• ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۷
  • کد خبر: 341486
آیین گفتگو

یک روانشناس و مشاوره خانواده گفت: زوج های جوان برای پیشگیری از هرگونه سوءظن و تخریب باید آیین صحبت کردن با یکدیگر را بیاموزند تا بتوانند بدون استرس و تحقیر، گفت و گویی مفید و دارای سرانجام داشته باشند.

اصغر کیهان نیا در گفت وگو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: ازدواج یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که زوجین باید به تمام جوانب آن توجه کنند و برای شادابی زندگی، به دور از هرگونه بحث و جدل، درخواست ها و نظرات و مشکلات خود را با یکدیگر مطرح کنند.

وی با بیان اینکه اگر زوجین با یکدیگر به صورت منطقی و به دور از تحقیر گفت و گو و مذاکره کنند هیچ‌گونه بحران و اختلافی زندگی آنها را تهدید نمی کند، ادامه داد: زوج های جوان برای پیشگیری از هرگونه سوءظن و تخریب باید آیین گفت و گو با یکدیگر را بیاموزند تا بتوانند بدون هیچ استرس و تحقیر، مذاکره‌ای مفید و دارای سرانجام داشته باشند.

این روانشناس و مشاوره خانواده با بیان اینکه هدف از صحبت کردن همسران با یکدیگر، محاکمه کردن زن و یا مرد نیست بلکه آنها باید برای برطرف کردن مشکلات و بازگشت به روابط عاطفی گذشته خود با یکدیگر گفت و گو کنند، ادامه داد: زوجین باید در زمان عصبانیت و حتی گرسنگی از مذاکره با یکدیگر خودداری کنند، هم‌چنین آقایان نباید هنگامی که خانم ها در دوران ماهیانه به سر می برند نسبت به بررسی مشکلات میان خود و همسرشان اقدام کنند و خانم‌ها نیز در مواقعی که همسرانشان در فشار کاری قراردارند و یا از موضوعی ناراحت و عصبانی هستند، از گفت و گو برای رفع مشکلات میان یکدیگر صرف‌نظر کنند.

کیهان نیا با بیان اینکه زوجین هنگام مذاکره به هیچ عنوان نباید به یکدیگر توهین کنند بلکه باید با صبر و حوصله، شنونده صحبت های طرف مقابل خود باشند و بعد از پایان صحبت های وی، جوابی را که در نظر دارند با احترام کامل و بدون گریه و توهین به خانواده های یکدیگر و به دور از کنایه و ایرادهای جسمانی شخص مقابل مطرح کنند، گفت: آنها باید در نظر داشته باشند که برای یک مذاکر موفق باید با لحنی آرام و به دور از حالت دستوری و محاکمه کردن با یکدیگر صحبت کنند تا به نتیجه مناسب و موفق آمیز دست یابند.

وی ادامه داد: زوجین باید توجه داشته باشند هنگام مذاکره نباید از تهدید استفاده کنند چرا که این‌گونه صحبت‌ها باعث تخریب شدن یک رابطه سالم می شود.

این روانشناس و مشاوره خانواده گفت: افراد برای تحکیم و استحکام زندگی خود باید به دور از چشم و هم چشمی، نگاه زیبایی نسبت به زندگی داشته باشند، هم‌چنین به جای تمرکز بر روی عیب‌های یکدیگر، به محاسن شریک زندگی خود توجه کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =