کشف شیوه جدید برای تشخیص  زودهنگام ام اس

محققان به تازگی شیوه جدیدی برای تشخیص ام اس کشف کرده‌اند که این بیماری را در مراحل اولیه شناسایی می‌کند.

به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، ام اس، بیماری مغز و سیستم عصبی مرکزی است که در آن سیستم ایمنی بدن به پوشش محافظتی رشته‌های عصبی حمله کرده و ارتباط بین مغز و سایر اندام‌ها دچار اختلال می‌شود. علائم این بیماری به میزان آسیب‌های عصبی بستگی دارد، اما اغلب بر حرکت افراد تاثیر می‌گذارد. برخی از مبتلایان به ام اس دچار بی‌حسی یا ضعف در اندام، لرزش و عدم هماهنگی می‌شوند و در موارد شدیدتر این افراد توانایی راه رفتن خود را از دست می‌دهند.

 اکثر افرادی که از این بیماری رنج می‌برند، دارای دوره بیماری برگشت پذیر هستند؛ به این معنی که علائم بهبود در آن‌ها مشاهده می‌شود اما ممکن است در آینده بیماری‌ عود کند. ام اس شایع‌ترین بیماری عصبی ناتوان‌کننده جوانان در سراسر جهان محسوب می‌شود؛ به گفته انجمن ملی ام اس، بیش از دو میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا هستند.

محققان به تازگی از یک اسکنر قدرتمند ام آر آی، برای نظارت بر افراد مبتلا به ام اس استفاده و رابطه‌ای را بین ضایعات قشر مغز و ناتوانی‌های عصبی پیدا کردند. مطالعه آن‌ها نشان داد که توسعه ضایعات در ماده خاکستری مغز، شاخصی برای ناتوانی عصبی برای افراد مبتلا به ام اس است.

 یافته‌های جدید حاکی از این است که تعداد ضایعات ایجاد شده در منطقه قشری مغز، دو برابر تعداد ضایعات در ماده سفید است و این ضایعات، پیشرفت معلولیت را بیش از ضایعات ماده سفید پیش‌بینی می‌کنند.

 دانشمندان از یک اسکنر تسلای مدرن برای ضایعات منطقه قشری مغز استفاده و میزان پیشرفت بیماری را ارزیابی کردند. این مدل اسکنر، حساسیت بیشتری نسبت به ضایعات قشر مغز دارد و در نتیجه ضایعات قشری را به مراتب بیشتر از دستگاه‌های سابق شناسایی می‌کند. همچنین قدرت میدان مغناطیسی این اسکنر بیش از دو برابر نسخه‌های امروزی است و با استفاده از آن می‌توان بیماری‌ ام اس را در مراحل اولیه تشخیص داد.  

کد خبر 373640

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =