فاز ۱۳ پارس جنوبی تا پایان بهمن‌ماه به ظرفیت کامل می‌رسد

مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی در جریان بازدید وزیر نفت و هیئت همراه از این فاز گفت: فاز ۱۳ پارس جنوبی تا پایان بهمن‌ماه امسال به ظرفیت کامل می‌رسد.

به گزارش ایمنا به نقل از سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، پیام معتمد با بیان اینکه چهار ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه به‌طور کامل عملیاتی شده و آماده دریافت گاز از بخش دریا و خشکی است،‌ اظهار کرد: این طرح تا پایان بهمن‌ماه با ظرفیت کامل شیرین‌سازی روزانه ٥٦ میلیون متر مکعب، معادل ظرفیت اسمی ۵۶ میلیون مترمکعب به تولید ادامه خواهد داد.

وی درباره وضع واحدهای مسیر دریافت گاز از دریا، گفت: با توجه به آمادگی بخش فراساحل برای ارسال گاز به پالایشگاه، واحدهای جدیدی از جمله تثبیت میعانات گازی (۱۰۳)، پشتیبان تثبیت میعانات گازی (١١٠) و مخازن ذخیره‌سازی این محصول (۱۴۳) در مسیر بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی افزود: همزمان با ورود گاز ترش به پالایشگاه، این واحدها آماده سرویس‌دهی هستند و میعانات گازی به عنوان یکی از محصولات جدید تولیدی پالایشگاه فاز ١٣ در مخازن ویژه خود دخیره‌سازی خواهد شد.

معتمد با اشاره به آمادگی تولید اتان از نخستین ردیف واحد تولید اتان پالایشگاه این طرح، تصریح کرد: این واحد پیش از این راه‌اندازی شده و پالایشگاه فاز ١٣ به خط لوله انتقال اتان پارس ۲ به مجتمع‌های پتروشیمی متصل شده است.

وی به دیگر محصول تولیدی پالایشگاه فاز ١٣ پارس جنوبی اشاره و یادآور شد: یکی از چهار ردیف بازیافت گوگرد در مدار تولید قرار دارد و روزانه از سوختن بیش از ٦٠٠ تن گاز اسیدی در مشعل‌ها جلوگیری می‌کند.

مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی با بیان اینکه در حال حاضر محصول گوگرد مایع تولید شده در مخازن مربوطه ذخیره می‌شود، افزود: با راه‌اندازی واحد دانه‌بندی گوگرد از ٢٥ دی ماه جاری، تولید گوگرد دانه‌بندی شده از اوایل ماه آینده در فاز ١٣ پارس جنوبی آغاز می‌شود.

به گفته معتمد با بهره‌برداری از بخش فراساحل و تکمیل زنجیره تولید در طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی، پالایشگاه این طرح فرآوری منابع گازی را آغاز کرده و محصولات گازی هدف‌گذاری شده در این طرح تولید خواهد شد.

طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی برای تولید ۵۶ میلیون متر مکعب گاز غنی از میدان مشترک و تولید روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز متان، ۲۹۰۰ تن گاز مایع (ال‌پی‌جی)، ۲۷٥٠ تن اتان، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد طراحی شده است.

بیژن زنگنه، وزیر نفت صبح امروز (پنجشنبه، چهارم بهمن‌ماه) برای بازدید از فازهای در حال تکمیل پارس جنوبی و طرح‌های پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به همراه مسعود کرباسیان، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و بهزاد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به عسلویه سفر کرده است.

کد خبر 365532

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.