دو راه غیر قابل باور برای اشتغالزایی!

مدیر عامل خیریه نذر اشتغال امام حسین(ع) گفت: افزایش نرخ ارز و افزایش ندادن دستمزد منجر به اشتغالزایی می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایمنا، اکبر اخوان مقدم صبح امروز (یکشنبه) در نشست خبری «بررسی معضل بیکاری، ریشه در قوانین موجود»  اظهار کرد: مقام معظم رهبری امسال و سال های قبل تاکید زیادی بر اشتغال و حمایت از کالاهای ایرانی داشتند، اما این اتفاقات عملی نخواهد شد مگر با اجرای مقدمات و قوانینی.

وی افزود: موضوع اول کنترل نرخ ارز است، نتیجه پایین آوردن نرخ ارز، کاهش قیمت محصولات و پیروزی برای انتخابات بعدی مسئولان خواهد بود و مسئله بعدی افزایش نرخ دستمزد است که این موضوع هم منجر به خوشحالی مردم می‌شود، اما افزایش هزینه محصولات داخلی را به همراه خواهد داشت. طبیعتا افزایش دستمزد منجر به افزایش هزینه های تولید می شود و افزایش هزینه تولید هم فشاری به تولید کننده وارد می کند که باید برای جبران آن نیروهایش را تعدیل کند. همچنین افزایش قیمت محصولات داخلی مردم را به خرید محصولات مشابه خارجی با قیمت کمتر ترغیب می‌کند و این نوعی خود تحریمی است.

این کارآفرین برتر گفت: حل مشکل کار دست خود ماست. اگر بیکاری و ارزانی باشد بهتر است یا گرانی باشد و اشتغال کارگران؟ نتیجه بیکاری منجر به بروز انواع ناهنجاری‌ها می‌شود. در بخش اشتغال روستایی نیز شاهد بیکاری هستیم در حالی که نسبت جمعیت روستایی که در ۳۰ سال قبل ۴۵ درصد جمعیت کشور بوده به ۲۵ درصد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه ۲۴ درصد خانواده‌های ایرانی نان آور ندارند، گفت: در ۱۰ سال گذشته به تعداد شاغلان کشور اضافه نشده اما سال ۹۱ نرخ شاغلان غیر رسمی ۳۳ درصد بوده که به ۴۹ درصد افزایش یافته است.

قوانین غیر شرعی کار

اخوان در خصوص چرایی این اتفاقات گفت: قانون کار کشور در دنیا انحصاری است و نه با پیشنهادات سازمان های جهانی و نه با هیچ کشوری در دنیا مطابقت دارد، مغایر با قوانین شرع نیز است، به بیانی دیگر یک چهارم قوانین کار خلاف قوانین شرع است.  

وی افزود: ۲۵ درصد جمعیت کل کشور در روستاها فعال هستند، اگر قراردادهای کاری فعلی روستاییان به صورت رسمی شناخته شود، این افراد از حق بیمه و ... برخوردار می‌شوند و این به بهبود اشتغال روستایی کمک می‌کند.

اخوان اضافه کرد: زمانی که امکان اشتغال در روستا وجود داشته باشد، جمعیت روستایی به مناطق خود بر می‌گردند و حقوق شهرنشینان هم افزایش خواهد داشت. این اقدام هیچ بار مالی برای دولت ندارد اما وزیر فعلی کار مانند دور های گذشته برخلاف گفته خود در حال پول پاشی است تا اشتغالزایی شود.

مدیرعامل خیریه نذر اشتغال گفت: تحریم‌های خارجی برای ما هیچ تاثیری نخواهند داشت، اما به شرطی که دچار خود سانسوری نشویم. در صورت اصلاح مکانیزم‌های اقتصادی در کشور اقتدار سیاسی و فرهنگی نیز افزایش می‌یابد.

اخوان با اشاره به رقابتی شدن محصولات ایرانی گفت: اگر محصولات قیمت بالایی داشته باشند، هر چقدر هم جلوی قاچاق را بگیریم اما قیمت تمام شده گزاف باشد، به نوعی راه را برای ورود مجدد کالای قاچاق ارزان باز کردیم.

آب شدن یخ افزایش دستمزد

وی با اشاره به افزایش ۲۰ درصدی دستمزد گفت: اخیرا نماینده کارگری گفته این افزایش همچون یخی در تابستان آب شد و تاثیری بر درآمد خانواده‌ها نداشت.

مدیرعامل خیریه نذر اشتغال در خصوص افزایش نرخ ارز گفت: با افزایش نرخ ارز شاهد گرانی خواهیم شد اما گردشگر وارد کشور می‌شود و محصولات بیشتری صادر خواهد شد.

اخوان با اشاره به ارائه یارانه اشتباه دولت به مسافران گفت: دولت سه میلیون تومان هدیه به مردم می‌دهد تا به مسافرت بروند! در حالی که این هزینه از جیب مردم است. من مخالف اعطا دلار ۴۲۰۰ به کارفرما نیز هستم. کارفرما مواد اولیه ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌کند و بعد هشت هزارتومان می‌فروشد. ما به التفاوت این مبلغ از جیب چه کسی می رود؟

به گزارش ایمنا، خیریه نذر اشتغال فعالیت خود را در سال ۹۱ آغاز کرد. این خیریه فعالیت‌های خود را با تمرکز بر اشتغالزایی زنان بی سرپرست قرار داده است.

این خیره علاوه بر اقدامات خود در راستای اشتغالزایی، اخیرا طی تحقیقاتی علمی به این نتیجه رسیده است که دستوری کردن نرخ ارز و یا دستمزد نه تنها سودی برای کارگران ندارد که تهدیدی برای بیکاری آنان نیز به شمار می آید.

کد خبر 346700

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.