افزایش ٧٩,٣ درصدی متوسط قیمت خرید و فروش زمین

متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زمین یا زمین ساختمان کلنگی ٧٩,٣ درصد، متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی ٦٠.٣ درصد و متوسط مبلغ اجاره‎ یک مترمربع زیربنای مسکونی ٢٥.٤ درصد در پاییز ٩٧ نسبت به پاییز ٩٦ در نقاط شهری کشور افزایش یافته است.

به گزارش ایمنا به نقل از درگاه مرکز ملی آمار، بر اساس سامانه اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور که با هدف شفاف‌سازی اطلاعات معاملات املاک و مستغلات کشور در راستای ساماندهی امور مسکن پیاده‌سازی شده است، بنگاه‌های معاملات ملکی موظف هستند مشخصات همه معاملات خرید و فروشی که سند آن‌ها از طریق دفتر ثبت اسناد انتقال پیدا می‌کند را در این سامانه ثبت نمایند.

با توجه به این‌که کاهش یا افزایش حجم (تعداد) معاملات در شهرهای بزرگ، باعث کاهش یا افزایش شدید متوسط (حسابی) قیمت در استان یا کشور می‌شود، از متوسط تعدیل شده (وزنی) استفاده شده تا بتوان با حذف اثر حجم معاملات، تغییرات واقعی قیمت را مشخص کرد.

در ضمن وزن‌های مورد استفاده بر مبنای واحدهای مسکونی دارای سکنه در سرشماری عمومی نفوس و مسکن ١٣٩٥ بهروز شده است.

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در کل کشور ۲۰۹۷۵ هزار ریال با میانگین مساحت ۲۹۲ مترمربع بوده است که نسبت به فصل قبل ۲۱.۶ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۷۹.۳ درصد افزایش داشته است.

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در کل کشور ۲۶۲۳۲ هزار ریال با میانگین مساحت ۱۰۷ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۱ سال بوده است کهنسبت به فصل قبل ۱۷.۸ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۶۰.۳ درصد افزایش داشته است.

متوسط مبلغ اجاره ماهانه به علاوه  سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در کل کشور ۱۰۹۱۲۳ هزار ریال با میانگین مساحت ۹۷ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۳ سال بوده است که نسبت به فصل قبل ۰.۹ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۲۵.۴ درصد افزایش داشته است.

کد خبر 369272

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.