شکل‌گیری بازار تهاتر مرزی در کشور/ دلیل گرانی‌ها مشکلات نظام توزیع است

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به شکل‌گیری بازار تهاتر مرزی با کشورهای منطقه، ‌این امر را راهکاری برای تامین بخشی از نیاز کالاهای اساسی کشور دانست.

به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران،‌ حسین شیرزاد اظهار کرد: ذخایر راهبردی کالاهای اساسی بخش کشاورزی وضعیت مطلوبی دارد و نگرانی در بخش تامین کالاهای اساسی وجود ندارد. در حال حاضر با میزان کالای اساسی ذخیره شده در انبارها حداقل تا شش ماه بدون حتی یک کیلوگرم واردات دوام خواهیم آورد، ضمن این که ذخایر انبارها دائم در حال نو شدن است.

وی درباره آمادگی کشور برای مقابله با شرایط بحران در بخش کشاورزی و غذا، گفت: به دلیل تجربه‌های قبلی هیچ چیز ما را در شرایط بحران غافگیر نخواهد کرد و این موضوع در ستاد اقتصادی کشور از اهمیت بالایی برخوردار است به طوری که در حال حاضر ما شرایط تاب‌آوری برای گذر از هر بحرانی را داریم.

خودکفایی گندم تکرار می‌شود

شیرزاد تولید محصولات کشاورزی و غذا در کشور را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و افزود: امسال تولید گندم در کشور در سطح بسیار مناسبی قرار دارد و بار دیگر خودکفایی در تولید این کالای اساسی تکرار می‌شود.

وی ادامه داد: در پی بارندگی‌های اخیر مراتع ما شرایط بسیاری خوبی دارد به نحوی که طی ۱۵ سال گذشته، بی‌نظیر بوده است و این به معنی تامین علوفه مورد نیاز دام‌ها برای تولید شیر و گوشت در سطح مناسب است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اشاره به شکل‌گیری بازار تهاتر مرزی با کشورهای منطقه، ‌این امر را راهکاری برای تامین بخشی از نیاز کالاهای اساسی کشور دانست.

وی با تاکید بر این که در این شرایط نیز بسیاری از کشورها با ما تبادلات تجاری بالایی دارند، افزود: ما همچنان با کشورهای آمریکای لاتین، روسیه، اوکراین و کشورهای آسیای میانه ارتباط خوبی داریم و مراودات تجاری با آن‌ها بر قرار است.

دلیل گرانی‌ها مشکلات نظام توزیع کشور است

شیرزاد در پاسخ به این پرسش که چرا به رغم فراوانی کالاهای اساسی شاهد افزایش نجومی قیمت‌ها هستیم، گفت: نظام توزیع کشور مشکل دارد، شبکه مویرگی توزیع همراه با شبکه اقتصاد کلان کشور نیست و این موضوع یکی از دلایل گرانی است.

این مقام مسئول افزایش هزینه‌های سربار را دلیل دیگر افزایش قیمت کالاهای اساسی برشمرد و افزود: در شرایط فعلی افزایش هزینه‌های سربار طبیعی است، به طور مثال، هزینه دموراژ و بیمه در بخش حمل و نقل دریایی برای کشور بالا رفته است. بیمه حمل و نقل کشتی به طور متعارف نیم درصد است، اما اکنون برای کشور ما به هفت تا هشت درصد افزایش یافته است.

وی یادآور شد: هر چند در تولید و تامین کالاهای اساسی با مشکلاتی رو به رو هستم، اما شرایط سلامت مردم نشان می‌دهد کشور ما کشاورزی قدرتمندی دارد که غذای سالم و کافی برای جامعه تولید می‌کند.

شیرزاد تاکید کرد: در ۴۰ سال گذشته تولید محصولات در بخش کشاورزی کشور از ۳۰ میلیون به ۱۵۰ میلیون تن افزایش یافته است و این اتفاق به معنی توانمندی بالای این بخش برای حفظ امنیت غذایی کشور در هر شرایطی است.

منبع: ایلنا

کد خبر 376879

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =