مردم را وارد معرکه آب نکنید

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه بسیاری از مشکلات زیست محیطی ناشی از کم آبی امروز کشور و ناشی از تصمیم گیری نادرست سال‌های گذشته است گفت: وزارت نیرو که متولی توزیع آب در کشور است با توجه به محدودیت منابع و براساس قانون توزیع عادلانه آب به زودی تکلیف استان‌ها را مشخص می‌کند.

به گزارش ایمنا، عیسی کلانتری روز یکشنبه در شورای اداری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه همگان باید بپذیرند که منابع آب کشور بسیار محدود است و باید برای مقابله با این بحران، آب کمتری مصرف کنیم اظهار کرد: وزارت نیرو که متولی توزیع آب در کشور است با توجه به محدودیت منابع و براساس قانون توزیع عادلانه آب، تکلیف استان‌ها را مشخص می‌کند. در مقامی نیستیم که به هر منطقه هرچقدر آب نیاز دارد تخصیص دهیم، از همین رو مردم را وارد منازعات و معرکه آب نکنیم

وی  با بیان اینکه در شرایط کنونی همه استان‌های کشور با مشکل کم آبی روبه رو هستند، تصریح کرد: لازم است با درک شرایط موجود از دامن زدن به اختلافات و منازعات این حوزه خودداری کرده و قانون را مرجع رسیدگی به این موضوع قرار دهیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین با تاکید بر کم کردن سهمیه آب کشاورزی در سال های آینده خاطرنشان کرد:در حال حاضر ۸۵ درصد منابع آب کشور در اختیار بخش کشاورزی قرار داده شده که نمی توان چنین سهمی را در آینده برای این حوزه قائل شد.

کلانتری افزود: با بهره‌گیری از تکنولوژی، علوم پیشرفته و راهکارهای کارشناسی می توان مصرف آب بخش کشاورزی را کاهش داد تا بتوان حقابه زیست محیطی را لحاظ کرد.

وی بسیاری از مشکلات زیست محیطی امروز کشور را ناشی از تصمیم گیری نادرست سال‌های گذشته دانست و گفت: مشکل آلودگی هوا، خشکیدگی جنگل‌ها و مشکلات زیست محیطی ناشی از کم آبی به مصرف بی رویه آب در سالهای گذشته و تصمیمات نادرست اقتصادی باز می‌گردد.

کلانتری تصریح کرد: خسارت های حاصل از تخریب محیط زیست در جنوب کشور بیشتر از تولیدات کشاورزی این بخش است.

معاون رییس جمهوری، سرانه مصرف آب در کشور را یک هزار مترمکعب برای هر نفر اعلام کرد و گفت: طبق استانداردهای جهانی این میزان مصرف یک بحران به شمار می رود.

کلانتری خاطرنشان کرد: با مدیریت صحیح، صبر، خویشتنداری و بهره گیری از علم می توان از بسیاری از این مشکلات گذر کرد.

وی با اشاره به خدمات و دستاوردهای انقلاب اسلامی اظهار داشت: در چهل سالگی انقلاب اسلامی در بخش های بسیاری دستاوردهای خوبی کسب کرده ایم که قابل مقایسه با کشورهای دیگر نیست.

کلانتری افزود: برخی کاستی هایی نیز وجود دارد و در عین حال هم نباید تقصیر را به گردن دیگران انداخت بلکه با اصلاح این مشکلات زمینه را برای توسعه پایدار در کشور فراهم کنیم.

کد خبر 365798

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.