سامانه مدیریت نامگذاری معابر و اماکن شهری

رییس شورای نامگذاری معابر و اماکن شهری اصفهان گفت: نام خیابان‌های اصفهان به نام "آیت‌الله طاهری" و سردار "بی بی مریم بختیاری" مزین شد.

مهدی مقدری در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا در خصوص مصوبات جلسه ۲۱ اسفند ماه ۹۶ شورای نامگذاری معابر و اماکن شهری اصفهان اظهار کرد: با توجه به اینکه این ایام مختص بانوان است نامگذاری چند خیابان به نام بانوان افتخار آفرین شهر اصفهان از اتفاقات خوب جلسه شورای نامگذاری این هفته بود.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین مصوبه شورای نامگذاری هفته جاری نامگذاری خیابانی مهم به نام یکی از زنان افتخار آفرین اصفهان به نام "سردار بی بی مریم بختیاری " بوده است، افزود: خیابان در دست ساخت حدفاصل خیابان طالقانی و خیابان مسجدسید به نام این سردار نامگذاری شد.

سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: بی‌بی مریم بختیاری، خواهر سردار اسعد بختیاری، زاده اصفهان و از زنان آزادیخواه عصر مشروطه در اصفهان است که رشادت‌ها و خدمات ارزنده‌ای از خود به جای گذاشته و به فرموده رهبر انقلاب" از زنان بیگانه‌ستیز" ایران به شمار می‌رود. دلیل این انتخاب، قرار داشتن منزل وی در مجاورت همین خیابان است.

وی همچنین به نام‌گذاری خیابان تازه ساخت حدفاصل محتشم کاشانی تا حسین‌آباد و ادامه آن تا خیابان ارتش به نام "حضرت آیت‌الله جلال‌الدین طاهری (ره)" اشاره کرد و افزود: بر این اساس خیابان مسجد اعظم نیز بخشی از خیابان آیت‌الله طاهری (ره) خواهد شد.

مقدری افزود: دلیل این انتخاب به جز نقش موثر ایشان در تاریخ معاصر اصفهان، به خاطر آن است که این منطقه محل زندگی امام جمعه فقید اصفهان بود.

وی همچنین به نامگذاری خیابان حدفاصل پل ابوذر تا تقاطع شیخ بهایی به نام آذر خبر داد و گفت: پیشتر نیز نام این خیابان "آذر" بود و شهروندان درخواست‌های متعددی برای بازگرداندن نام سابق این خیابان داشتند.

رییس شورای نامگذاری معابر و اماکن شهری اصفهان با بیان اینکه نام خیابان قائم‌مقام فراهانی، حدفاصل اتوبان شهید همت تا انتهای شرقی نیز به میرزا حسین خان "سپهسالار" تغییر یافت، تصریح کرد: خیابان قائم‌مقام فراهانی، حدفاصل خیابان سجاد تا اتوبان شهید همت کماکان به همان نام باقی است.

وی با بیان اینکه خیابان مصلی واقع در مجاورت میدان قدس (طوقچی) به دلیل مشابهت با نام مشابه آن در منطقه شش به نام "استاد حسین معارفی" تغییر نام پیدا کرد، افزود:  استاد حسین معارفی از استادان ماهر معماری اصفهان بود که در این خیابان زندگی می‌کرد و به درخواست مردم منطقه برای رفع اشتباه در نام این خیابان با مورد مشابه، با این درخواست موافقت شد.

مقدری با بیان اینکه خیابان تازه ساخت واقع در محله دنارت موسوم به خیابان دکل برق به خیابان "فرانگیز" نامگذاری شد، گفت: فرانگیز نام قدیمی یکی از محلات منطقه دنارت اصفهان است.

وی اضافه کرد: عمارت تاریخی واقع در چهارباغ بالا جنب کوچه حضرت یحیی که دفتر کارخانه صنایع پشم بوده و هم اکنون به مرکز ارتباطات بین‌المللی شهرداری اصفهان اختصاص داده شده به "کوشک باغ زرشک" نامگذاری شد. این عمارت در مجاورت محله باغ زرشک اصفهان است.

سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان افزود: خیابان تازه ساخت حدفاصل خیابان میثم تا گرکان در منطقه ۱۰ شهرداری نیز به خیابان "مهرتاب" نامگذاری شد.

وی همچنین به نامگذاری فرهنگسرای تازه تاسیس منطقه ۱۰ واقع در محله حصه به نام "استاد محمدجواد شریعت" اشاره کرد و گفت: استاد "محمدجواد شریعت" از مفاخر ادبیات فارسی ایران و برنده جایزه کتاب یونسکو در سال ۱۹۸۰ است. وی در قطعه هنرمندان و نام‌آوران آرامستان اصفهان به خاک سپرده شده است.

به گزارش ایمنا، پیشنهادات شورای نامگذاری در قالب یک لایحه توسط شهرداری به شورای اسلامی شهر اصفهان تقدیم می شود و پس از بررسی و تایید کمیسیون فرهنگی شورا در صحن علنی  به رای گذاشته خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =