شرایط انسانی در غزه وخیم‌تر از گذشته شده است

معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل، شرایط انسانی در غزه را وخیم‌تر از گذشته دانست و گفت: بازگشت چرخه خشونت در خاورمیانه، لزوم تلاش های بین المللی برای جلوگیری از خصومت‌ها، ارائه کمک‌های انسان دوستانه و حمایت از فلسطینی‌ها را افزایش می دهد.

به گزارش ایمنا، رزماری دیکارلو در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع خاورمیانه و فلسطین برگزار شد، این مطلب را برای توجیه ۱۵ عضو این شورا مطرح کرد.

وی افزود: وضعیت بشردوستانه در غزه بیش از گذشته بد شده است، هرچند بازگشایی تنها گذرگاه ورود کالاهای تجاری به این باریکه مورد تایید همگان است.

نوار غزه بیش از یک دهه است که از سوی نظامیان صهیونیستی تحت محاصره قرار گرفته و از ماه گذشته نیز گذرگاه کرم شالوم به سمت غزه مسدود شده است. از این رو ورود مواد غذایی و کالاهای بشردوستانه به سختی انجام می شود.

معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل متحد با تاکید بر اینکه ما بر اساس قطعنامه ۱۸۶۰ شورای امنیت در سال ۲۰۰۹ عمل می کنیم و از همه طرف ها می خواهیم که اجازه دهند لوازم انسان دوستانه به این باریکه برسد. این مساله نباید به دلایل سیاسی و توسعه امنیتی گروگان گرفته شود.

وی همچنین از حماس خواست اطلاعات کامل نظامیان صهیونیستی که در غزه نگهداری می شوند را مطابق قوانین بین المللی بشردوستانه اعلام کند.

معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل با اشاره به از بین رفتن زیرساخت های غزه، گزارش داد: این سازمان ظرفیت های خود را برای حمایت بهتر از پروژه های مربوط به انرژی، آب، بهداشت و ایجاد شغل افزایش می دهد.

دیکارلو در عین حال از کاهش بودجه کمک های اضطراری سازمان ملل ابراز نگرانی کرد که به سختی ۲۵۰ فقره تجهیزات بحرانی را حفظ کرده اند؛ در حالی که ذخایر ضروری دارو به طرز خطرناکی کاهش یافته اند. علاوه بر این، آنروا آژانس سازمان ملل متحد که به فلسطینی ها کمک می کند نیز با بحران پولی مواجه شده است.

وی گفت: دبیر کل هشدار داده است که ناکامی در مورد کمبود بودجه ۲۱۷ میلیون دلاری آنروا، پیامدهای جدی بشردوستانه و توسعه ای دارد و بر ثبات منطقه ای اثرگذار است.

رییس امور سیاسی دبیرخانه سازمان ملل گزارش داد که ۱۳ فلسطینی توسط نیروهای رژیم صهیونیستی در اعتراض های مداوم در نزدیکی حصار مرزی غزه کشته شده و ۱۰۰۰ نفر دیگر نیز همراه با یک سرباز صهیونیستی زخمی شده اند.

دیکارلو خاطرنشان کرد: در حالی که اسرائیل وظیفه دارد که از شهروندان خود محافظت کند، اما باید در استفاده از نیروی مرگبار و آتش گشودن علیه مردم جلوگیری کرده و به عنوان آخرین راه حل استفاده شود.

وی همچنین از حماس خواست تا از خشونت بیشتر در کناره فنس های مرزی و در معرض آسیب قرار دادن کودکان جلوگیری کند. کودکان به هیچ وجه نباید مورد هدف قرار گیرند.

منبع:ایرنا

کد خبر 351491

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.