مهاجم نیوزیلند، فرقی با تروریست‌های داعشی ندارد

رییس‌جمهور ترکیه با انتقاد از سکوت کشورهای غربی در برابر اسلام‌ستیزی و بیگانه‌هراسی، تاکید کرد که عامل حمله به مسجدی در نیوزیلند، تفاوتی با اعضای گروه تروریستی داعش ندارد.

به گزارش ایمنا، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه طی یادداشتی در روزنامه «واشنگتن پست» نوشت که تروریست استرالیایی مهاجم به نمازگزاران جمعه در نیوزیلند تفاوتی با تروریست‌های داعشی ندارد.

اردوغان با بیان اینکه دستگاه‌های امنیتی ترکیه به همکاری با همتایان خود در نیوزیلند و دیگر کشورها ادامه می‌دهند تا حقیقت حادثه تروریستی «کریستچرچ» را کشف کنند، توضیح داد: «عامل قتل عام کریستچرچ... می‌خواست بذر نفرت را در میان بشریت بکارد... آن چیزی که در نیوزیلند رخ داد، مولود شوم تنفر و نادانی بود».

وی سپس مانیفست ۷۳ صفحه‌ای «برنتون تارانت» تروریست مهاجم به مسجد النور در نیوزیلند را (که در آن گفته بود شهر کریستچرچ را به صاحبان مسیحی اصلی‌اش بازمی‌گرداند) به بیانیه‌ها و تفکرات گروه تروریستی داعش تشبیه کرده و افزود: «به همین دلیل، باید تاکید کنیم که هیچ تفاوتی بین قاتلی که مردم بی‌گناه را در نیوزیلند به قتل رساند و کسانی که حملات تروریستی در ترکیه، فرانسه، اندونزی و جاهای دیگر انجام دادند، وجود ندارد».

رییس‌جمهور ترکیه با انتقاد از سکوت دولت‌های غربی در برابر اسلام‌ستیزی و جرائم متعصبانه علیه مسلمانان، نوشت: «ما نباید اجازه دهیم این مسئله دوباره تکرار شود... به همکاری با دوستان و متحدان خود برای مبارزه با تمام گروه‌های تروریستی ادامه می‌دهیم».

اردوغان ضمن درخواست از جوامع غربی برای جلوگیری از عادی‌شدن نژادپرستی،‌بیگانه‌هراسی و اسلام‌ستیزی در اروپا و آمریکا، تاکید کرد: «باید توافق شود که چنین عقاید بیماری... جنایت علیه بشریت برشمرده شود. در آخر، سران کشورهای غربی باید از شجاعت جاسیندا آردرن بیاموزند که مسلمانان کشورهای خود را در آغوش گرفته و بپذیرند».

منبع: فارس

کد خبر 370829

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.