تحریم‌ها مانع همکاری‌های بین‌المللی برای مبارزه با مواد مخدر است

دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه پیش از ظهر امروز در مراسم روز جهانی مبارزه با مواد مخدر حضور یافت و سخنرانی کرد.

به گزارش ایمنا، به نقل از وزارت خارجه، محمد جواد ظریف امروز در مراسم روز جهانی مبارزه با مواد مخدر گفت: 

سی و یک سال پیش، مجمع عمومی سازمان ملل متحد (در تاریخ ۷ دسامبر ۱۹۸۷) با هدف ارتقاء آگاهی عمومی در زمینه های مرتبط با مواد مخدر و دستیابی به جهانی عاری از سوء مصرف و قاچاق مواد مخدر، ۲۶ ژوئن مطابق با ۵ تیرماه را به عنوان روز جهانی مبارزه با مواد مخدر نام‌گذاری نمود. 

تاریخ سازمان ملل متحد مملو از اعلام مناسبت های مختلف و یا تعیین استانداردها و ایده آل هایی به منظور دستیابی به بهروزی و خوشبختی برای نوع بشر می باشد؛ همچون جهان عاری از سلاح هسته ای، فقر، گرسنگی، بی سوادی، و دستیابی به رفاه، بهداشت و توسعه برای همه. این ها همگی بر مبنای اصول سه گانه ای است که منشور سازمان ملل بر مبنای آن تاسیس گردیده اند، صلح و امنیت، حقوق بشر، و توسعه.

امروز، جمهوری اسلامی ایران که به تایید سازمان ملل متحد پرچمدار مبارزه جهانی علیه مواد مخدر نامیده می شود، در کنار سایر اعضای جامعه بین المللی این روز را گرامی می دارد. اقدامات چشمگیر جمهوری اسلامی ایران در عرصه مبارزه با مواد مخدر و تحمل هزینه های متعدد مادی و معنوی، مؤید اراده راسخ ما برای تحقق اهداف این روز برای دستیابی به جهانی عاری از مواد مخدر می باشد، که از آن میان می توان به شهادت بیش از ۳۸۸۲ شهید و ۱۲۰۰۰ جانباز، و صرف سالانه حدود ۳۰۰ میلیون دلار برای اجرای پروژه های مقابله با عرضه و کاهش تقاضا اشاره نمود.

موقعیت جغرافیائی جمهوری اسلامی ایران در همسایگی بزرگ ترین تولیدکننده مواد مخدر سنتی موجب گردیده تا این اقدامات تنها دارای بعد ملی نبوده بلکه دارای تاثیرات منطقه ای و بین المللی باشد. در این رابطه جمهوری اسلامی ایران در چند سال گذشته با صرف نزدیک به یک میلیارد دلار، پروژه انسداد مرزی را در طول مرزهای شرقی خود به اجرا درآورد. یادآوری می نمایم که جمهوری اسلامی ایران به تنهائی نزدیک به ۸۰ درصد مجموع کشفیات جهانی مواد مخدر را به خود اختصاص داده که این رقم در سال گذشته میلادی بالغ بر ۸۰۰ تن می باشد.

مواد مخدر مانند هر پدیده اجتماعی دارای خاصیتی سیال و پویا است. این بدان معنی است که این پدیده را به هیچ مرز و حدودی نمی توان محدود نمود؛ ضمن آن که این پدیده  در برابر مداخلات بعمل آمده تغییر چهره داده و به شکلی دیگر در می آید. بر این اساس هیچ طرفی نمی تواند خود را از گزند این معضل مصون بداند. ویژگی های وابستگی متقابل در دنیای امروز، به پدیده مواد مخدر نیز قابل تسری است. مواجهه با این پدیده اگر به صورت یکپارچه و متحد انجام شود، می تواند به برد همه طرف ها بیانجامد و متقابلا آنها که تصور می کنند که این مشکل منحصر به کشور یا منطقه خاصی است، از تبعات آن در امان نخواهند بود.

با عنایت به اهمیت توسعه و رفاه اجتماعی به عنوان یکی از مهم ترین ارکان جوامع بشری، جمهوری اسلامی ایران عقیده دارد که اتخاذ "رویکرد توسعه محور" می تواند در برخورد با پدیده های اجتماعی از جمله مواد مخدر بسیار مفید واقع شده و ما را در دستیابی به موفقیت کمک نماید. در این رابطه، ما ضمن تاکید بر نقش "حق توسعه" به عنوان یکی از عناصر اصلی حقوق بشر، تاکید می نمائیم که حل مساله مواد مخدر بدون توجه به زیرساخت ها، نیازها و الزامات اساسی جوامع هدف و در راس همه آنها توسعه تقریبا غیرممکن به نظر می رسد.  

رژیم بین المللی کنترل مواد مخدر و در راس آن اقدامات UNODC مبتنی بر اجرای کنوانسیون های سه گانه بین المللی مواد مخدر به منظور کاهش سوء مصرف و تقاضای مواد مخدر، مقابله با قاچاق مواد مخدر، و جلوگیری از انحراف مواد تحت کنترل به شبکه های غیرقانونی می باشد. لکن، چندی است بروز و ترویج برخی رویکردها و گرایشات با بهانه های گوناگون، در تقابل با اهداف ترسیم شده برای نیل به جهانی عاری از سوء مصرف و قاچاق مواد مخدر می باشد. منادیان رویکرد مزبور، بدون توجه به اقدامات و تلاش هایی که برای تدوین و تاسیس رژیم بین المللی کنترل مواد مخدر و در راس آن کنوانسیون های سه گانه صورت پذیرفته، با طرح مواردی از جمله حقوق بشر، ارتقای بهداشت عمومی و افزایش دسترسی به داروهای تحت کنترل، در صدد قانونی سازی و جرم زدائی از مواد مخدر هستند.

در این رابطه، جمهوری اسلامی ایران به عنوان پرچمدار مبارزه جهانی علیه مواد مخدر و کشوری که دارای جایگاه ویژه ای در راهبرد دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد می باشد، ضمن حمایت از ماموریت این دفتر و تاکید بر مرجعیت UNODC در حوزه مقابله با مواد مخدر، نگرانی خود را نسبت به هرگونه رویکردی که در تباین با ماموریت این سازمان بوده و یا منجر به مداخله در ماموریت فعلی سازمان از طریق ایجاد مسئولیت های موازی برای سایر کارگزاری ها ابراز می نماید.  

با عنایت به ماهیت متغیر پدیده های سیاسی و اجتماعی من جمله مواد مخدر، جمهوری اسلامی ایران عقیده دارد که لزوما نسخه هیچ کشور یا منطقه ای برای کشور یا مناطق دیگر قابل توصیه و تجویز نمی باشد. معضل مواد مخدر در کشورهای غربی و اروپایی در سطح دادوستد و خرده فروشی خیابانی است؛ در حالی که در مناطقی همچون منطقه ما، مساله مواد مخدر همراه با ناامنی، شرارت و تحرکات خشونت بار و عبور کاروان های مسلح و حضور شبکه های بزرگ مواد مخدر در سطوح مختلف می باشد. بنابراین، ما ضمن اعلام پایبندی و حمایت از حقوق بشر، توجه کشورهای منادی حقوق بشر را به حقوق خانواده های قربانیان و افرادی جلب می نماییم که قربانی مطامع شبکه های سودجو در عرصه مواد مخدر گشته، و از بابت قاچاق مواد مخدر صدمه و آسیب دیده اند. 

هم اکنون، جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از شرکای اصلی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) در آستانه به پایان رساندن چهارمین دور برنامه های مشترک خود با این دفتر می باشد. متاسفانه، علیرغم اقدامات چشمگیر جمهوری اسلامی ایران که در راستای پایبندی کشورمان به تعهدات بین المللی خود صورت می پذیرد، مدت مدیدی است که این برنامه به دلیل عدم مشارکت جدی کمک کنندگان اصلی از بخشی از اهداف خود بازمانده است. شرکای UNODC و در راس آنها کشورهای اروپایی که از کمک کنندگان سنتی به پروژه های این دفتر در ایران به شمار می روند با طرح گفت‌وگوهای انتقادی علیه ایران و یا به عناوین مختلف همچون مجازات قاچاقچیان، به تدریج از تامین پروژه های این دفتر در ایران خودداری نموده اند. در این رابطه، ضرورت دارد تا اعضای جامعه بین المللی با عمل به اصل مسئولیت مشترک نسبت به تجدید و تقویت ارائه کمک های فنی و تجهیزاتی به آنها اقدام نمایند. این امر می تواند آغازگر فصل جدیدی در عرصه همکاری های چندجانبه و  بین المللی در حوزه مبارزه با مواد مخدر باشد. 

در خاتمه، مایلم بر این نکته تاکید نمایم که اعمال تحریم ها و اقدامات قهری یکجانبه، مانع اجرای همکاری های بین المللی به ویژه در عرصه مبارزه با مواد مخدر گردیده، و آمریکا و برخی کشورهای غربی مسئول مستقیم عواقب ناگوار و ایجاد اختلال در مبارزه بین المللی با مواد مخدر می باشند. ضمنا، خاطر نشان می نمایم که اراده جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با مواد مخدر، بر لزوم پرهیز از سیاسی سازی و یکجانبه گرائی و توجه به همکاری های بین المللی به عنوان ضرورتی برای دستیابی به اهداف تصویر شده برای این روز و ساختن فردایی بهتر برای تمام انسان ها متمرکز می باشد. 

کد خبر 380299

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.