خواب "مسکن طبیعی"/ تاثیر استرس زیاد بر روی گوش چیست؟

تاثیر استرس زیاد بر روی گوش، عوارض داروی آهن مولکولی و ارتباط دیابت بارداری و افزایش ریسک چاقی کودک را در بسته خبری سلامت ایمنا بخوانید.

به گزارش خبرنگار ایمنا، در پژوهشی در دانشگاه کالیفرنیا آمده کمبود خواب باعث می‌شود واکنش‌های تسکین‌دهنده درد در مغز از بین برود که در نتیجه حساسیت به درد افزایش پیدا می‌کند.

کمبود خواب تأثیرات متعددی بر مغز دارد که نارسایی شناختی، عدم توانایی در یادگیری و شکل‌گیری خاطرات از جمله آن‌ها به حساب می‌آیند. متخصصان در بررسی جدید خود به مطالعه تأثیر دیگری از کمبود خواب بر بدن پرداخته و آن "افزایش حساسیت به درد" است.

به گفته متخصصان دانشگاه کالیفرنیا، کمبود خواب مکانیزم طبیعی مغز را در تسکین درد با اختلال روبرو می‌کند که این امر می‌تواند نشان‌دهنده ارتباط بین بحران سلامت عمومی کمبود خواب، درد مزمن و تجویز داروهای حاوی مخدر باشد.

متخصصان آستانه درد این افراد را پس از یک خواب شبانه خوب و از طریق اسکن‌های مغزی مورد بررسی قرار دادند. همچنین آستانه درد این افراد پس از آنکه از خواب شبانه محروم شدند اندازه‌گیری شد.مشاهده کردند که کمبود خواب باعث می‌شود حساسیت به درد در افراد شرکت‌کننده افزایش پیدا کند.

گلودرد دایمی نشانه‌های بروز سرطان

توصیه می‌شود بیمارانی که صدایشان برای مدت طولانی گرفته یا توده‌ای در ناحیه گردن آنها ظاهر شده برای سرطان حلق یا حنجره تحت معاینه قرار بگیرند.

با این حال "ویلین وو" از مرکز مطالعات سرطان بریتانیا دراین‌باره تاکید کرده که بیماران نباید نگران شوند. گلودرد به خودی خود به سرطان حنجره ربطی ندارد اما این مطالعه بهترین شواهد تا به امروز را برای تقویت توصیه‌های فعلی و ارجاع دادن بیماران مسن‌تری که صدای آنها برای مدتی طولانی خش دار است، فراهم می‌کند.

دکتر "الیزابت شپرد" نویسنده اصلی این مطالعه می‌گوید: این اولین بررسی جدی روی همه علائمی است که ممکن است برای تشخیص سرطان حنجره مهم باشند.

او گفت: اهمیت مطالعه این است که فهمیدیم صدای خش دار در سرطان حنجره اهمیت دارد، اما وقتی با گلودرد مزمن همراه باشد خطر مبتلا بودن بیمار به سرطان حنجره خیلی بیشتر می‌شود. چون به طور بالقوه جدی بودن بعضی علائم به صورت مرکب، که قبلاً خطر آن کم تشخیص داده می‌شد را نشان می‌دهد.

 منظور فقط یک گلودرد عادی نیست بلکه گلودرد باید آنقدر جدی باشد که بیمار به پزشک خود مراجعه کند. ترکیب علائم دائمی شامل گلودرد، خش دار بودن صدا، سختی تنفس یا قورت دادن است که می‌تواند هشداردهنده باشد.

"کند تپشی قلب" چیست؟

ضربان قلب فرد با سطوح فعالیت او تغییر می‌کند. در طول تمرین‌های شدید فیزیکی، قلب پمپاژ خون را شدیدتر و سریع‌تر انجام می‌دهد و از این رو ضربان قلب افزایش می‌یابد.

در بیشتر افراد بزرگسال که دچار کندتپشی هستند ضربان قلب زیر ۶۰ تپش در دقیقه است هرچند ورزشکاران و افرادی که خواب هستند نیز ممکن است ضربان قلب زیر ۶۰ تپش در دقیقه داشته باشند.

علامت اولیه کندتپشی، ضربان آهسته قلب است. برخی از افراد مبتلا به این مشکل هیچ گونه علائم دیگری ندارند اما برخی دیگر از این افراد علائم دیگری را تجربه می‌کنند. در این موارد پایین بودن ضربان قلب احتمال دارد حاکی از یک مشکل جدی‌تری باشد.

از علائم شایع کندتپشی می‌توان به احساس خستگی و ضعف، غش و سرگیجه، گیجی، تنگی نفس و سختی در تنفس به هنگام ورزش اشاره کرد. هنگامی که یک مشکل جدیِ پزشکی موجب بروز کندتپشی در فرد شده باشد در صورت فقدان درمان کافی، علائم شدیدتری در او پدیدار خواهد شد. این علائم شامل مواردی چون ایست قلبی، درد قفسه سینه، فشار خون پایین یا بالا و نارسایی قلبی است.

برای اندازه‌گیری ضربان باید تعداد نبض‌ها را در ۱۰ ثانیه شمرده و آن را در عدد شش ضرب کرد. برای دقیق‌تر بودن این اندازه‌گیری می‌توان تعداد نبض‌ها را به طور کامل در یک دقیقه شمارش کرد. به عدد حاصل شده ضربان استراحت گفته می‌شود. در صورتی که این عدد کمتر از ۶۰ باشد، فرد به کندتپشی مبتلا است.

کودکان و نوجوانان به نسبت بزرگسالان ضربان قلب سریع‌تری دارند. در این افراد ضربان قلب طبیعی به شرح زیر است:

نوزادان تازه متولد شده: ۱۰۰ تا ۱۸۰ تپش در دقیقه

نوزادان: ۸۰ تا ۱۵۰ تپش در دقیقه

کودکان ۲ تا ۶ سال: ۷۵ تا ۱۲۰ تپش در دقیقه

کودکان ۶ تا ۱۲ سال: ۷۰ تا ۱۱۰ تپش در دقیقه

وجود مواد غذایی ارگانیک در پرده ابهام

رضا اسماعیل زاده کناری، رییس پژوهشکده صنایع غذایی مازندران گفت: کنترل سلامت برای عرضه مواد خام وجود ندارد. سلامت مواد غذایی به معنای داشتن ظاهری مطلوب و عاری از میکروب، کپک و مخمر نیست.

وی به ناآگاهی مردم نسبت به آنالیز مواد غذایی خام و محصولات غیرصنعتی اشاره کرد و افزود: سلامت محصولات باید پس از بررسی در مورد میزان ناخالصی، مقدار سموم مصرف شده در مراحل مختلف کشت و عاری بودن محصول از فلزات سنگین مشخص شود که متأسفانه امکان دانستن آن وجود ندارد.

رییس پژوهشکده صنایع غذایی مازندران، غذا و مواد غذایی را به دو بخش خام و فرآوری شده طبقه بندی کرد و با بیان اینکه در زمینه عرضه مواد خام کنترل سلامت وجود ندارد، تصریح کرد: این گفته می‌شود که محصولاتی نظیر صیفی جات، سبزیجات و میوه‌های عرضه شده در بازار به لحاظ سلامت، تحت نظارت قرار گرفته اند؛ سخنی کذب است.

اسماعیل زاده دلیل عدم نظارت مربوط به تعریف نشدن برخی دستورالعمل‌ها دانست و تاکید کرد: اداره نظارت بر مواد غذایی تنها وظیفه کنترل و بررسی محصولات غذایی صنعتی و فرآوری شده را داشته و نظارت کیفی مواد غذایی در حیطه کاری این ارگان نیست.

