درخواست افزایش مجدد دستمزد کارگران

پس از کش و قوس‌های فراوان برای افزایش دستمزد کارگران، دوباره با افزایش هزینه‌های زندگی نماینده کارگری شورای عالی کار درخواست مجدد افزایش دستمزد کارگران را دارد.

به گزارش ایمنا، اواخر سال ۹۶ بود که طبق سنوات هر ساله جلسات متعدد شورای عالی کار برای افزایش دستمزد کارگران برگزار شد. ماحصل جلسات متعدد این بود که دستمزد کارگران نزدیک به ۱۹.۵ درصد افزایش یافت اما اخیرا با افزایش هزینه های زندگی و افزایش بی رویه اجاره بها و قیمت مسکن، آن افزایش دستمزد بی اثر شده است.

ابوالفضل فتح الهی، رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران درباره تأثیر گرانی‌ها بر سبد معیشت خانوار کارگری گفت: افزایش قیمت مسکن (خرید و اجاره بها) بخش عظیمی از هزینه کارگران را شامل می شود. در چند ماه گذشته با افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی قیمت مسکن شرایط کارگران برای زندگی بسیار دشوار شد.

 وی با بیان اینکه درآمد کارگران کفاف خرید مسکن را نمی‌دهد گفت: اگر تا چند سال گذشته جامعه کارگری با قرض و گرفتاری می‌تواند منزلی در ابعاد کوچک را خریداری کند، افزایش قیمت مسکن طی چند ماه گذشته به سمتی رفت که در حال حاضر کارگران برای اجاره‌بهای مسکن غصه دار هستند. اکثر کارگران به حاشیه شهرها رفته تا شاید بتوانند مسکنی با قیمت مناسب را تهیه کنند. امکان خرید مسکن برای کارگران دیگر وجود ندارد. کارگران پس اندازی برای خرید مسکن ندارند چرا که از هزینه های روزمره خود عقب هستند. افزایش دستمزد سال ۹۷ کارگران نتوانست پوشش تمام هزینه های زندگی را بدهد، تا حد بسیار اندک عقب ماندگی مزدی سال ۹۶را جبران کرد.

 فتح الهی با تأکید بر اینکه هیچ قانونی مبنی بر اینکه دستمزد کارگران تنها یک بار در سال افزایش یابد وجود ندارد اظهار داشت: در جلسه های آینده شورای عالی کار به طور ۱۰۰ درصد بحث افزایش مجدد دستمزد را بررسی خواهیم کرد. با توجه به شرایطی که تمام کالاها گران شده اند، درخواست بررسی مجدد افزایش دستمزد را داریم و در جلسات شورای عالی کار افزایش دستمزد را بازنگری می کنیم.

وی با بیان اینکه ثباتی در اقتصاد وجود ندارد و تولیدکنندگان نمی توانند روی اقتصاد برنامه ریزی کنند گفت: تعدیل نیروی کار به دلیل افزایش دستمزد نیست، عده ای تصور می کنند که افزایش مزد باعث تعدیل نیروی کار می شود، این در حالی است تولید کنندگان مشکلات مالیاتی، بی ثباتی بازارتولید و مصرف، افزایش قیمت مواد اولیه، افزایش نرخ دلار، افزایش نرخ تورم، افزایش رکود حاکم بر اقتصاد تنها بخشی از مشکلات تولید کنندگان است. در ۳ماهه ابتدای سال۹۷ مواد اولیه برخی کارخانه ها تا ۲برابر قیمت قبلی افزایش یافت و همین موضوع باعث می شود که تولید کنندگان نیروی کار را تعدیل کنند. آمارها نشان می دهد بین ۸تا ۱۰ درصد هزینه های سربار را هزینه دستمزد تشکیل می دهد اما متأسفانه برخی از  افزاد تصور می کنند که تنها دلیل تعدیل و بیکاری کارگران افزایش  دستمزد است.

کد خبر 346543

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.