مالیات باید بر ارزش افزوده مسکن باشد نه تورم

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: اگر قرار است که مالیات بر عایدی سرمایه مسکن اخذ شود، باید تورم محاسبه شده، از میزان ارزش افزوده کسر و سپس مالیات را محاسبه و اخذ کرد.

به گزارش ایمنا، سیدحسین افضلی با اشاره به اهمیت اعمال سیاست‌های مالیاتی بر حوزه مسکن، اظهار کرد: در شرایط کنونی اعمال مالیات بر ارزش افزوده در تمام بخش‌ها به‌ویژه مسکن، یکی از استراتژی‌های کشورها محسوب می شود که این مسئله موجب ساماندهی بخش مسکن و نیز درآمدزایی برای دولت شده است.

نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اعمال سیاست های مالیاتی برحوزه مسکن اقدامی مثبت و قابل قبول است، اما این سیاست زمانی بازدهی خواهد داشت که مالیات بر ارزش افزوده تنها منحصر به بازار مسکن نباشد و در تمام بخش‌های اقتصادی اعمال شود.

وی گفت: یکی از مواردی که در بحث اعمال مالیات بر عایدی سرمایه مسکن قابل توجه است، این بوده که میان ارزش افزوده با تورم تفاوت بسیاری وجود دارد، زیرا شما اگر خانه ای را به قیمت ۱۰۰ تومان خریدید و سپس آن را هزار تومان فروختید، این به معنای سود ۹۰۰ تومانی شما نیست، زیرا بخشی از این افزایش به خاطر تورم است.

نباید نرخ تورم را با سود اشتباه گرفت

افضلی با بیان اینکه نباید تورم را با سود اشتباه گرفت، تصریح کرد: از این رو اگر قرار است که مالیات بر عایدی سرمایه مسکن اخذ شود، باید تورم محاسبه و از میزان ارزش افزوده کم شود، سپس می توان مالیات را از آن اخذ کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: یکی از دلایل رشد قیمت مسکن در چند سال اخیر به ویژه در سال ۹۷ این است که وقتی در جامعه تورم به وجود می آید، مردم به دنبال آن هستند که از سرمایه نقدی خود در برابر کاهش ارزش پول ملی دفاع کنند، از این رو به سرعت این نقدینگی وارد بازارها مختلف می شود، اما بهترین بازار در این عرصه بازار مسکن است، در نهایت این روند و رویکرد، افزایش عرضه و تقاضا موجب افزایش چشمگیر قیمت مسکن می شود.

دو اقدام اساسی برای ثبات سازی در بازار مسکن چیست؟

وی افزود: به نظر من دو اقدام باید در عرصه مسکن صورت گیرد، نخست آنکه به موازات این بازار، در بخش های دیگر نیز قانون مالیات بر عایدی مسکن اجرایی شود که این مسئله موجب کاهش دلال بازی، سوداگری و به تبع آن کاهش تلاطمات بازار مسکن می شود.

افضلی ادامه داد: دومین اقدام این است که پس از اعمال سیاست های مالیاتی مردم به دنبال سرمایه گذاری خواهند گشت، از این رو باید دولت و سیاست‌گذاران، نسبت به هدایت نقدینگی به سمت تولید به ویژه تولید بخش مسکن اقدام کنند.

منبع: خانه ملت

کد خبر 358010

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.