وی از کمبود امکانات آزمایشگاهی در مجموعه جهاد کشاورزی سخن گفت و اظهار کرد: نبود چنین امکاناتی باعث شده تا این نهاد نتواند محصولات را تحت کنترل، نظارت و مراقبت خود گرفته و با نمونه برداری، صحت عرضه محصولات را مورد پایش قرار دهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با اقرار به وجود برخی شیطنت‌ها و فریبکاری‌های موجود در محصولات غذایی صنعتی و فرآوری شده خاطرنشان کرد: هر چند این دست از اتفاق‌ها بر مردم پوشیده نیست اما می‌توان گفت که حداقل یک سیستم نظارتی بر تولید و عرضه این محصولات وجود داشته اما در مورد عرضه مواد خام چنین نیست.

رییس پژوهشکده علوم صنایع غذایی مازندران با تصریح اینکه شیوع بیماری سرطان در سال‌های اخیر تنها مربوط به غذا نیست، تاکید کرد: دلایل متعددی در ابتلاء به این بیماری نقش داشته که از آن جمله می‌توان به مواردی چون ژن مستعد، استرس، عدم فعالیت و در نهایت تغذیه اشاره کرد.

اسماعیل زاده در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه محصول ارگانیک چقدر واقعیت دارد، تصریح کرد: محصول ارگانیک واقعی به معنای تام وجود ندارد و تولید محصولات آلی و کاملاً طبیعی ادعایی نادرست است.

رئیس پژوهشکده علوم صنایع غذایی استان با مطرح کردن این پرسش که چه کسی می‌تواند ادعا کند تمام زنجیره تولید محصول وی ارگانیک است خاطرنشان کرد: تشخیص اینکه بذر تهیه شده از مکانی مطمئن خریداری شده و یا اینکه در چه شرایطی به عمل آمده و آیا ارگانیک بوده بسیار مشکل است.

راههای کنترل فشارخون را بشناسید

طبق اعلام انجمن قلب آمریکا، فشارخون بالا کنترل نشده بسیار خطرناک است و حتی می تواند منجر به مرگ شود.انجمن قلب آمریکا، توصیه های زیر را برای کنترل فشارخون بالاپیشنهاد می کند.

از اعداد و ارقام مربوط به فشارخون مطلع باشید.

 با پزشک تان برای ایجاد طرحی در جهت کاهش فشارخون همکاری کنید.

در سبک زندگی تان تغییر ایجاد کنید نظیر حفظ وزن سالم، داشتن تغذیه سالم، مصرف کمتر نمک، انجام منظم ورزش و عدم مصرف الکل.

فشارخون تان را در منزل هم کنترل کنید.

هر داروی تجویزی پزشک تان برای فشارخون را مصرف کنید

ارتباط دیابت بارداری و افزایش ریسک چاقی کودک

مطالعات نشان می دهد کودکان ۱۰ تا ۱۴ سال مادرانی که مبتلا به دیابت بارداری درمان نشده هستند بیشتر با ریسک ابتلا به چاقی یا پیش دیابت مواجه هستند.

محققان دانشگاه نورث وسترن آمریکا در مطالعه خود، ۴۱۶۰ کودک ۱۰ تا ۱۴ سال را که تحت آزمایش مقاومت انسولین قرار گرفته بودند و مادرشان در هفته ۲۸ بارداری مبتلا به دیابت بارداری بود را بررسی کردند.

 پژوهشگر ارشد، در این باره می گوید: مطالعه ما نشان می دهد جدایی از وزن مادر یا عوامل ژنتیکی ابتلا به دیابت، میزان قند خون مادر در طول بارداری به افزایش ریسک چاقی و مقاومت انسولین در کودک می افزاید.

به گفته متزگر، این حقیقت که بروز این مشکلات در کودک در سن ۱۱ سالگی با میزان گلوکز مادر در زمان بارداری اش مرتبط است، یک دلیل مهم دیگر برای تشخیص و درمان دیابت بارداری است.

دیابت بارداری مشکلی است که در آن یک زن فاقد بیماری دیابت در طول بارداری اش دچار میزان قندخون بالا می شود. این وضعیت موجب افزایش ریسک پره اکلامپسی، افسردگی، سزارین و مرده زایی می شود. بالغ بر ۲۰ درصد زنان در طول بارداری شان مبتلا به قندخون بالا می شوند.

عوارض داروی آهن مولکولی

عضو انجمن داروهای طبیعی آمریکا، به تشریح عوارض داروی آهن با ساختار مولکولی پرداخت.

امید رجبی، مخترع داروی آهن با ساختار یون، گفت: تحقیق برای ساخت این دارو در سال ۸۵ آغاز شد و در سال ۸۹ در یکی از شرکت های داخلی، فرمول ساخت این دارو نهایی شد.

وی با اشاره به دریافت مجوز سیب سلامت و کد ثبت فرآورده‌ از سازمان غذا و دارو، افزود: تولید داروی فروتونیک که کاملا گیاهی است، به طور رسمی در تیر ماه سال ۹۷ در یکی از شرکت های دارویی کشور آغاز شده و در حال حاضر، در سطح داروخانه های کشور موجود است.

رجبی با تاکید بر این مطلب که تمامی داروهای آهن اعم از شربت، قطره، کپسول و...، بدون استثناء مل و نمک دارند، ادامه داد: بدن بر پایه یون طراحی شده و مولکول آهن را نمی‌شناسد.

وی افزود: آهن مولکولی، دندان های بچه ها را سیاه می کند، یبوست و اسهال ایجاد می کند و باعث اختلال در عملکرد کبد می شود. آهن مولکولی طی ۱۰ دقیقه DNA سلول های خونی را نابود می کند. در حالی که داروی آهن با ساختار یون، هیچ کدام از این عارضه ها ندارد.

استرس زیاد، گوش را سکته می دهد

ابراهیم رزم خواه،عضو هیات مدیره انجمن گوش، حلق و بینی هشدار داد: استرس زیاد باعث سکته گوش می شود و امروزه این مساله از عمده ترین مراجعات مردم به مراکز درمانی است.

وی افزود: سکته گوش یک آسیب ناگهانی است که فرد به طور ناگهانی شنوایی خود را به طور کامل یا ناقص از دست می‌دهد، این مکانیسم، مانند سکته قلبی یا مغزی است که بر اثر آن خونرسانی به دلایل نامشخصی قطع شده و اکسیژن به بافت نمی‌رسد، در نتیجه بافت نابودشده و عملکرد خود را ازدست می‌دهد.

عضو هیات مدیره انجمن گوش، حلق و بینی تصریح کرد: گاهی نیز آسیب‌های ناگهانی به گوش ناشی از یک ضربه صوتی تحت‌تاثیر موج انفجار، شکستن دیوار صوتی یا صدای ترقه است و عفونت‌ها یا تومورهای گوش نیز در مواردی می‌توانند منجر به سکته گوش شوند.مهمترین علامت سکته گوش، وز وز گوش و سنگین شدن آن است، این نشانه برای همه بیماران باید هشداردهنده باشد و روند تدریجی این بیماری سه روز طول می کشد.

این متخصص گوش، حلق و بینی خاطر نشان کرد: افت شنوایی به دلیل کاهش خونرسانی یا اکسیژن رسانی به سلول‌های حساس گوش داخلی است و به تدریج در عرض چند روز شنوایی یک سوم مبتلایان به حد نرمال بر می‌گردد و کاهش شنوایی حدود نیمی از مبتلایان نیز به تدریج بهتر می‌شود اما به حالت قبلی بر نمی‌گردد.

وی یادآور شد: سکته گوش یا کری ناگهانی بعد از بلند شدن از خواب ایجاد شده و فرد تصور می کند که برای اولین بار متوجه سنگینی گوش می‌شود و گاهی نیز افراد با قرار دادن گوشی تلفن یا هدفون روی گوش خود برای اولین بار متوجه افت شنوایی خود می‌شوند.

کد خبر 366151

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.