جزییات نشست نمایندگان سران قوا در باره موسسات مالی

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با تشریح آخرین جزییات نشست نمایندگان سران قوا درباره موسسات مالی و اعتباری گفت: نمایندگان سپرده گذاران موسسات مالی و اعتباری در جلسات کمیته های فروش اموال حضور می یابند.

به گزارش ایمنا و به نقل از خانه ملت، مسعود پزشکیان روز دوشنبه اظهار کرد: مطالبات سپرده گذاران موسسه فرشتگان تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان پرداخت شده است.

وی با یادآوری این که به سپرده گذاران دیگر موسسات مالی و اعتباری تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان پرداخت شده است، افزود: در حال حاضر چهار کمیته برای موسسات البرز، وحدت، آرمان و موسسه کاسپین تشکیل شده که این کمیته ها اموال این موسسات را شناسایی می کنند که در این گروه افرادی متشکل از نماینده دولت، قوه قضاییه، نماینده موسسه و سپرده گذاران حضور دارند.

وی با بیان این که وظیفه این کمیته ها شناسایی اموال برای بازگشت به مابقی مطالبات سپرده گذاران است، ادامه داد: این کمیته وظیفه تبدیل اموال به پول نقد و واریز اعتبارات به حساب موسسه و چگونگی و میزان پرداخت مابقی بدهی سپرده گذاران است.

نماینده مردم تبریز، اسکو، آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با یادآوری این که یکی از ایرادها حضور نداشتن سپرده گذاران در جلسات این کمیته ها است، گفت: در آخرین نشست نمایندگان سه قوه تاکید شد که نمایندگان سپرده گذاران باید در جلسات چهار کمیته حضور یابند، چرا که سپرده گذاران بیش از سایرین دغدغه شناسایی اموال را دارند.

قوه قضاییه باید با متخلفان موسسات مالی برخورد جدی کند

پزشکیان افزود: قوه قضاییه باید با افرادی که موسسات را ایجاد کرده و قصور و تخلفات آنها سبب شده است که تعداد زیادی از مردم با مشکل مواجه شوند، برخورد جدی داشته باشند و حکم لازم را درباره آنها صادر کند.

نماینده تبریز در مجلس دهم با بیان این که در آخرین نشست نمایندگان سران سه قوه روند پیگیری قضایی بررسی شد، ادامه داد: نباید افرادی که مشکلات زیادی برای کشور و مردم ایجاد کرده اند به راحتی تردد داشته باشند و یا اینکه بدون صدور حکمی در زندان باشند.

پیگیری موضوع صاحبان حساب مشترک در جلسه نمایندگان سران قوا

وی اظهار کرد: مقرر شده گزارشی درباره روند پیگیری قضایی، شناسایی اموال و حضور سپرده گذاران در جلسات چهار کمیته به نمایندگان سران سه قوه ارائه شود. پزشکیان درباره وضعیت صاحبان حساب مشترک افزود: اگر دو نفر یک حساب مشترک داشته باشند باید به هر یک از آنها تا سقف موردنظر پرداخت شود که این موضوع نیز در جلسات آتی نمایندگان سه قوه پیگیری می شود. 

کمیته ها مزایده اموال را بررسی می کنند

وی با بیان این که چهار کمیته به مزایده گذاشته شدن اموال موسسات مالی و اعتباری را بررسی می کنند، ادامه داد: نباید به سرعت اموال به مزایده گذاشته شود، چراکه مزایده سریع اموال سبب خرید ارزان و به دور از واقعیت اموال می شود که ممکن است اموال به پایین ترین قیمت فروخته شود.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مقرر شده که با سپرده گذاران نشستی برگزار شود تا در صورت امکان اموال به سپرده گذاران واگذار شود و یا این که یک تعاونی ایجاد شود تا اموال به خود سپرده گذاران تعلق بگیرد، لذا مقرر شده پیشنهادات به نمایندگان سه قوه ارائه شود تا پس از ارزیابی مشخص شود که کدام یک از این راه ها به نفع سپرده گذاران بوده و اموال بیشتری به آن ها باز می گردد. 

مزایده سریع اموال سبب فروش آن ها به ثمن بخس می شود

وی با بیان این که مزایده سریع اموال سبب فروش آنها به ثمن بخت می شود، افزود: مقرر شده گزارشی درباره اینکه اموال شناسایی شده چند درصد بدهی سپرده گذاران را پوشش می دهد به نمایندگان سه قوه ارائه شود.
پزشکیان با تاکید بر این که با شناسایی اموال سقف سپرده های پرداختی افزایش می یابد، ادامه داد: باید اموالی وجود داشته باشد که بتوان برای آن خط اعتباری باز کرد، همانگونه که تاکنون براساس اموال شناسایی شده خط اعتباری باز شده است.

بانک مرکزی برای پرداخت پول به سپرده گذاران پول چاپ نکرد

وی اظهار کرد: سپرده هایی که تاکنون پرداخت شده براساس دارایی های موسسات بوده و اینگونه نیست که بانک مرکزی پول چاپ و به سپرده گذاران پرداخت کرده باشد.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که در نهایت باید بهترین راه برای پرداخت مطالبات سپرده گذاران انتخاب شود، تصریح کرد: به هر میزان که سپرده گذاران برای شناسایی اموال بیشتر کمک کنند طبیعتا مبالغ بیشتری به آنها پرداخت می شود.

کد خبر 343287

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.