ما به آمریکا پیشنهاد مذاکره ندادیم بلکه به پیشنهاد آنها پاسخ دادیم

وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه ای گفت: ما به پیشنهاد آمریکایی ها که در واقع برای تعامل ارائه شده بود، پاسخ دادیم و منتظر پاسخ از سوی آنها هستیم.

به گزارش ایمنا، محمدجواد ظریف در مصاحبه ای با شبکه سی. بی. اس در پاسخ به این پرسش که «شما ایده مبادله زندانیان با آمریکا را مطرح کردید» اظهار کرد: خب، ما قبلا این کار را کرده ایم. این امکان مهیا شد که برخی از ایرانی های زندانی یا تحت آزادی مشروط در آمریکا را آزاد کنیم. ما آنها را از آن وضعیت خارج کرده و برخی از آمریکایی-ایرانی هایی را که در ایران در زندان بودند، آزاد کردیم. من فکر می کنم که دوباره می توان این کار را انجام داد. دولت قبلی [آمریکا] تلاش می کرد در این کار درگیر شود. دولت جدید در ابتدا علاقه نشان داد. ما در ماه سپتامبر پیشنهاد دادیم که آماده ایم و حالا نیز آماده ایم.

وی در پاسخ به این گفته «مارگارت برنان» خبرنگار سی. بی. اس مبنی بر اینکه «شما در ماه سپتامبر به دولت ترامپ پیشنهاد آغاز مذاکره را دادید...» صحبت هایش را قطع و اظهار کرد: ما پاسخ دادیم – ما به پیشنهاد آنها که در واقع برای تعامل ارائه شده بود، پاسخ دادیم و منتظر یک پاسخ هستیم.

ظریف همچنین در رابطه با این موضوع که «شما می خواهید چه کسانی از زندان های آمریکا آزاد شوند» گفت: شماری ایرانی به خاطر نقض تحریم ها در زندان های آمریکا هستند. شماری ایرانی در سراسر دنیا در زندان هستند. وی در مورد اینکه «آیا فهرستی به آمریکا ارائه کرده اید» گفت که آنها می دانند. این چیز جدیدی نیست. این ادامه مبادله قبلی است.

ظریف در جواب این پرسش که «چرا پنج آمریکایی زندانی در ایران، به نشانه جدیت شما در این موضوع آزاد نمی شوند؟» اظهار کرد: قرار نیست که ما جدیت خود را نشان دهیم زیرا ما با اجرای توافق هسته ای جدیت خود را نشان داده ایم. این آمریکاست که باید نشان دهد که جدیت دارد.

وی در خصوص اینکه «آیا این دو موضوع را به هم مرتبط می کنید؟» تاکید کرد: نه. ما این دو را به هم مرتبط نمی کنیم. این فقط مربوط به تجربه است. ما نشان داده ایم وقتی چیزی می گوییم به آن پایبند می مانیم. آمریکا نشان داده که وقتی می گوید کاری را انجام می دهد بعدا تصمیم می گیرد که آیا می خواهد به آن پایبند باشد یا نه.

وزیر خارجه ایران در مورد «باقر نمازی» گفت: من مسئول سیاست خارجی هستم. من مسئول دخالت در تصمیم های دادگاه نیستم. من وقتی می توانم مداخله کنم که پیشنهاد مبادله‌ای، در کار باشد. من نمی توانم به عنوان وزیر خارجه دخالت کنم. من می توانم به عنوان یک فرد حقیقی و بنا بر مسائل بشردوستانه دخالت کنم و این کار را می کنم. اما در مقام وزیر خارجه جایگاهی در هیچ دادگاه ایرانی ندارم مگر اینکه درگیر مبادله با ایرانی هایی باشم که از دیدگاه ما، به اشتباه در داخل آمریکا یا جاهای دیگر بازداشت شده اند. ما بانوانی را داریم که وقتی که بازداشت شدند باردار بودند و در زندان وضع حمل کردند. ما افرادی را داریم که حتی به قید وثیقه آزاد نشدند. ما افرادی را داریم که مشکلات قلبی دارند. ما در آنجا افرادی را داریم که سرطان دارند.

ظریف با بیان اینکه مساله مبادله زندانی «ارتباطی به توافق هسته ای نداشت» افزود: ما این کار را کردیم چون با هم [سر میز مذاکره] نشسته بودیم. ما کارهایی انجام دادیم که این یکی از آنها بود. اما اقدام های ما به این دلیل بود که مایل بودیم در خصوص این موضع صحبت کنیم.

خبرنگار سی. بی. اس این سوال را مطرح کرد که «در حال حاضر پیشنهاد می دهید درباره این موضوع با چه کسی صحبت کنید، با وزیر خارجه آمریکا؟» که ظریف در جواب گفت: نه. آمریکا فرد مسئولی را برای این کار دارد. ما هم فرد مسئولی را برای این کار داریم. اگر آنها با هم در یک رده باشند می توانند ملاقات کنند و اگر در یک رده نباشد ما فردی را منصوب می کنیم که همرده با فردی باشد که نمایندگی آمریکا را بر عهده دارد.

مصاحبه کننده سی. بی. اس افزود: پس نامه ای که شما از «اوبرایان» مسئول آمریکایی امور گروگان ها دریافت کردید...» ظریف سخنان مصاحبه کننده را قطع کرده و گفت: [نامه ای] دریافت نکردیم.

وزیر خارجه ایران در رابطه با این پرسش که آیا «اجازه می دهید او (اوبرایان) بنشیند و با معاون شما صحبت کند» اظهار کرد: نه، ما به فردی که با موضوع گروگان سروکار دارد اجازه نمی دهیم که به آنها بپردازد زیرا آنها گروگان نیستند بلکه زندانی هستند.

ظریف افزود: ما مایلیم با هر کسی که مایل است به ایران و توافق [هسته ای] احترام بگذارد، درباره این موضوع گفت وگو کنیم. ما هیچ مساله ای با اوبرایان نداریم اما با مذاکره کننده امور گروگان ها سروکار نخواهیم داشت مگر اینکه آنها از ما بخواهند که مذاکره کننده خود در امور گروگان ها را منصوب کنیم تا بتوانیم درباره گروگان های ایرانی که در زندان های آمریکا هستند، صحبت کنیم. آمریکا نمی تواند خود را در یک موقعیت اخلاقی متفاوت قرار دهد. آمریکا ایرانی هایی را زندانی کرده که بیمار هستند، کسانی را که جرمی مرتکب نشده اند در آلمان، در استرالیا زندانی کرده است.

وزیر خارجه ایران ادامه داد: وکلای افرادی که در سراسر دنیا و در آمریکا در زندان ها به سر می بردند، می گویند که آنها جرمی مرتکب نشده و بی گناه هستند. یکی از آنها [در مساله ای] دخالتی داشته و دستکم متهم شده است. آنها محاکمه نشده اند و فقط در انتظار استرداد هستند. آنها فقط به خاطر فشار آمریکا در آنجا هستند. مواردی وجود دارد که ما معتقدیم زندانی های ما بنا به دلایل واهی در زندان به سر می برند در مقابل آمریکا نیز معتقد است آنهایی که در ایران زندانی هستندبه دلایل واهی در زندان به سر می برند.

ظریف همچنین گفت: اجازه بدهید در این باره بحث نکنیم زیرا این در حوزه مسئولیت من نیست. من به اندازه کافی مسئولیت روی دوش هایم وجود دارد تا مانع از جنگ شوم، تا بکوشم که با تلاش های آمریکا برای جلوگیری از مشارکت ایران در آنچه که قانونا حق ماست یعنی روابط اقتصادی عادی، مقابله کنم. من این کار را به عنوان بخشی از کارم به عنوان وزیر خارجه انجام می دهم تا افرادی را که بدون مستندات گناهکار شناخته شده اند مبادله کنم.

وزیر خارجه ایران در ادامه مصاحبه خود با شبکه سی. بی. اس اظهار کرد: ما خواهان مناقشه نیستیم. ما خواهان تقابل نیستیم. اما با فرار کردن نیست که هفت هزار سال دوام آورده ایم. ما مقاومت می کنیم اما به دنبال تقابل نیستیم. ما معتقد نیستیم که پرزیدنت ترامپ خواهان تقابل است، اما می دانیم که افرادی هستند که برای تقابل تلاش می کنند. فکر نمی کنم این اتفاق بیفتد.

وی درباره «تقابل نظامی» گفت: من فکر نمی کنم که تقابلی نظامی رخ بدهد. به نظر من در رابطه با تقابل نظامی احتیاط بیشتری دارند. اما فکر می کنم دولت آمریکا چیزهایی برای بروز تصادم هایی پی ریزی می کند. باید به شدت هوشیار بود تا افرادی که برای این نوع برخورد برنامه ریزی می کنند، خواسته هایشان محقق نشود.

منبع: ایرنا

کد خبر 374253

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.