ایستگاه اتوبوس

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: ایستگاه‌های اتوبوس که در جای جای شهر جانمایی و مستقر شده از وضعیت مطلوبی برخوردار نبوده و در شأن شهر توریستی کلانشهر اصفهان نیست.

به گزارش خبرنگار ایمنا، اصغر برشان در جلسه علنی امروز - یکشنبه - شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: در آستانه ورود به چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران به خود و مسئولان نظام متذکر می‌شوم که باید تمامی اقدامات و برنامه‌ها در راستای تحقق اهداف اصلی انقلاب یعنی جمهوریت و اسلامیت باشد و رفتار، عملکرد و سیاستگذاری مسئولان قوای سه گانه می‌تواند این امر مهم را محقق سازد.

وی ادامه داد: یادمان باشد مردم ولی نعمتان و صاحبان اصلی این انقلاب عظیم هستند، به همین دلیل توجه به تمامی دغدغه‌های آنان باید سرلوحه فعالیت‌ها قرار گیرد، همه با هم باید جامعه ای در شأن این ملت بسازیم تا نظامی با سیستمی پاسخگو که با جمهوریت و اسلامیت عجین است، شکل بگیرد.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به بررسی و تصویب بودجه سال ۱۳۹۷ شهرداری، اظهار امیدواری کرد: با کار کارشناسی پیوسته، منطبق با برنامه پنج ساله و همفکری و همدلی و تبادل نظر مسیر بودجه را به سمتی هدایت کنیم که ضمن شفافیت، عاملی برای ارتقاء فرهنگ شهروندی، آرامش شهروندان، رفع ترافیک، زدودن آلایندگی‌های محیطی و صوتی و در یک کلام بهبود محیط زیست شهروندان باشد.

وی افزود: با توجه به اقداماتی که در سال های گذشته در راستای توسعه و بهبود ناوگان عمومی، توسعه خطوط ویژه اتوبوسرانی، افزایش و نوسازی اتوبوس‌های درون شهری انجام شده، اما متاسفانه با صرف این همه هزینه، نواقص متعددی وجود دارد که استقبال شهروندان از این وسیله نقلیه همگانی که مهمترین عامل زدودن آلایندگی‌ها و روان سازی ترافیک شهری است، به میزان متناسب افزایش نیافته است، لذا باید با رفع موانع و اقدامات موثر، شاهد استفاده تمامی شهروندان از این وسیله نقلیه عمومی باشیم.

حمل و نقل عمومی شرایط خوبی ندارد

برشان تصریح کرد: لازم است مانند کشورهای پیشرفته، توسعه یافته و در حال توسعه تمامی حمل و نقل درون شهری با استفاده از اتوبوس، مینی بوس، تاکسی و خطوط ریلی باشد که این امر مستلزم ایجاد زیرساخت‌ها و اقدامات مناسب است، در حال حاضر ایستگاه‌های اتوبوس شهری که در جای جای شهر جانمایی و مستقر شده از وضعیت مطلوبی برخوردار نبوده و در شأن شهر توریستی کلانشهر اصفهان نیست.

وی اضافه کرد: در همین راستا باید مکان‌های قابل قبول از نظر گرمایشی و سرمایشی ایجاد شود تا زمانی را که مسافران در انتظار اتوبوس هستند، بتوانند در فضایی مناسب، بهره برداری مطلوب از زمان داشته باشند، لذا لازم است با توجه به فضاهای موجود ایستگاه‌های اتوبوس، چندین الگوی متناسب طراحی شود و با مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی اجرایی شود.

این عضو شورا اظهار کرد: امروزه برنامهریزی و استفاده حداکثری از زمان امر مهم و حیاتی است، اما متاسفانه با گذشت بیش از ۵۰ سال استفاده از اتوبوس در زمانی که تمامی امکانات فراهم است، هنوز نتوانسته‌ایم یا اراده بر این نبوده با توجه تعداد ناوگان در اختیار، تسلط بر وضعیت ترافیک و استفاده از امکانات نرم افزاری زمان‌های مبدا و مقصد و راهنمایی خطوط را در ایستگاه ها تعیین کنیم تا استفاده کنندگان بتوانند برنامه‌های سفر درون شهری خود را با آن زمان هماهنگ کرده و به نحوی مطلوب‌تر از این وسیله نقلیه استفاده کنند.

وی ضمن تشکر از اقدامات اتوبوسرانی اصفهان، افزود: اصلاح ساختار ایستگاه‌های اتوبوس شهری در تمامی نقاط شهر به خصوص خطوط ویژه ضروری است.

برشان تاکید کرد: برای توسعه و نوسازی ناوگان اتوبوس‌های شهری علاوه بر اختصاص بودجه مناسب باید برای جایگزین کردن اتوبوس‌های جدید، تنوع کارخانه‌های سازنده را کم کرده و سرعت خرید اتوبوس‌های شهری را افزایش داد، از سویی دیگر باید سرویس‌های تعمیراتی این وسایل حمل و نقل شهری به بهترین نوع ممکن با در نظر گرفتن تمامی استانداردهای لازم ارائه شود تا  این وسایل حمل و نقل عمومی منجر به آلودگی صوتی، آلودگی هوا و محیط زیست نشود.

خصوصی‌سازی حمل و نقل عمومی اجتناب ناپذیر است

وی با بیان اینکه خصوصی سازی حمل و نقل عمومی، تولی گری و نظارت به جای تصدی‌گری امری اجتناب ناپذیر است، اضافه کرد: ضمن تشکر از شرکت‌های بخش خصوصی که تعدادی از خطوط اتوبوسرانی را در اختیار دارند، اما رعایت نظم و مقررات، نظافت و حضور به موقع در خطوط بر اساس برنامه خطوط تحت اختیار و رفتار متناسب و تعامل گونه با مسافران از سوی آنها باید مورد توجه قرار گیرد.

وی اضافه کرد: در واگذاری‌های جدید خطوط اتوبوسرانی به بخش خصوصی باید ضمن کارشناسی مجدد یک سیستم نظارتی بر نحوه عملکرد بخش خصوصی ایجاد شود.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با اعلام اینکه تعداد زیادی اتوبوس در پارکینگ اتوبوسرانی اصفهان موجود است، گفت: با توجه به نیازهای امروز شهر باید این اتوبوس ها به موتورهای نو و استاندارد تجهیز شود، اما با محدودیت های بودجه نوسازی روبرو هستیم، بنابراین این اتوبوس‌های شهری بر اساس اولویت نوسازی و در مسیر خدمت رسانی به مردم قرار می‌گیرد، البته تمامی امکانات پرسنلی، تجهیزاتی و نظارتی در این خصوص مهیا است و نیازی به هزینه پرسنلی جدید نیست.

وی ضمن تشکر از تمامی رانندگان خدوم و زحمتش اتوبوسرانی و قدردانی از خدمات آنان و سعه صدری که در ارائه خدمت به شهروندان دارند، ادامه داد: از رانندگان میخواهم در زمان توقف در ایستگاه‌ها به منظور بهبود محیط زیست وسیله نقلیه خود را خاموش کرده و در تعامل با مسافران نهایت همکاری را داشته باشند و وسیله نقلیه در اختیار را که جزء اموال عمومی است از آن خود دانسته و عامل ارتقاء فرهنگ شهروندی با همکاری شهروندان در شهر زیبای خدا باشند.

برشان با بیان اینکه در راستای توسعه کمی و کیفی حمل و نقل عمومی باید کارت بلیت هفته ای، یکماهه، فصلی، دوره‌ای عمومی، دانش آموزی و دانشجویی با پیش‌بینی تسهیلات تخفیفی متناسب با هر کدام تهیه و با همکاری آموزش و پرورش، دانشگاه ها و سایر مراکز آموزشی، ارگانها و سازمان‌ها در اختیار متقاضیان قرار بگیرد، عنوان کرد: لازم است کارت منزلت شهروندی برای پیشکسوتان، بازنشستگان و سالمندان تهیه شود تا شهروندان به استفاده از حمل و نقل عمومی تشویق شوند. البته انجام این امر مستلزم داشتن یک سیستم حمل و نقل یکپارچه، حمل و نقل هوشمند و خطوط ریلی است.

وی ادامه داد: مدت زمان سپری شده در اتوبوس‌ها بهترین زمانی است که شهروندان می‌توانند به نحوی مطلوب از آن بهره گیرند که به طور حتم سیستم های اطلاع رسانی داخل اتوبوس‌ها با استفاده از امکانات نرم افزاری با مشارکت بخش خصوصی بدون صرف هزینه یا صرف کمترین هزینه می‌تواند عامل انتقال اطلاعات مفید و ضروری به مسافران باشد، البته آگهی‌های تجاری و بازرگانی نیز از این طریق می‌تواند به اطلاع شهروندان برسد.

این عضو شورا اظهار کرد: یکی دیگر از راهکارهای تشویق مردم به استفاده از حمل و نقل عمومی این است که می‌توان با نصب سیستم پیمایشی بر روی دوچرخه‌ها به نسبت میزان استفاده آنان از دوچرخه، کارت تشویقی استفاده از اتوبوس به شهروندان ارایه شود.

وی اظهار امیدواری کرد: با اقدامات متناسب در راستای بهبود و توسعه حمل و نقل و عمومی به خصوص اتوبوس و خطوط ریلی درون‌شهری بتوانیم شرایط مطلوب و بهینه ای برای شهروندان دیار نصف جهان فراهم کرده و شاهد افزایش استفاده شهروندان از حمل و نقل عمومی باشیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =