نورپردازی

یک کارشناس شهرسازی گفت: نورپردازی شهری تنها شامل روشنایی معابر نمی‌شود، در همین راستا بازی با نور با در نظر گرفتن نوع مصالح و بافت ساختمان‌ها در شهر باید در اولویت قرار بگیرد.

مهدی منتظرالحجه در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: نورپردازی در فضای شهری کامل کننده فضای مبلمانی و ارتقاء دهنده ایمنی در شهرها است، اما متاسفانه الزاماتی که تاکنون در کشور اجرا می‌شود، تطابقی با استانداردهای بین المللی ندارد.

وی افزود: بدون در نظر گرفتن تفاوت‌های محلی در شهر نمی‌توان به نورپردازی مناسبی رسید، زیرا خیابان‌ها و میادین شهر ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد عنوان کرد: با توجه به اینکه در گذشته نگاه تخصصی به نورپردازی شهری وجود نداشته، در بدنه سازی و باززنده سازی فضای شهری نیز این مسئله مورد غفلت واقع شده و در طرح تفصیلی نیز به صورت کلی به آن پرداخته‌ شده است.

وی ادامه داد: نورپردازی شهری تنها شامل روشنایی معابر نمی‌شود، در همین راستا بازی با نور با در نظر گرفتن نوع مصالح و بافت ساختمان‌ها در شهر باید در اولویت قرار بگیرد.

این کارشناس شهرسازی تصریح کرد: شهرداری‌ها نقش اساسی در شکل‌گیری فضای شهرها برعهده دارند بر همین اساس می‌توانند به عنوان یک کارفرما و مجری، اقدامات گسترده ای را برای تغییرات مثبت در عرصه نورپردازی شهرها انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد: کارشناسان شهری نیز در رشته های مختلف از جمله شهرسازی و معماری، طراحی شهری، برق و الکترونیک و زیباسازی باید با هم افزایی در کنار هم قرار گرفته و به یک زبان و محصول مشترک برای ارائه در شهرها برسند، زیرا نورپردازی شهری زمانی به چشم می‌آید که همه نیازهای شهروندان به صورت جامع در نظرگرفته شده باشد.  

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 1
  • غیر قابل انتشار: 0
  • صدیق US ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
    0 0
    بسیار جالب و آموزنده

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =