آبیاری

مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح سامانه های نوین آبیاری کشور گفت: در سال‌جاری حدود ۲۰۳ هزار هکتار از اراضی کشور زیر پوشش طرح سامانه های نوین آبیاری قرار گرفت که از این میزان ۷۰ هزار هکتار تجهیز و تحویل متقاضیان شده است.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، عباس زارع با بیان اینکه امسال از محل صندوق توسعه ملی و بودجه سنواتی این وزارتخانه ۱۵ هزار میلیارد ریال برای توسعه سامانه های نوین آبیاری کشور پیش بینی شد، اظهارکرد: امیدواریم با اختصاص کامل این اعتبار بتوانیم به اهداف کمی این طرح برسیم.

مجری طرح سامانه های نوین آبیاری با بیان اینکه سال گذشته رکورد تاریخی در سامانه های نوین آبیاری در کشور اتفاق افتاد، ادامه داد: در این راستا ۳۰۲ هزار هکتار از اراضی سنتی کشور زیر پوشش این طرح قرار گرفت.

وی افزود: از این میزان ۱۸۰ هزار هکتار اجرا و تحویل بهره برداران شد و ۱۲۲ هزار هکتار معادل بیش از ۵۰ درصد در حال اجرا است.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: تاکنون از ۸.۷ میلیون هکتار از اراضی آبی کشور، حدود ۲ میلیون هکتار از اراضی سنتی و مدرن به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شده اند.

زارع اضافه کرد: با اجرای این میزان طرح آبیاری نوین، حدود ۳۰ درصد در افزایش عملکرد و تولید محصول، ۳۰ درصد کاهش در مصرف کود شیمیایی و سموم و ۴۴ درصد افزایش بازدهی آبیاری داشتیم.

وی بیان کرد: چنانچه ۱۰ هزار مترمکعب در هکتار مصرف آب داشته باشیم، حدود چهار هزار و ۴۰۰ مترمکعب در هر هکتار صرفه جویی آب انجام می شود.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی افزایش بهره وری آب کشاورزی را یکی از سیاست های کلی نظام در بخش آب برشمرد و گفت: باید با اجرای طرح های اثربخشی همچون «طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری» در کشور بتوانیم افزایش بازدهی آبیاری، بهره وری آب کشاورزی و افزایش تولید محصول را داشته باشیم.

وی اضافه کرد: در کنار دستاوردهای یاد شده، باید با رعایت مسائل زیست محیطی، از نهاده های کشاورزی استفاده کمتری کنیم.

زارع ابراز امیدواری کرد: با حمایت های ویژه رهبر معظم انقلاب برای برداشت از صندوق توسعه ملی، تلاش مجلس در اختصاص بودجه سنواتی و حمایت دولت بویژه ریاست جمهوری از سامانه های نوین آبیاری، بتوانیم این طرح را به خوبی در کشور اجرا کنیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =