دارو

گمرک ایران جزئیات واردات کالاهای اساسی را منتشر و اعلام کرد: واردات دارو به ارزش ۴۸۳ میلیون دلار و با حجم سه‌هزار و ۷۲۰ تن در شش ماهه اول سال‌جاری انجام شده که در ردیف چهارم کالاهای اساسی وارد شده به کشور جای گرفته است.

به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی گمرک ایران، ذرت، برنج، دانه های روغنی، دارو، روغن‌های خوراکی، گوشت قرمز، کنجاله سویا، جو، کود، قند و شکر و گندم از جمله کالاهای اساسی است که در شش ماه ابتدای سال وارد شده است.

در شش ماه ابتدای سال ۹۷، واردات ذرت، دانه های روغنی، گوشت قرمز و جو افزایش داشته است.

ذرت ازجمله کالاهای اساسی است که رتبه نخست را در لیست کالاهای اساسی وارداتی به خود اختصاص داده به طوری که در شش ماهه اول سال‌جاری به میزان چهارمیلیون و ۱۵۶ هزار تن و به ارزش ۹۷۲ میلیون دلار وارد کشور شده است که از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب ۱۷ و ۱۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

برنج از دیگر کالاهای اساسی است که رتبه دوم را در لیست کالاهای اساسی دارد. این کالا در مدت یاد شده ۹۳۹ هزار تُن به ارزش ۹۶۷ میلیون دلار وارد کشور شده است.

دانه‌های روغنی به وزن یک میلیون و ۵۷۴ هزار تن و به ارزش ۸۲۲ میلیون و ۱۹۵ هزار دلار در رتبه سوم لیست کالاهای اساسی وارداتی جای دارد، واردات این کالا به نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب ۲۶ درصد و ۳۱ درصد افزایش داشته است.

روغن‌های خوراکی در ردیف پنجم لیست مذکور قرار گرفته و در مدت مذکور ۴۶۷ میلیون و ۳۱۷ هزار دلار با حجم ۵۶۱ هزار تن وارد کشور شده است.

گوشت قرمز از دیگر کالاهای اساسی است که در ردیف ششم لیست کالاهای اساسی قرار گرفته و به ارزش ۳۶۵ میلیون دلار و با حجم ۷۲ هزار تن وارد شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب ۱۷ و ۳۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

براساس این گزارش در مدت مذکور کنجاله سویا با میزان ۵۳۶ هزار تن و ارزش ۲۳۹ میلیون دلار در ردیف هفتم لیست کالاهای اساسی جای دارد.

این گزارش می‌افزاید جو با میزان یک میلیون و ۱۳ هزار تن به ارزش ۲۱۸ میلیون و ۵۷۲ هزار دلار هشتمین کالای اساسی وارداتی در مدت یاد شده است که بیانگر افزایش ۲۰ درصد از نظر وزنی و ۴۳ درصدی از حیث ارزش بوده است.

کود در ردیف نهم از لیست کالاهای اساسی وارداتی جای گرفته است که وزن این کالا ۱۸۶ هزار تن و ارزش آن ۱۰۱ میلیون و ۵۹۵ هزار دلار بوده است.

بنابراین گزارش قند و شکر با حجم ۸۸ هزار تن و به ارزش ۴۱ میلیون دلار ردیف دهم از لیست کالاهای اساسی وارداتی را به خود اختصاص داده است.

نکته قابل توجه اینکه گندم با واردات ۱۹۷ تن و ارزش ۸۷ هزار دلار در ردیف یازدهم کالای اساسی وارداتی بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش صد درصدی از نظر وزنی و ۹۹ درصدی از نظر ارزش همراه بوده است و می‌توان گفت به خودکفایی گندم رسیده‌ایم .

در گزارش گمرک آمده است؛ روزانه بیش ازچهارهزار اظهار در گمرکات صورت می گیرد و فقط توقف دو درصد از کالاها در گمرک بیش از معمول است و ۹۰ درصد از کالاهایی وارد شده به گمرک در کمتر از سه روز ترخیص می شود همچنین نباید توقف کالاها در گمرک به دلایل دیگر را، به مسائل گمرکی ربط دهیم زیرا گمرک تابع بخشنامه‌های دیگر دستگاه‌هاست.

به گزارش ایمنا، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اردیبهشت‌ماه امسال اعلام کرده بود که در دولت یازدهم ۶۰ درصد داروهای موجود در بازار مربوط به تولیدات داخل بود که اکنون این میزان در تولید ماده اولیه و نیز تولید نهایی دارو به ۷۰ درصد رسیده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =