کرم گلوگاه، آفت باغات انار شهرضا

شهرضا – مدیر جهاد کشاورزی شهرضا گفت: کرم گلوگاه از آفات مهم باغات انار در همه مناطق کشور است که هر ساله خسارت زیادی به باغداران وارد می‌کند و تاکنون روش‌های مختلف مبارزه با آن، در باغات شهرستان اجرا شده است.

رضا باقری در گفت و گو با خبرنگار ایمنا از شهرضا با بیان اینکه این شهرستان دارای ۲۸ هزار و ۸۵۵ هکتار اراضی زراعی است، تصریح کرد: مجموع اراضی زراعی آبی شهرضا ۱۹ هزار و۳۵۵ هکتار است.

وی با بیان اینکه مساحت باغات این شهرستان سه هزار و ۶۷۰ هکتار است، اظهار کرد: کرم گلوگاه از آفات مهم باغات انار در همه مناطق کشور است که هر ساله خسارت زیادی به باغداران وارد می‌کند و تاکنون روش‌های مختلف مبارزه با آن، در باغات شهرستان اجرا شده است.

وی با بیان اینکه جمع آوری انارهای آلوده به کرم گلوگاه از سطح زمین و روی درختان، از راه‌های پیشگیری از شیوع این آفت است، خاطرنشان کرد: باغداران میوه‌های دانه دار باید برای مبارزه با بیماری آتشک از سموم مناسب قبل از خزان برگ‌ها استفاده کنند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا ادامه داد: لازم است باغدارن شهرستان برای جلوگیری از ایجاد شکاف در درختان و پیشگیری از ورود عوامل بیماری‌زا، نسبت به سفید کردن تنه درختان با استفاده از پودر کائولن از ناحیه طوقه تا ارتفاع ۱.۵ متری، اقدام کنند.

باقری با تأکید بر ضرورت استفاده از ارقام مقاوم به کم آبی و بذرهای گواهی شده توسط کشاوزان، تصریح کرد: اگر برای کاشت پاییزه از بذرهای خود مصرفی کشاورزان استفاده می‌شود، باید آن‌ها را بوجاری و ضد عفونی کنند.

وی با اشاره به نظارت کارشناسان بر کشت مکانیزه و نیمه مکانیزه گندم و جو در چهار هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی این شهرستان، گفت: عملیات بوجاری و ضد عفونی ۷۰۰ تن بذر نیز با نظارت کارشناسی انجام شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا با اشاره به وجود ۳۸ هکتار کشت گلخانه‌ای و پنج هزار و ۷۹۲ هکتار اراضی آیش در این شهرستان، یادآور شد: با توجه به تمدید مهلت بیمه محصولات پاییزه تا پایان آبان ماه، آن گروه از کشاورزان که تاکنون برای بیمه محصولات خود اقدام نکرده‌اند، از فرصت ایجاد شده استفاده کنند.

باقری از توزیع ۲۲۰ تن انواع بذر ­گندم شامل ارقام سیوندسیروان، پارسی، ­­سیروان، روشن، بکراس، بین کشاورزان این شهرستان در یک سال گذشته خبر داد و افزود: در همین مدت ۲۲۷ تن بذر جو از ارقام فجر۳۰، نصرت و بهرخ نیز بین کشاورزان متقاضی توزیع شده است.

وی با بیان اینکه هزار و ۵۵۰ تن انواع  کودهای شیمیایی بین کشاورزان شهرستان توزیع شده است، از افزایش حاصلخیزی خاک با مدیریت بقایای گیاهی حفاظت شده در دو هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی این شهرستان و افزایش موادآلی در آن‌ها خبر داد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا خاطرنشان کرد: عملیات مدیریت مزارع در کشت پاییزه باهدف مصرف حداقل آب با اجرای عملیات طرح کشاورزی حفاظتی به روش کم خاکورزی در سه هزار و    ۷۰۰ هکتار از مزارع شهرستان انجام شده است.

کد خبر 358013

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.