شورای امنیت نتوانست بیانیه‌ای مشترک درباره درگیری‌های غزه صادر کند

شورای امنیت سازمان ملل شب گذشته بنا به درخواست کویت سه ساعت بعد از درگیری‌های فلسطین که به شهادت ۱۶ فلسطینی انجامید، جلسه فوق‌العاده‌ای را پشت درهای بسته برگزار کرد، اما اعضای شورا بر سر یک بیانیه مشترک به توافق نرسیدند.

به گزارش ایمنا و به نقل از روزنامه مصری الیوم السابع،‌ در جریان این جلسه معاون آنتونیو گوترش،‌ دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی نسبت به بدتر شدن اوضاع ظرف روزهای آینده هشدار داد.

شورای امنیت بنا به دعوت کویت برای بررسی آخرین تحولات غزه در پی درگیری‌های خونین بین ده‌ها هزار تن از ساکنان غزه در تظاهرات "بازگشت" به مناسبت چهل و دومین سالگرد "روز زمین" در نزدیکی دیوار حایل بین مرزهای غزه و سرزمین‌های اشغالی تشکیل جلسه داد. روز جمعه بدترین روز در تاریخ درگیری‌های اسرائیل و فلسطین از زمان جنگ غزه در سال ۲۰۱۴ محسوب می‌شود.

نماینده فرانسه در سازمان ملل گفت: خطر افزایش تنش، واقعی است و امکان درگیری جدید نظامی در غزه وجود دارد.

نمایندگان آمریکا و انگلیس نیز نسبت به برگزاری جلسه و همزمانی آن با عید فصح یهودی که جشن‌های مربوط به آن شب گذشته شروع شد،‌ ابراز تاسف کردند، چراکه هیچ یک از دیپلمات‌های اسرائیلی در جلسه فوق‌العاده شورای امنیت حاضر نشدند. این جلسه در سطح دستیاران سفرای کشورهای عضو برگزار شد.

نماینده آمریکا تاکید کرد: این جلسه باید هماهنگ شده بود و ما باید این جلسه را در حضور نمایندگان تمامی طرف‌ها برگزار می‌کردیم.  ما نسبت به تلفات جانی این حادثه ناراحت هستیم.

با این حال، دنی دانون، سفیر اسرائیل در سازمان ملل در اقدامی فرافکنانه قبل از جلسه شورای امنیت در بیانیه‌ای حماس را عامل پشت پرده درگیری‌های روز جمعه دانست.

نماینده آمریکا نیز تصویب هر بیانیه‌ای در انتقاد از اسرائیل یا ارائه درخواستی متحد برای توقف درگیری‌ها در فلسطین را نپذیرفت. در پیش‌نویس این بیانیه که به جلسه شورای امنیت ارائه شد، حمله به تظاهرکنندگان محکوم و بر توقف درگیری‌ها تاکید شد.

ریاض مالکی،‌ وزیر خارجه فلسطین در رابطه با جلسه شورای امنیت گفت، فلسطین درخواست برگزاری جلسه فوق‌العاده داد و ریاض منصور،‌ نماینده فلسطین در سازمان ملل درخواست فوری ما را با هماهنگی کویت برای برگزاری جلسه فوق‌العاده مطرح کرد.

کد خبر 340435

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.