• ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۵
  • کد خبر: 338867
اهداي عضو

مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوند مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س) اصفهان گفت: در اقدامی خداپسندانه، کبد و کلیه‌های جوان ۲۹ ساله اصفهانی که دچار مرگ مغزی شده بود به بیماران نیازمند اهدا شد.

مریم خلیفه سلطانی در گفت‌و گو با خبرنگار ایمنا با بیان اینکه مرحوم سعید رستم‌زاده ۲۹ ساله و ساکن اصفهان بر اثر خونریزی، دچار مرگ مغزی شده و در مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س) اصفهان بستری بود، اظهار کرد: پس از اظهار نظر پزشکان در خصوص تایید مرگ مغزی این بیمار، مشاوره‌های لازم برای اهدای اعضای بدن وی با خانواده‌اش در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: به دنبال موافقت خانواده این بیمار مرگ مغزی، عمل برداشت اعضای قابل اهدای وی انجام شد.

مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوند مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س) اصفهان با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون ۵۰ مورد اهدای عضو در این بیمارستان انجام شده است، تصریح کرد: کلیه‌های این بیمار مرگ مغزی در مرکز آموزشی درمانی نور و علی اصغر (ع) به بیمار نیازمند اهدا شد و کبد وی نیز در بیمارستان نمازی شیراز به بیماری دیگر حیاتی دوباره بخشیده شد.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۳۶ مورد مرگ مغزی منجر به اهدای عضو در اصفهان داشتیم، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون شمار زیادی از بیماران نیازمند پیوند عضو در لیست انتظار به سر می‌برند و به سختی هزینه‌ها و رنج بیماری را تحمل می‌کنند و این در حالی است که خداوند با دادن فرصت به برخی افراد برای بخشیدن حیات دوباره به این بیماران لذت شیرین بخشش را نصیب آنان می‌کند.

به گزارش ایمنا، اعضای قابل اهدا شامل قلب و ریه‌ها، کبد و روده‌ها، لوزالمعده و کلیه‌ها است که علاوه بر این اعضا، برخی از بافت‌های بدن نیز قابل پیوند هستند. با اهداء قرنیه می‌توان بینایی را به فردی که دچار صدمه شدید به چشم شده بازگرداند، تاندون و غضروف سبب بازسازی اعضا آسیب دیدهٔ مربوطه می‌شوند، پیوند استخوان می‌تواند، مانع قطع عضو در سرطان استخوان شود، دریچه قلب برای کودکان با بیماری مادرزادی دریچه‌ای و بزرگسالان با دریچه آسیب دیده به کار می‌رود، پیوند پوست نجات بخش بیماران با سوختگی شدید است و پیوند مغز استخوان تنها درمان ممکن در بعضی از سرطان‌های خون است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =