۱۰۰ سد بزرگ کشور کمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره شده دارد

سال آبی ۹۶-۹۷ در حالی به پایان رسید که از میان ۱۷۷ سد بزرگ موجود در شش حوضه آبریز اصلی کشور ۱۰۰ سد بزرگ از جمله سدهای زاینده‌رود، ملاصدرا، سفیدرود و دوستی کمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره شده دارند.

به‌ گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، سال آبی جدید در کشور ما در حالی آغاز شده که میزان ذخایر آب سدهای ایران به ۱۹.۸۱ میلیارد مترمکعب رسیده است که این رقم در مقایسه با سال گذشته کاهشی ۱۹ درصدی را نشان می‌دهد.
افت محسوس بارندگی‌های سال آبی ۹۶-۹۷ که در نیم قرن کم سابقه بوده است موجب شده ورودی آب به مخازن سدهای کشور نیز با کاهش‌های ویژه‌ای مواجه شده‌ و به ۲۵.۹۵ میلیارد مترمکعب برسد.

به این ترتیب ورودی به این سازه‌های آبی ۳۳ درصد و خروجی از آن‌ها نیز نسبت به سال گذشته ۲۶ درصد افت داشته است، هم اکنون به طور میانگین ۶۰ درصد مخازن سدهای یاد شده خالی است.
کاهش ارتفاع و ذخیره آب سدهای دارای نیروگاه برقابی موجب شده تا این مراکز در تابستان امسال نیز با کاهش تولید انرژی روبه‌رو شوند به طوری که انرژی تولیدی ۵۳ نیروگاه‌ برق‌آبی کشور از ابتدای امسال تا ۳۰ شهریورماه به حدود شش هزار و ۱۸۵ گیگاوات ساعت رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۲.۴ درصد کاهش داشته است.

با توجه به اینکه ۱۵ درصد از ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور مربوط به نیروگاه‌های برق‌آبی است از این رو کاهش تولید انرژی این مراکز یکی از دلایل اصلی خاموشی‌های تابستان امسال بوده است.
در حال حاضر حجم ذخیره کنونی آب در سدهای پنجگانه استان تهران (لار، طالقان، امیرکبیر، لتیان و ماملو) به ۶۲۸ میلیون مترمکعب رسیده و در شرایط فعلی ۶۷ درصد مخازن این سدها خالی است.
بررسی این اعداد و ارقام حکایت از آن دارد که کاهش بی سابقه بارش‌ها در سال گذشته موجب شده تا حجم مخازن سدهای پنجگانه استان تهران نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۴ درصد کاهش داشته باشد و ورودی آب به سدهای پنجگانه استان با یک میلیارد و ۱۷۰ میلیون مترمکعب افت ۳۲ درصدی را تجربه کنند.
با توجه به اینکه بارش‌های کشور ما معمولا از اواخر فصل پاییز شروع می شود، همواره میزان مصرف و خروجی ما از سدها از میزان ورودی به این سازه‌های آبی بیشتر است بنابراین تا آن زمان باید نهایت مراقبت و مدیریت را از منابع حداقلی موجود داشته باشیم.

کد خبر 354890

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.