۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۰
مضرات نوشیدن آب یخ چیست؟

مصرف آب یخ و نوشیدنی‌های سرد دیگر می‌تواند موجب انقباض رگ‌های خونی شود و اثرات زیانباری بر عملکرد دستگاه گوارش داشته باشد.

به گزارش ایمنا، اگرچه نوشیدن آب فراوان با دمای مناسب می تواند به دفع سموم بدن، تقویت گوارش و پیشگیری از یبوست کمک کند، برخی افراد معتقد هستند که نوشیدن آب سرد، عادت بدی است که در بلند مدت می‌تواند تاثیر منفی بر سلامت انسان داشته باشد. این باور بیشتر  بر اساس آموزه‌های پزشکی سنتی هندی شکل گرفته است. برخی افراد نیز  بر این باور هستند که پس از مصرف آب یخ، بدن باید سخت‌تر کار کند تا دمای داخلی ۳۷ درجه سانتیگراد خود را حفظ کند. در این گزارش شما را با مضرات نوشیدن آب یخ برای سلامت بدن آشنا می‌کنیم.

اثر منفی بر دستگاه گوارش

آب یخ و حتی نوشیدنی‌های سرد دیگر می توانند موجب منقبض شدن رگ های خونی شوند و بر همین اساس اثری منفی بر دستگاه گوارش داشته باشد. همچنین، نوشیدن آب یخ می‌تواند فرایند طبیعی جذب مواد مغذی را مختل کند. در اثر نوشیدن آب یخ، تمرکز بدن از گوارش بر تنظیم دمای بدن معطوف می شود که می تواند حتی موجب از دست رفتن آب و احساس تشنگی شود. دمای عادی بدن ۳۷ درجه سانتیگراد است و زمانی که چیزی با دمای بسیار کم مانند آب یخ یا بستنی مصرف می کنید، بدن تلاش می کند با صرف انرژی بیشتر دما را تنظیم کند. این میزان انرژی اضافه برای تنظیم دما در اصل باید در روند گوارش و جذب مواد مغذی صرف شود. بر همین اساس است که همواره نوشیدن آب در دمای اتاق توصیه می شود.

کاهش ضربان قلب

برخی مطالعات نشان داده اند که آب یخ ممکن است در کاهش ضربان قلب نقش داشته باشد. نوشیدن آب یخ می تواند عصب واگ را تحریک کند. این عصب بخش مهمی از سیستم عصبی خودمختار بدن است و می تواند دلیل کاهش ضربان قلب باشد. بهتر است از مصرف آب یخ پس از انجام تمرینات ورزشی پرهیز کنید. زمانی که ورزش می کنید، بدن گرمای زیادی تولید می کند و نوشیدن آب یخ بلافاصله پس از تمرینات ورزشی به علت عدم تطابق دماها می تواند اثر منفی بر دستگاه گوارش داشته باشد.

یبوست

اگرچه نوشیدن آب در دمای اتاق به روند گوارش کمک می کند، اما نوشیدن آب یخ پتانسیل ابتلا به یبوست را افزایش می دهد. آب یخ می تواند موجب سخت شدن غذا هنگام عبور از بدن شود، در شرایطی که به طور همزمان انقباض روده را در پی دارد که این شرایط می تواند خطر ابتلا به یبوست را افزایش دهد.

محرک میگرن

اگر به میگرن یا یک عفونت سینوسی جدی مبتلا هستید، باید از مصرف منظم آب یخ پرهیز کنید. نوشیدن آب یخ موجب انسداد مسیرهای هوایی و بینی می شود که به طور خودکار محرکی برای میگرن است. همچنین، آب یخ می تواند موجب شرایطی به نام "انجماد مغزی" شود. آب یخ می تواند بسیاری از اعصاب حساس در ستون فقرات را تحریک کند و آنها بلافاصله پیام هایی را به مغز ارسال می کنند که موجب سردرد می شود.

افزیش وزن

نوشیدن آب یخ پس از یک وعده غذایی می تواند موجب سخت شدن چربی های غذاهای مصرفی شما شود و شرایط بدن برای شکستن چربی های ناخواسته را دشوار کند. بر همین اساس، خطر افزایش وزن بیشتر می شود. 

منبع: عصر ایران

کد خبر 379720

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.