• ۲۵ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۰
  • کد خبر: 341409
تفکیک از مبدأ پسماندها

بر اساس جمع بندی و محاسباتی که در سازمان شهرداری ها و دهیاری ها صورت گرفته است، حدود ۴۸ هزار میلیارد تومان خسارت سالانه دفع غیرقابل بهداشتی و توزیع پسماند در طبیعت است. دفع نامناسب پسماند، طبیعت را از بین می برد و محیط زیست را نابود می کند و خسارت بسیار زیادی وارد می کند.

به گزارش ایمنا، به گفته سید محمد علی افشانی، رئیس سازمان شهرداری ها  و دهیاری های کشور با پیگیری های فراوان هزار میلیارد تومان بودجه برای ساماندهی پسماند در تمام شهرها و روستاهای ایران پیش‌بینی شده است. از این بودجه برای ایجاد کارخانه های زباله سوز بخشی، تولید کمپوست برای کشاورزی  و دفن بهداشتی و صنعتی استفاده می شود.

این سه محور، جزء برنامه های اصلی امسال سازمان های مدیریت پسماند در شهرهای مختلف است، اصفهان نیز از جمله کلانشهرهای پیشتاز در حوزه مدیریت پسماند است.

در شبانه روز حدود هزار تن پسماند خانگی و ۱۰۰تن پسماند خشک به طور جداگانه از سطح شهر جمع‌آوری می شود که ۶۰۰ تن آن مواد آلی است و از طریق روش هوازی به کود آلی تبدیل می شود.

به گفته مدیر عامل جدید سازمان مدیریت پسمـــــاند شهـــــرداری اصفهان، ایجاد شهر زیست‌پذیر و رعایت حقوق شهروندی از جمله برنامه های شهردار اصفهان در حوزه مدیریت پسماند است که وظیفه داریم به عنوان معیار توجه ویژه ای به آن داشته باشیم.

علی دهنوی با بیان اینکه با نگاهی به گذشته اصفهان و مدیریت پسماند مشاهده می کنیم که اقدامات خوبی انجام شده است، تصریح کرد: اگر تنها به این موضوع بسنده کنیم که در حوزه پسماند کشور رتبه نخست را داریم راه به جایی نخواهیم برد، زیرا در مقایسه اصفهان با سایر شهرهای خواهرخوانده راه طولانی در این زمینه داریم. در عین حال که کارهای ارزنده‌ای شده باید نگاهی رو به آینده داشته و کارهای ویژه‌تری انجام دهیم.

وی ادامه داد: ایجاد مدیریت یکپارچه پسماند، بهینه سازی وضعیت موجود، آموزش و فرهنگ سازی هدفمند با هدف کاهش تولید پسماند و تفکیک اصولی، ورود جدی به پسماندهای خطرناک، استقبال از نقدهای سازنده و دوری از حواشی، استفاده بهینه از نیروی سازمانی و مشورت دیگران از جمله اهداف و اقداماتی است که باید در حوزه پسماند در مسیر پیش رو به کار بگیریم.

وی اظهارکرد: در صورت آماده بودن زیرساخت‌های سازمان باید مدیریت یکپارچه پسماند شکل بگیرد در غیر این صورت باید شهرداری برای آماده‌سازی زیرساخت‌ها از سازمان حمایت کند تا بتوانیم مدیریت یکپارچه را در سازمان محقق کنیم.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =