زاینده رود

رییس شورای اسلامی زیار گفت: طرح‌های کلان و ملی همچون طرح آبخیزداری و طرح طوبی به زاینده‌رود آسیب زده و آن را نابود کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، صفرعلی عرب زاده، در نشست امروز -پنج‌شنبه ۸ آذرماه- شورای اسلامی شهرستان اصفهان، اظهار کرد: در گذشته با وعده‌هایی که در خصوص تونل سوم کوهرنگ داده می‌شد، رفع مشکل آب را منوط به آن می‌دانستند درحالی که اکنون می‌دانیم آب آوری آن اصلا مربوط به اصفهان نبوده است.

وی افزود: با مطرح شدن بحث بهشت‌آباد ادعا شد که پس ۱۲ سال کار مطالعاتی، دیگر مشکل کم آبی احساس نخواهد شد اما این طرح نیز مشکلی را حل نکرد

عضو شورای اسلامی شهرستان اصفهان، خاطر نشان کرد: اخیرا نیز طرح بازچرخانی برای جاری شدن آب در زاینده‌رود مورد توجه بوده که براساس آن هم درختان اصفهان و هم کشاورزی شرق اصفهان احیا شود در صورتی که زیرساختی برای انجام این کار وجود نداشت و امیدی نیست که این طرح نیز بتواند کشاورزی شرق اصفهان را زنده کند.

وی با اشاره به حفر چاه‌های غیرمجاز توسط کشاورزان منطقه، ادامه داد: کسانی که اقدام به حفر این چاه‌ها می‌کنند، توانایی مالی برای گرفتن مجوز را نداشتند و همین امر باعث بی نظمی در برداشت آب شده است.

عرب‌زاده گفت: بسیاری از لوله‌های برداشت آب مستقیم در رودخانه قرار دارد که نیاز به ساماندهی داشته و با اقدامات مقطعی برخی کشاورزان حل نخواهد شد.

وی با تاکید بر آسیب‌هایی که طرح‌های کلان و ملی همچون طرح آبخیزداری و طرح طوبی به زاینده‌رود زده‌اند، تصریح کرد: نزدیک به ۲۰ ماه است که کشاورزان درآمدی کسب نکرده‌اند و باید در جهت بازگشایی سریع آب و نیز جبران خسارات گذشته، اقدامات عملی صورت گیرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =