• ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۹
  • کد خبر: 339236
چنار

درختان قدیمی میدان ولیعصر تهران به سرطان رنگی دچار شده‌اند و بنابه گفته شهردار تهران چاره ای جز جایگزینی آن ها وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، همزمان با  آئین درختکاری و منابع طبیعی، محمدعلی نجفی اعلام کرد که باتوجه بیماری بخش عمده ای از چناهای شهر تهران، تعداد ۷۵۰ اصله چنار از اصفهان خریداری شده و جایگزین چنارهای سرطانی خواهند شد. خبرگزاری ایمنا برای بررسی اینکه این انتقال ازسوی کدام سازمان صورت گرفته است با دیدگاه هایی مواجه شد که برخی این انتقال را ازسوی اداره منابع طبیعی استان، برخی وابسته به سازمان جهاد کشاورزی و برخی نیز آن را از اقدامات شهرداری اصفهان برشمردند و برخی نیز از بخش خصوص نام بردند. خبرگزاری ایمنا این موضوع را با لحاظ مشکلات عمدۀ اصفهان در زمینه خشکسالی و آلودگی هوای اصفهان با مسئولان ذیربط سازمان های یادشده مطرح کرده است.

نیاز آبی‌ درخت چنار بالا است و ما چنار تولید نمی کنیم

مدیرکل منابع طبیعی استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به عدم فعالیت اداره منابع طبیعی استان در حوزه تولید درختان، اظهارکرد: ما اصلاً تولید چنار نداریم و احتمالاً انتقال درختان چنار از اصفهان به تهران از طریق بخش خصوصی صورت گرفته است، ضمن اینکه ما در داخل شهر کار نمی کنیم و بیشتر جنگل‌کاری های ما در خارج از محدوده شهر است و بحث داخل شهرها به شهرداری ها است.

محمدحسین شاملی با بیان اینکه اصفهان بیشتر از ظرفیت خود نهال تولید می کند، افزود: اصفهان مرکز تولید نهال کشور است و برای خیلی از استان ها نهال تولید می کند و برای مصرف داخلی نیز محدودیتی ندارد، ضمن اینکه درمورد مصرف داخلی کاملاً مرتفع است و آنقدر بخش خصوصی اصفهان فعال است که کمبود نهالی احساس نمی شود.

وی گفت: موضوع قابل توجه این است که نهال هایی که ما در بخش منابع طبیعی تولید می کنیم خاص استان اصفهان است و به استان های دیگر فرستاده نمی شود ولی بخش خصوصی اصفهان بسیارفعالی است و هرکس خریدار باشد به او نهال می دهند و فرقی برایشان ندارد که خریدار از چه استانی است.

شاملی ادامه داد: سالانه از سوی منابع طبیعی تعداد ۴۲۵ هزار اصله نهال تولید می شود که امسال برای بخش بیابانی درختان تاغ، آتریپلکس، گز و قره داغ را شامل شد و برای منطقه غیربیابانی و توسعه فضای سبز نیز انواع سوزنی برگ ها به‌علاوه زیتون تلخ، ارغوان، اقاقیا و داغدغان گونه هایی است که توسط منابع طبیعی استان تولید شده اما تولید چنار نداریم و در واقع به چنار نیاز نداریم چون ما برای داخل شهر نهال تولید نمی کنیم و نهال هایمان برای عرصه های بیرونی است اما چنار برای داخل شهر کشت می شود، برای خارج شهر در مناطق جنگلی نیاز آبی‌ درخت چنار بالا است؛ ضمن اینکه شهرداری ها بخشی از نیازهای خود به نهال های با مصرف آبی کم آب را از این اداره تامین می کنند، امان هال هایی که جنبه زینتی دارند را تولید نمی کنیم.

هیچ‌یک از بخش های شهرداری اصفهان فروش این چنینی نداشته است

موضوع انتقال درختان چنار اصفهان به تهران با سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان مطرح شد، مهدی مقدری اظهارکرد: پس از انتشار این خبر آن را پیگیری کردم و دریافتم هیچ‌یک از بخش های شهرداری اصفهان فروش این چنینی نداشته است و مطابق اطلاعات موجود برخی گلخانه‌داران بخش خصوصی در این معاملات فعال هستند و حتی شهرداری اصفهان نیز مشتری آنها بوده است و در زمان‌هایی درختان ۱۰ ساله ای از آن ها خریداری کرد اما اینکه شهرداری تهران از کجا خریده است را از خودشان باید پرسید.

وی در پاسخ به اینکه باتوجه به شرایط کنونی اصفهان در زمینه های آلودگی و خشکسالی، لزوم حفظ درختان در اصفهان حتی اگر از بخش خصوصی خریداری شده باشند بیشتر احساس می شود، گفت: نکته درستی است و قطعا باید در چارچوب ضوابط و نظارت ها در این باره اقدام شود ولی نکته این است که این نظارت و سیاستگذاری موضوعی حاکمیتی و فراتر از اختیارات شهرداری اصفهان است که نهادهایی مثل استانداری و جهاد کشاورزی باید به آن ورود کنند.

ما در حوزه درختان مثمر فعالیت می کنیم

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان نیز ضمن تأکید براینکه این سازمان در زمینه تولید درختان مثمر فعالیت دارد، گفت: هرساله تعداد نهالستان‌های مورد تأییدمان را ازطریق پورتال سازمان به جهادکشاورزی شهرستان و متقاضیانی خرید نهال اعلام می کنیم، امسال نیز ۳۲ واحد نهالستان مجاز در سطح استان که به لحاظ آلودگی و کیفیت نهال مورد تأیید کمیته نهال استان بودند را اعلام شد که در مجموع عددی بیش از دو میلیون و ۲۵۰ هزار اصله نهال شامل انواع نهال های مثمر ازجمله آلو، آلبالو، گوجه، گیلاس، هلو، شلیل، زردآلو، به، سیب، بادام، گلابی، انار، گردو و انگور عرضه شد که همه دو ساله بودند. در واقع این تعداد، تولید نهال امسال اصفهان از  نهالستان های مرغوب و سالم است که در اختیار خریداران قرار می گیرد.

احمدرضا رئیس زاده ادامه داد: از این مقدار، آن نهالستان هایی هم که می توانند با مشتری دیگر در خارج از استان و حتی خارج از کشور قرارداد ببندند می توانند نهالشان را از استان خارج کنند مشروط به اینکه گواهی بهداشت را بگیرد که تمام نهالستان ها این گواهی را دارند.

وی با تأکید بر اینکه همه این تولیدکننده ها خصوصی هستند، بیان کرد: تولیدکنندگان خصوصی تحت نظارت دولت هستند و کمیته نهال سازمان جهادکشاورزی اصفهان بر فعالیت‌شان نظارت دارد، فروش نهال با توجه به اینکه سالم و استاندارد هستند توسط این تولیدکنندگان محدودیتی ندارد.

رئیس زاده با بیان اینکه این نهال ها دوساله هستند و آبیاری آن ها تا ۲ سال در اصفهان انجام می شود، گفت: اصفهان با مشکل کم آبی مواجه است و اولویت ما استان اصفهان است یعنی آن تعداد نهالی که نیاز داریم در استان مصرف می شود منتهی چون ما به دلیل همین محدودیت آبی، توسعۀ باغ آن‌چنانی در استان نداریم به همین دلیل فقط نهال های مثمر تولید و مازادش از استان خارج می شود.

افرای شبه چنار را انتخاب کرده ایم

مدیر عامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اصفهان با تأکید براینکه اقدام برای انتقال درختان چنار ازسوی این سازمان صورت نگرفته است، اظهارکرد: ما تولیدکنندگان زیادی را در اصفهان داریم که تولید نهال دارند البته من به صورت دقیق نمی دانم که انتقال این چنارها از اصفهان به تهران به چه شکل انجام شده است اما ارتباطی با فضای سبز و شهرداری اصفهان ندارد بلکه این اقدام ازطریق تولیدکنندگانی که در شهر اصفهان فعالیت می کنند و درواقع بخش خصوصی هستند صورت گرفته است.

فروغ مرتضایی نژاد افزود: ما در شهر اصفهان تعداد خیلی زیادی تولیدکننده داریم که به شکل های مختلف نهال های مختلفی تولید می کنند اما آمار دقیقی درباره این تعداد نداریم هرچند که می شود این آمار را پیدا کرد ولی بازهم دقیق نخواهد بود اما می دانیم که تعدادی تولیدکننده تحت نام شرکت های مختلف فعالیت دارند و خیلی از آنها نیز واسطه هستند و از نقاط دیگر نهال می آورند. عمدتاً مراکز تولید اصفهان در شمال استقرار دارند اما شماری از تولیدکنندگان بخش خصوصی نیز  در استان نهال تولید می کنند.

مرتضایی نژاد به عوامل تهدیدکننده چنار اصفهان اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلاتی که چنارهای شهر اصفهان داشته  است موضوع کلوروز یا همان زردی زودهنگام برگ درختان بوده که در مردادماه اتفاق می افتاده که تقریباً مهار شده است. اگرچه چنارها آسیب جدی دیده اند اما ازبین نرفته اند و مرتب ازسوی تیم های تغذیه ای سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری، چنارها به لحاظ کودی تقویت می شوند تا بتوانند دوام داشته باشند.

وی تصریح کرد: پیش از این زمانی که رودخانه جریان و آب فراوانی وجود داشته است، بخصوص آبی که در انهار جاری بود باعث می‌شده که چنارها در سطح شهر اصفهان غرقابی، آب دریافت کنند اما خشک شدن زاینده رود به شکل قطره ای و به سختی آبیاری می شوند. درختان چنار اصفهان دچار تنش شدیدی شده اند و نهایتاً توانستیم با تغذیه، بخشی از کمبود آب را برایشان جبران کنیم.

مدیر عامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان بیان کرد: ما نیز می توانیم از بخش خصوصی این نهال ها را خریداری کنیم و نمی توانیم همه نهال هایی که در اصفهان تولید می شود را خودمان کشت کنیم؛ ضمن اینکه امسال در اصفهان مشکل جدی آبیاری وجود دارد یعنی من فکر می کنم شهر به سختی بتواند آب آشامیدنی را در اختیار شهروندان قرار دهد، هیچگاه رودخانه زاینده رود درطول ۴۰۰ سال این طور خشک نبود و خشکی مداوم نداشته، بنابراین باید بتوانیم درختانی که در شهر داریم را حفظ کنیم و از گونه های گیاهی مقاوم که به آب کمتری نیاز دارند استفاده کنیم. این درست نیست که ما درختی بکاریم که نتوانیم آن را حفظ و آبیاری کنیم بنابراین تا آنجا که توانسته ایم در جای‌جای شهر توسعه های هدفمند انجام داده ایم.

 مرتضایی نژاد گفت: اینکه درخت چنار از مدت ها قبل در اصفهان استفاده شده به این دلیل بوده است که چنار جزو درختان برگ پهن زیبا با آفات و بیماری های کم است، سایه انداز و تیپ درخت قشنگ است اما نیاز آبی و حساسیت بالایی دارد؛ ضمن اینکه اصفهان با داشتن رودخانه زاینده رود برای آبیاری این درختان مشکلی نداشته حتی در تهران نیز آبیاری غرقابی در منطقه ولیعصر تهران انجام می شود اما تهران به اندازه اصفهان کم آبی ندارد. در اصفهان با خشک شدن زاینده رود با مشکل خاص کم آبی مواجه هستیم بنابراین در تهران می تواند چنار وجودداشته باشد البته که در اصفهان نیز درخت چنار یکی از درختان زیبایی بوده که از دیرباز کشت شده و قطعاً الان هم چنار را حذف نمی کنیم اما گونه شبیه به چنار یعنی افرای شبه چناری را انتخاب کردیم که نیاز آبی کمی دارد و خیلی زیباست ضمن اینکه شبیه خود درخت چنار است.

به گزارش ایمنا، انتقال نهال های تولیدشده در اصفهان به شهر تهران اگرچه از طریق بخش خصوصی صورت گرفته است اما بدون شک این نهال ها در اصفهان کشت و آبیاری شده اند و این موضوع در این شرایط سخت کم‌آبی قابل تأمل است. از یک سو چنار علی‌رغم زیبایی و نقش مهم آن در تلطیف فضای شهری، باتوجه به نیاز آبی فراوانش همچنان در بخش های خصوصی اصفهان تولید می شود و به دیگر شهرها انتقال می یابد. آنچه مسلم است این اقدام ازسوی بخش خصوصی صورت گرفته است ولی لزوم نظارت بر عملکرد این بخش ها برای تمرکز بر تولیداتی با نیاز آبی اندک ازجمله موضوعات قابل توجه است، همچنان که تولید "افرای شبه چنار" در دستور کار سازمان فضای سبز شهرداری اصفهان قرارگرفته است.

گزارش از: شیرین مستغاثی _ ایمنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =