تسهیلات

تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش های اقتصادی در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۷ در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ۱۲.۱ درصد افزایش یافته است.

به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، مجموع تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی در شش ماهه نخست امسال ۳۰۳۲.۱ هزار میلیارد ریال بوده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، ۳۲۷.۹ هزار میلیارد ریال (معادل ۱۲.۱ درصد) بیشتر شده است.

بر این اساس سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی در شش ماهه اول سال‌جاری ۱۸۶۱.۲ هزار میلیارد ریال معادل ۶۱.۴ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، ۱۳۶.۶ هزار میلیارد ریال معادل ۷.۹ درصد رشد داشته است.

همچنین سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت ومعدن در شش ماهه نخست سال‌جاری معادل ۶۹۴.۴ هزار میلیارد ریال بوده که حاکی از اعطای ۳۷.۳ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش همه بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۱۸۶۱.۲ هزار میلیارد ریال) است.

خاطر نشان می شود از مجموع ۸۴۶.۷ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت ومعدن، مبلغ ۶۹۴.۴ هزار میلیارد ریال (معادل ۸۲ درصد) برای تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال‌جاری است.
 

بر اساس این گزارش تعداد ۱۳۴هزار و ۱۴۶ فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۶.۳ میلیارد ریال بود که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌ها است. در بخش خدمات نیز دو میلیون و ۴۱۲هزار و ۹۶۴ فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره ۰.۵ میلیارد ریال بوده است.

بنا بر این گزارش؛ باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی)توجه ویژه‌ای داشت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =