عرضه ارز در بازار ثانویه شتاب می گیرد

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به ابلاغ مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا در مورد عرضه ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به سامانه نیما و وارد کردن آن به چرخه اقتصادی کشور به ترتیبی که بانک مرکزی مشخص می کند، گفت: درهفته‌های آینده شاهد شتاب گرفتن و افزایش عرضه ارز برای تأمین واردات خواهیم بود.

به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصرهمتی اظهارکرد: در هفته جاری درباره ضوابط مربوط، در کارگروهی با مشارکت وزارتخانه‌های ذی‌ربط، بانک مرکزی، نمایندگان تجار، بازرگانان و فعالان اقتصادی بررسی وتصمیم گیری خواهد شد.

همتی حجم مبادله (خرید وفروش) دربازار ثانویه را برای دو ماه گذشته معادل ۷.۳ میلیارد یورو اعلام و پیش بینی کرد: با مجوز اخذ شده از سران قوا مبنی بر خرید و عرضه ارز پتروشیمی ها و سایر صادرکنندگان غیرنفتی توسط بانک مرکزی، عرضه در این سامانه شتاب بیشتری بگیرد و برخی از مسائل مطرح در حاشیه آن نیز مرتفع شود.

وی با اشاره به تأمین بیش از ۲۷میلیارد دلار اعتبار توسط بانک مرکزی برای واردات کالا و سامانه نیما (۹.۵ میلیارد دلار از مبلغ اختصاصی برای ۲۵ قلم کالاهای اساسی و ضروری بوده است)، گفت: اولویت بندی و توجه به نیازهای واقعی وارداتی در شرایط فعلی کشور در هنگام ثبت سفارش وظیفه خطیری است که وزارت صمت با هماهنگی وزارتخانه های دیگر بایستی به آن توجه کند.

رئیس کل بانک مرکزی عدم ارائه ارز حاصل از صادرات به کشورهای همسایه همچون عراق و افغانستان، تحت عنوان صادرات ریالی را غیر قابل قبول دانست و تاکید کرد: صادرات ریالی مفهومی به غیر از خروج سرمایه ندارد و ارز ناشی از اینگونه صادرات، بویژه صادرات عمده نیز باید به چرخه اقتصاد کشور بازگردد.

همتی ضمن تقدیر از تلاش فعالان اقتصادی و بازرگانی در توسعه صادرات کشور تاکید کرد مصوبه سران قوا اختیارات لازم به بانک مرکزی برای پیگیری قضایی جهت اعمال این مصوبه، یعنی آوردن ارز صادرات غیر نفتی به چرخه اقتصاد را داده است و امیدوارم بانک مرکزی به هیچ وجه مجبور به استفاده از این اختیار خود نباشد.

کد خبر 356494

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.