• ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۱
  • کد خبر: 350536
سرطان پوست

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد به تازگی کشف کرده‌اند که سرطان پوست، معیاری برای تشخیص انواع دیگر سرطان‌ محسوب می‌شود.

به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، یک بررسی جدید نشان می‌دهد افرادی که عوارض نوع معمول سرطان پوست را از خود بروز می دهند، با افزایش خطر ابتلا به سرطان‌های دیگر مواجه هستند. بنابراین  سرطان پوست، ممکن است به ارزیابی خطر ابتلا به سرطانهای دیگر کمک کند. در واقع سرطان پوست، یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها است که خود انواع گوناگونی دارد و معمول‌ترین آن‌ها، سرطان سلول پایه‌ای(Basal-cell carcinoma)، نوعی تومور بدخیم است که بیش از ۸۰ درصد تومورهای پوستی را شامل می‌شود و هر سال میلیون‌ها فرد در آمریکا با این نوع سرطان شناسایی می‌شوند.

جالب است بدانید پوست ما به طور مرتب در معرض اشعه فرابنفش قرار دارد که باعث تخریب DNA و ابتلا به سرطان می‌شود. اما پروتئین‌هایی در سلولهای پوست ما وجود دارد که وظیفه آن‌ها اصلاح این تخریب‌ها است. ابتلا به سرطان پوست در مراحل اولیه بسیار مهم  و در مقایسه با انواع دیگر سرطان بسیار آسان است. بسیاری از سرطان‌های داخلی تا زمانی که در مرحله پیشرفته نباشند، علائم خاصی از خود نشان نمی‌دهند. بنابراین پیش‌بینی افرادی که بیش از همه در معرض خطر قرار دارند، امری حیاتی است.

بر اساس بررسی‌های صورت گرفته سرطان سلول پایه‌ای به پزشکان کمک می‌کند تا افرادی که در معرض خطر ابتلا به انواع دیگر سرطان هستند را شناسایی کنند. محققان دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا به تازگی بررسی کرده‌اند که سرطان سلول پایه‌ای، چگونه بر خطر ابتلا به انواع سرطان در آینده اثر می‌گذارد. دکتر کاویتا سارین، نویسنده ارشد تحقیق می‌گوید: "پوست، اساسا یک نمونه آزمایشی mutagenesis (جهش زا) بوده و بهترین عضو برای شناسایی مشکلات ژنتیکی است که منجر به سرطان می‌شوند."

دکتر سارین به اتفاق هونجی چو، رهبر گروه تحقیق ۶۱ فرد را که برای درمان سرطان غیر معمول سلول پایه‌ای در مرکز پزشکی استنفورد تحت درمان قرار داشتند، مورد ارزیابی قرار دادند. این افراد در طول ۱۰ سال، ۱۱ نوع از عوارض سرطان پوست را از خود نشان داده بودند. دانشمندان می‌خواستند بدانند که آیا در بدن آن‌ها جهش پروتئینی که باعث تخریب DNAمی‌شود، وجود دارد یا خیر. آن‌ها کشف کردند که حدود ۲۰ درصد این افراد که به سرطان سلول پایه‌ای مبتلا بودند، در یکی از ژن‌های مسئول اصلاح DNA تخریب شده‌شان، جهش پروتئینی وجود داشت.

دکتر سارین گفت: "ما کشف کرده‌ایم افرادی که در طی یک دوره ۱۰ ساله، شش سلول سرطان پایه در آن ها پیشرفت کرده باشد، ۳ برابر بیشتر از دیگران آمادگی برای ایجاد سرطان‌های غیر مرتبط را دارند. سرطان‌های دیگر شامل ملانوما، سرطان خون، سرطان پستان، پروستات و کولون است و ما امیدوار هستیم که یافته‌های به دست آمده، شیوه‌ای جدید برای شناسایی افرادی باشد که خطر بیماری‌های بدخیم و تهدید کننده زندگی در آن‌ها زیاد است و بتواند این بدخیمی‌ها را قبل از پیشرفت سرطان تشخیص بدهد. "

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =