حجیم به آرادکوه و نگاه دقیق به تفکیک از مبدا را نیز نباید فراموش کنیم.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهر تهران ادامه داد: قطعا نقش شهروندان در تولید پسماند بسیار موثر است و آنها می‌توانند با مدیریت مصرف خود در حوزه تولید پسماند نقش بسزایی داشته باشند لذا باید با فرهنگسازی نسبت به کاهش ظروف پلاستیکی اقدام کنیم. بی‌تردید شهروندان می‌توانند تفکیک از مبدا، کم حجم کردن زباله‌ها و گرفتن رطوبت زباله‌ها نقش بسزایی در کاهش هزینه‌های جمع‌آوری و مدیریت پسماند داشته باشند.

وی با اشاره به روند تدوین طرح جامع مدیریت پسماند با همکاری مرکز مطالعات شهر تهران گفت: به طور قطع در حوزه مدیریت پسماند نیازمند تامین زیرساخت‌های لازم و برنامه‌ای مدون هستیم که در این مسیر مقرر شده است با همکاری مرکز مطالعات شهر تهران برنامه‌ای علمی و تخصصی با عنوان طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران تدوین شود که در حال حاضر قرارداد تدوین این برنامه با شرکت علمی و تخصصی منعقد شده است. با تدوین و تصویب طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران می‌توانیم در سطح مدیریت علمی و بهینه گام برداریم.

منبع: تسنیم

کد خبر 382454

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.