مهدی تاج

هفدهمین دوره رقابت‌های فوتبال جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ با شعار "آسیا را یکپارچه کنید" از امروز -شنبه ۱۵ دی ماه- به میزبانی کشور امارات متحده عربی آغاز می‌شود تا پس از ۲۸ روز تیم قهرمان مشخص شود.

 به گزارش ایمنا، مراسم افتتاحیه هفدهمین دوره رقابت‌های فوتبال جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ امروز –شنبه ۱۵ دی ماه- در ورزشگاه زائد شهر ابوظبی از ساعت ۱۹ به وقت ایران به مدت ۳۰ دقیقه برگزار می‌شود و سپس دو تیم امارات میزان و بحرین از گروه نخست، بازی افتتاحیه را برگزار می‌کنند.

«جیانی اینفانتینو» رییس فدراسیون جهانی فوتبال، «رونالدو نازاریو» فوق ستاره سابق برزیل و «مهدی تاج» رییس فدراسیون فوتبال ایران نیز در این مراسم حضور خواهند داشت. همچنین قرار است «علی دایی» و «مهدی مهدوی‌کیا» نیز با توجه به دعوت کنفدراسیون فوتبال آسیا در این مراسم حاضر شوند.

«پیتر سیلورستون» مدیر تجاری باشگاه آرسنال، «کیت هریس» نایب رییس باشگاه اورتون و «سباستین کو» یکی از مدیران برگزار کننده المپیک لندن از دیگر دعوت‌شدگان به مراسم افتتاحیه هستند.

پیشبینی می‌شود حدود ۳۰۰ میلیون نفر از طریق گیرنده‌های تلویزیونی دیدار افتتاحیه را تماشا کنند.

در این رقابت‌ها ۲۴ تیم در شش گروه چهار تیمی حضور دارند که تیم‌های اول و دوم هر گروه به همراه چهار تیم از بهترین تیم‌های سوم؛ ۱۶ تیم حاضر در مرحله یک هشتم نهایی را تشکیل می‌دهند.

تیم‌های ملی فوتبال قرقیزستان، یمن و فیلیپین برای نخستین‌بار در رقابت‌های جام ملت‌های آسیا حاضر می‌شوند. البته تیم یمن در سال ۱۹۷۶ با عنوان یمن جنوبی دراین مسابقات حاضر شده بود.

کارلوس کی‌روش (ایران)، مارچلولیپی (چین)، اسون گوران اریکسون (فیلیپین) و آلبرتو زاکارونی (فیلیپین) از جمله مربیان مطرح حاضر در این مسابقات هستند.

«ایگناتی نستروف» دروازه‌بان ۳۸ ساله ازبکستانی نیز که پیش از این چهار بار حضور در جام ملت‌های آسیا را تجربه کرده است در پی ثبت رکورد جدیدی از نظر تعداد حضور در این مسابقات است.

ملی‌پوشان فوتبال ایران نیز که ۱۲ دی ماه به امارات رسیده‌اند در نخستین دیدار خود -دوشنبه ۱۷ دی ماه- مقابل تیم ملی فوتبال یمن صف آرایی می‌کنند.

البته از آخرین قهرمانی ایران در جام ملت‌های آسیا حدود ۴۳ سال می‌گذرد ولی بیشتر پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که قهرمان این دوره از رقابت‌ها از گروه D که تیم‌های ایران، عراق، ویتنام و یمن حضور دارند، مشخص می‌شود.

این در حالی است که هشت سال از حضور کی‌روش در تیم ملی فوتبال ایران می‌گذرد و او که دو بار ایران را به جام‌های جهانی ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ برده و با یوزهای ایرانی دومین حضور خود را در جام ملت‌های آسیا تجربه می‌کند، مصمم است قهرمانی را برای مردم ایران به ارمغان آورد.

همچنین برای این دوره از مسابقات ۶۰ داور برای ۵۱ دیدار درنظر گرفته شده‌اند و کمیته داوران کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرده است ۱۹ داور مسئول تکنولوژی ویدئو چک (VAR) هستند که برای نخستین‌بار از این تکنولوژی در جام ملت‌های آسیا استفاده می‌شود. البته قرار است سیستم VAR از دیدارهای مرحله یک هشتم نهایی به کار گرفته شود.

در رده‌بندی بهترین تیم‌های آسیا در جام ملت‌ها، ژاپن با کسب چهار عنوان قهرمانی، سه نایب قهرمانی و یک مقام چهارمی عنوان نخست را دارد و عربستان با کسب سه عنوان قهرمانی و سه نایب قهرمانی در جایگاه دوم ایستاده است.

تیم ملی فوتبال ایران نیز با سه عنوان قهرمانی، چهار عنوان سومی و یک مقام چهارمی جایگاه سوم را از آن خود کرده و کره جنوبی با دو مقام قهرمانی، چهار عنوان نایب قهرمانی و چهار مقام سومی در جایگاه چهارم این رده‌بندی قرار گرفته است.

گروه‌بندی هفدهمین دوره رقابت‌های فوتبال جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹

گروه A: امارات، تایلند، هند و بحرین

گروه B: استرالیا، سوریه، فلسطین و اردن

گروه C: کره جنوبی، چین، قرقیزستان و فیلیپین

گروه D: ایران، عراق، ویتنام و یمن

گروه E: عربستان، قطر، لبنان و کره‌شمالی

گروه F: ژاپن، ازبکستان، عمان و ترکمنستان

برنامه کامل مسابقات به وقت ایران

مرحله گروهی

۱۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه- امارات - بحرین ورزشگاه زاید ابوظبی

۱۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه- استرالیا - اردن ورزشگاه هزاع بن زاید

۱۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷- تایلند - هند  ورزشگاه آل نهیان ابوظبی

۱۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه- سوریه - فلسطین ورزشگاه شارجه

۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه- چین- قرقیزستان ورزشگاه خلیفه بن زاید

۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷- کره جنوبی - فیلیپین ورزشگاه آل مکتوم دبی

۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه- ایران- یمن ورزشگاه محمد بن زاید ابوظبی

۱۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷- عراق - ویتنام ورزشگاه زاید ابوظبی

۱۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه- عربستان - کره شمالی مکتوم بن راشد دبی

۱۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه- ژاپن- ترکمنستان ورزشگاه آل نهیان ابوظبی

۱۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷- ازبکستان- عمان ورزشگاه شارجه

۱۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه- قطر - لبنان ورزشگاه هزاع بن زاید

۲۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه- بحرین - تایلند ورزشگاه آل مکتوم دبی

۲۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷- اردن - سوریه ورزشگاه خلیفه بن زاید

۲۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه- هند - امارات ورزشگاه زاید ابوظبی

۲۱ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه- استرالیا - فلسطین  ورزشگاه  مکتوم بن راشد

۲۱ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷- فیلیپین - چین  ورزشگاه محمد بن زاید ابوظبی

۲۱ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه- قرقیزستان - کره جنوبی ورزشگاه هزاع بن زاید

۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه- ایران - ویتنام ورزشگاه  آل نهیان ابوظبی

۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷- عراق - یمن ورزشگاه شارجه

۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه- عربستان- لبنان  ورزشگاه مکتوم بن راشد دبی

۲۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷- ژاپن- عمان ورزشگاه زاید ابوظبی

۲۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه- ازبکستان- ترکمنستان ورزشگاه مکتوم بن راشد دبی

۲۴ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه- امارات- تایلند ورزشگاه  هزاع بن زاید

۲۴ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه- هند- بحرین ورزشگاه  شارجه

۲۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه- استرالیا- سوریه ورزشگاه  خلیفه بن زاید

۲۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه- فلسطین - اردن ورزشگاه محمد بن زاید ابوظبی

۲۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷- کره جنوبی- چین ورزشگاه  آل نهیان ابوظبی

۲۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷- قرقیزستان- فیلیپین ورزشگاه مکتوم بن راشد دبی

۲۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه- ایران- عراق ورزشگاه آل مکتوم دبی

۲۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه- ویتنام - یمن ورزشگاه هزاع بن زاید

۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه- عربستان- قطر ورزشگاه زاید ابوظبی

۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه- لبنان- کره شمالی ورزشگاه شارجه

۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه ژاپن- ازبکستان ورزشگاه خلیفه بن زاید

۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه عمان - ترکمنستان ورزشگاه محمد بن زاید ابوظبی

مرحله یک هشتم نهایی

۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه- سرگروه B- تیم سوم A/C/D ورزشگاه آل مکتوم دبی (بازی ۳۷)

۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه- تیم دوم گروه A- تیم دوم گروه C ورزشگاه هزاع بن زاید (بازی ۳۸)

۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه- سرگروه D- تیم سوم B/E/F ورزشگاه محمد بن زاید ابوظبی (بازی ۳۹)

۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه- سرگروه F- تیم دوم گروه E ورزشگاه شارجه (بازی۴۰)

۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه- تیم دوم گروه B- تیم دوم گروه F ورزشگاه خلیفه بن زاید (بازی ۴۱)

۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه- سرگروه A- تیم سوم C/D/E ورزشگاه زاید ابوظبی (بازی ۴۲)

۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه- سرگروه C- تیم سوم A/B/F ورزشگاه مکتوم بن راشد دبی (بازی ۴۳)

۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه-  سرگروه A- تیم دوم D ورزشگاه زاید ابوظبی (بازی ۴۴)

مرحله یک چهارم نهایی

۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه- برنده بازی ۳۷- برنده بازی ۴۰ ورزشگاه آل مکتوم دبی (بازی ۴۵)

۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه- برنده بازی ۳۸ - برنده بازی ۳۹ ورزشگاه محمد بن زاید ابوظبی (بازی ۴۶)

۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه- برنده بازی ۴۳ - برنده بازی ۴۴ ورزشگاه زاید ابوظبی (بازی ۴۷)

۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه- برنده بازی ۴۲- برنده بازی ۴۱ ورزشگاه هزاع بن زاید (بازی ۴۸)

مرحله نیمه نهایی

۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه- برنده بازی ۴۶- برنده بازی ۴۵ ورزشگاه هزاع بن زاید (بازی ۴۹)

۹ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه- برنده بازی ۴۷- برنده بازی ۴۸ ورزشگاه محمد بن زاید ابوظبی (بازی ۵۰)

مرحله نهایی

۱۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه- برنده بازی ۴۹- برنده بازی ۵۰ ورزشگاه زاید ابوظبی 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =