چالش‌های پیش روی همدان در هنگام بروز سیلاب چیست؟

نایب رییس شورای شهر همدان در خصوص چالش‌های پیش روی شهر همدان در صورت ادامه بارش‌ها گفت: با توجه به اختلاف ارتفاع بین بالاترین و پایین‌ترین سطح شهر همدان و شیب‌دار بودن این شهر، مهار آب‌های سطحی با توجه به سرعتی که دارند کار بسیار سختی است و این شرایط مهم‌ترین چالش این شهر در مهار سیلاب‌ها است.

حمید بادامی‌نجات در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا در خصوص وضعیت همدان با توجه به بارش‌های اخیر اظهار کرد: شهرداری همدان از روزهای ابتدایی که سیل در کشور اتفاق افتاد آمادگی مقابله و پیشگیری برای جلوگیری از حوادث را داشت.

وی با اشاره به اینکه امسال همدان بعد از استان لرستان دومین شهر پربارش کشور بوده است، افزود: طبق آمارهای هواشناسی امسال همدان بیشترین حجم بارش‌ها را داشت اما با توجه به اینکه پیش‌بینی‌ها و زیرساخت‌هایی شامل تمهیدات لازم برای دفع آب‌های سطحی از سال گذشته به عنوان یکی از اولویت‌های کاری شهرداری همدان مورد توجه بود و بودجه مناسبی هم برای آن تخصیص یافت و کارهای خوبی در مناطق حادثه‌ خیز انجام شد، خوشبختانه حادثه‌ای در این شهر گزارش نشد.

نایب رییس شورای شهر همدان در خصوص اقدامات کنترل آب‌های سطحی تصریح کرد: از سالیان قبل رودخانه‌های داخلی شهر همدان دیوارچینی و مهار شده بود و این اقدام کمک کرد تا زیرساخت‌های موجود شهر آسیب نبیند و در کنار این ها، همه مسئولان شهری همچنین مدیریت بحران استان و استاندار همدان با پیگیری‌هایی که داشتند از بروز مشکلات و بحران جلوگیری کردند؛ در مجموع استان همدان خسارت کمی نسبت به اینکه دومین استان پربارش کشور بود، داشت.

وی در خصوص اقدامات شهرداری همدان برای کمک به استان‌سیل‌زده گلستان گفت: در روزهای ابتدایی سیل استان گلستان، شهرداری همدان با ارسال یک محموله به ارزش یک میلیارد ریال، اعزام یک اکیپ توزیع غذای گرم، همچنین ارسال دستگاه‌ها و ماشین‌آلات، ارسال بسته‌های غذایی و کمک به هلال احمر همدان برای تهیه اقلام موردنیاز به استان گلستان همکاری لازم را با مسئولان این استان انجام داد.

بادامی‌نجات با اشاره به کمک‌های همدان به استان لرستان نیز اظهار کرد: در خصوص استان لرستان هم به همین شکل اقدام شد و شهردار همدان با تماس با شهردار خرم‌آباد نیازهای منطقه را احصاء و مقرر شد این هفته با توجه به اینکه استان همدان به عنوان معین یکی از ۱۰ شهرستان استان لرستان انتخاب شده، استاندار و معاونان وی در منطقه موردنظر حضور یافتند و با همه توان، همه مجموعه مدیران شهری و استانداری همدان سعی بر خدمت‌رسانی به مردم لرستان را دارند.

وی با اشاره به پیش‌بینی‌های مدیریت بحران همدان در بارش‌های اخیر گفت: همه این اقدامات همدان را به عنوان یک شهر تاب‌آور در بلایای طبیعی تبدیل کرده و سال گذشته شهرداری همدان به عضویت شهرهای تاب‌آور جهان درآمد که مجموعه اقداماتی که در گذشته صورت گرفته بود خود منجر به این امر شد و درپی آن استانداردهایی تعریف شد که همدان به سمت آن استانداردها حرکت کند و در این طرح مقرر شد همدان در مقابل بلایای طبیعی و سیل مقاوم‌تر شود.

نایب رییس شورای شهر همدان در خصوص چالش‌های پیش روی شهر همدان در صورت ادامه بارش‌ها گفت: با توجه به اختلاف ارتفاع بین بالاترین و پایین‌ترین سطح شهر همدان و شیب‌دار بودن این شهر، مهار آب‌های سطحی با توجه به سرعتی که دارند کار بسیار سختی است و این شرایط مهم‌ترین چالش این شهر در مهار سیلاب‌ها است.

وی ادامه داد: همچنین پنج رشته قنات که در سطح شهر همدان بوده پوشش داده شده و بستر رودخانه‌هایی که در سطح شهر همدان بوده نیز به دلیل ورود فاضلاب پوشانده شده است که این امر نیز بر بحران مدیریت روان‌آب‌ها تاثیرگذار خواهد بود.

کد خبر 372597

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.