سفیر ناتو

سفیر سابق آمریکا در ائتلاف ناتو گفته که ایالات متحده دیگر مهمترین بازیگر در عرصه مسائل جهانی به شمار نمی‌رود.

به گزارش ایمنا، سفیر سابق آمریکا در "سازمان پیمان آتلانتیک شمالی" (ائتلاف ناتو) گفته که ایالات متحده "دیگر مهم‌ترین بازیگر در عرصه مسائل جهانی به شمار نمی‌رود."

"ایو دالدر" سفیر آمریکا در ناتو بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ در مصاحبه‌ای با سی‌ان‌ان گفت: "در سال ۲۰۱۷ ایالات متحده در ذهن رهبران دنیا حضوری بسیار پررنگ داشت. اینکه آمریکا چه فکر می‌کرد، چه کاری انجام می‌داد یا چه کاری انجام نمی‌داد اهمیت داشت."

این دیپلمات که در حال حاضر ریاست اندیشکده "شورای شیکاگو در امور جهانی" را بر عهده دارد در ادامه گفت: "مطمئن نیستم که در سال ۲۰۲۱ برای رهبران دنیا هنوز هم اهمیتی داشته باشد که ایالات متحده می‌خواهد چه کاری انجام دهد."

"دالدر" در کتاب جدیدش با عنوان "The Empty Throne" (سلطنت پوچ) هم نظرات مشابهی مطرح کرده است. او در این کتاب به بررسی دیپلماسی آمریکا در عصر " ریاست جمهوری دونالد ترامپ" و آثار آن بر نظم جهانی در دوران پساجنگ پرداخته است. 

او در این کتاب نوشته یکی از نتایج احتمالی سیاست خارجی دولت فعلی آمریکا این است که "هیچ کس کنترل امور را در دست نخواهد داشت و اوضاع دنیا به حالتی برمی‌گردد که همه دنبال منافع خودشان و تعیین قلمرو نفوذ خودشان هستند و می‌خواهند به روش خودشان در رقابت برای قدرت پیروز شوند."

منبع:فارس

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =