رهبران جهان کشتار نمازگزاران در نیوزیلند را محکوم کردند

رهبران کشورهای مختلف جهان حمله تروریستی جمعه به نمازگزاران در دو مسجد کریس‌چرچ نیوزیلند را محکوم کردند.

به گزارش ایمنا و به نقل از یورونیوز، اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا این تراژدی را حمله تروریسم راست افراطی به شهروندان بی‌گناه نیوزیلند توصیف کرد. وی در چند پیام توییتری، ضمن محکوم کردن این تیراندازی نوشت که نیوزیلند هم مانند استرالیا سرزمین مردمانی با عقاید و باورهای مذهبی کاملا متفاوت است و خشونت و نفرت در این کشور جایی ندارد.

ملکه بریتانیا و شاهزاده فیلیپ هم با ابراز همدردی با بازماندگان قربانیان، از تلاش‌های گروه‌های امداد و نجات برای کمک به زخمی‌های حادثه تشکر کردند.

در بریتانیا، علاوه بر ملکه، ترزا می، نخست وزیر و جرمی کوربین رهبر حزب کارگر (اپوزیسیون) هم با قربانیان این تیراندازی ابراز همدردی کردند.

آقای کوربین با حضور در کمیساریای عالی نیوزیلند در لندن، به قربانیان ادای احترام کرد.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا در یک پیام توییتری «گرم‌ترین همدردی خود را با مردم نیوزیلند» پس از کشتار ۴۹ نمازگزار ابراز کرد.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان هم با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد اشرف غنی، رییس جمهوری این کشور «ضمن محکوم نمودن شدید این عمل وحشیانه، گفت: حملات تروریستی بالای این مساجد یکبار دیگر نشان داد که تروریستان به هیچ دین و آئینی پابند نیستند و دشمن تمام بشریت می‌باشند.»

عمران خان، نخست وزیر پاکستان هم در پیامی توییتری نوشت: حمله تروریستی به مساجد در نیوزیلند، مؤید حرف همیشگی ما است: تروریسم مذهب ندارد.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه این حمله را «قتل عام» توصیف کرد و از «کشورهای غربی» خواست تا «فورا تمهیداتی را برای مقابله با این تهدید علیه تمام بشریت» در نظر گیرند.

در شهر استانبول ترکیه صدها نفر برای ابراز همدردی با قربانیان این حمله تروریستی تظاهرات کردند.

امانوئل ماکرون،‌ رییس جمهوری فرانسه بدون اشاره به گرایش سیاسی مهاجمان در یک پیام توییتری نوشت فرانسه با تمام اشکال افراط‌گرایی مبارزه می‌کند و همراه با شرکایش علیه تروریسم در جهان می‌جنگد.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در جریان یک کنفرانس خبری، حمله تروریستی به دو مسجد در نیوزیلند را حمله به دموکراسی و جامعه سرشار از مدارای و تسامح این کشور توصیف کرد.

دونالد توسک، رییس شورای اروپا هم ابراز انزجار از این حادثه، اعلام کرد حملات تروریستی جمعه در نیوزیلند، چیزی از مدارا و انسانیت حاکم بر این کشور را کم نمی‌کند.

کد خبر 370452

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.