۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۸
بیماری به رنگ قرمز

فیلم "قرمز" به نویسندگی و کارگردانی فریدون جیرانی محصول سال ۷۷ است که در آن داستان مردی را که شک بی حد و مرز به همسرش دارد، روایت می‌کند.

به گزارش خبرنگا ایمنا،"قرمز" عاشقانه‌ای با چاشنی شک و خشونت است که در آن بازیگرانی چون هدیه تهرانی، محمدرضا فروتن، کمند امیر سلیمانی و شهره سلطانی به ایفای نقش پرداخته‌اند.

"هستی مشرقی" با بازی هدیه تهرانی، پرستاری است که تجربه یک ازدواج ناموفق داشته و پس از آن با مرد پولداری به نام ناصر ملک، با بازی محمد رضا فروتن، ازدواج کرده است. ناصر از بیماری پارانویا، همان شک و سوظن بی دلیل نسبت به همه چیز و همه کس رنج می‌برد اما حاضر به پذیرش مشکلش نیست.

شک ناصر موجب می‌شود تا هستی را مورد آزار و اذیت قرار بدهد اما به گمان خودش، از روی شدت عشق است که تمام این کارها را می‌کند. اگرچه هستی موفق می‌شود به خاطر سوظن‌های بی مورد ناصر، از او طلاق بگیرد اما جدایی‌اش باعث بهتر شدن زندگی‌اش نمی‌شود.

"قرمز" در زمانه خودش، حکم یک جهش عظیم سینمایی را داشت. فیلمی که تا پیش از آن از زن چنین تصویری را ارائه نداده بود؛ زنی که هم قهرمان است هم قربانی. پیش از این حتی چنین پرداختی نسبت به یک شخصیت با اختلالات روانی نیز در سینما مرسوم نبود و ناصر در فیلم قرمز، به یکی از مهم‌ترین نمونه‌های قابل بحث و پرداخت در سینمای ایران تبدیل شد.

نمی‌توان قرمز را به قطع یقین یک عاشقانه دانست یا آن را یک تراژدی تلقی کرد. داستان قرمز، برگرفته از یک حادثه واقعی است و همین امر باعث می‌شود داستان چند وجهه مختلف داشته باشد. هستی آنقدر خوب است که هر مردی دلش بخواهد زنی مثل او داشته باشد، ناصر آنقدر عاشق است که نتواند دوری هستی را تحمل کند و بیماری او، دلیل موجهی برای آزار و اذیت‌هایش نمی‌تواند باشد. اینکه ناصر عاشق است، درمانی ندارد و فیلم نیز اگرچه با هدف پرداختن به نوعی از اختلالات شخصیتی ساخته شده اما در روند داستان، هیچ گونه قضاوتی نمی‌کند.

جیرانی در این فیلمش در بی ادعاترین حالت ممکن، به تصویرگری زنان مطلقه و نوع نگاه جامعه به این زنان می‌پردازد. قرمز، قصد دفاع یا تخریب ندارد چرا که بستر داستانش واقعی است. هستی مرتکب اشتباهی نشده و ناصر یک عاشق بیمار است؛ این نابرابری در دو کفه ترازو میان شخصیت‌ها، باعث می‌شود نتوان راجع به شخصیت‌ها، جانب داری کرد.

زوج تهرانی و فروتن، یکی از موفق‌ترین زوج‌های سینمایی در طول تاریخ سینما ایران است که همچنان هم این اسامی درکنار یکدیگر، برای مخاطب جذاب است. این زوج سینمایی، پس از خسرو شکیبایی و بیتا فرهی، دومین زوج سینمایی هستند در یک جشنواره فیلم فجر، برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر شدند.

تماشا فیلم قرمز، تجربه ملتهبی را از یک موقعیت عاشقانه به تماشاگر می‌دهد و ذهن او را مدام درگیر این چالش می‌کند که بیماری عشق سرانجامش چه خواهد بود.

کد خبر 375142

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.