زرین شهر

لنجان-شهردار زرین شهر گفت:بودجه سال ۹۷ شهرداری زرین شهر بر اساس عملکرد تفریغ بودجه ۵ ساله گذشته این مجموعه پیشنهاد شده است.

میثم محمدی در گفت‌و گو با خبرنگار ایمنا از شهرستان لنجان،  بودجه‌ریزی را یکی از چالش‌های نظام‌های اقتصادی دانست و اظهار کرد: شهرداری‌ها به عنوان دولت‌های محلی یکی از موثرترین نهادهای شهری به‌شمار می‌آیند که وظایف و خدمات گسترده‌ای را عهده‌دار هستند و بر همین اساس در قبال شهروندان، مسئولیت پاسخگویی دارند.

وی افزود: باید توجه داشت وجود اطلاعات مالی شفاف و قابل مقایسه رکن اساسی پاسخگویی و تصمیم‌گیری‌های اقتصادی و آگاهانه است و قطعا اعضای شورای اسلامی شهر و مدیران شهرداری در تصمیم‌های مالی مختلف در سطح اقتصاد خرد و کلان شهر و به خصوص بودجه‌ریزی باید به اطلاعات مالی گذشته این مجموعه توجهی جدی داشته باشند.

شهردار زرین شهر تصریح کرد: بودجه‌ریزی در شهرداری فرآیند تخصیص منابع محدود به نیازهای نامحدود شهر است و باید در تنظیم بودجه حداکثر استفاده را از منابع موجود کرد، البته این منابع معمولاً در حد کفایت نیست و بر همین اساس باید به سمت کسب درآمدهای پایدار حرکت کرد.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت بودجه‌ریزی واقعی در شهرداری‌ها بودجه سال ۹۷ شهرداری زرین شهر بر اساس عملکرد تفریغ بودجه پنج ساله گذشته این مجموعه پیشنهاد شده و باید گفت میانگین تحقق بودجه در پنج سال گذشته، ۳۷ میلیارد تومان بوده است.

بودجه سال ۹۷ شهرداری زرین شهر واقع گرایانه است

محمدی عنوان کرد: به همین علت بودجه پیشنهادی سال ۹۷ شهرداری زرین شهر را ۴۰ میلیارد تومان پیش‌بینی کرده‌ایم البته این بودجه نسبت به بودجه سال ۹۶ با کاهش ۱۰ میلیارد تومان مواجه شده، چراکه ما اعتقاد داریم بودجه ۹۶ این شهرداری غیر واقعی پیش بینی شده بود.

وی خاطرنشان کرد: اگر قرار بود بودجه ۹۶ بر اساس میانگین تحقق بودجه سال‌های گذشته شهرداری زرین شهر بسته شود، باید بودجه ۴۰ میلیاردی برای آن در نظر می گرفتند، اما به هرحال بودجه سال ۹۶، بالغ بر ۵۰ میلیارد تومان دیده شده بود که تا به امروز تنها ۳۵ درصد از آن محقق شده و پیش بینی می‌شود تا پایان سال خوش بینانه به ۵۰ درصد افزایش یابد.

شهردار زرین شهر با بیان اینکه بودجه سال ۹۷ به دلیل واقع گرایانه بودن، ۱۰۰ درصد تحقق پیدا خواهد کرد، گفت: با توجه به پیش بینی‌هایی که در حوزه برون سپاری، تقویت حضور بخش خصوصی، بحث واگذاری استخر و کشتارگاه به بخش خصوصی و همچنین کاهش هزینه پیمانکاران فضای سبز و ... هزینه‌های جاری شهرداری در بودجه سال ۹۷ کاهش یافته است.

۷۲۸ هزار تومان سرانه هر شهروند پیش‌بینی شده است

وی ادامه داد: در بودجه سال ۹۷، ۱۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای هزینه‌های جاری شهرداری پیش‌بینی شده و ۲۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هزینه‌های عمرانی است، که با توجه به ماده ۱۶۸ قانون شهرداری‌ها می‌توانستیم ۶۰ درصد از بودجه را به هزینه جاری اختصاص دهیم، اما امروز در بودجه شهرداری ۴۱ درصد برای هزینه جاری پیش‌بینی شده است.

محمدی افزود: نکته مهم و قابل توجه در بودجه اختصاص یافته به حوزه عمرانی در سال ۹۷، اولویت قرار دادن پرداخت دیون و مطالبات گذشته و همچنین اتمام پروژه‌های نیمه تمام شهرداری زرین شهر بوده و به نوعی بودجه سال آینده بر اساس مطالبات مردم بسته شده است.

شهردار زرین شهر تصریح کرد: از سوی دیگر در بودجه سال ۹۷، شهرداری با احتساب جمعیت ۵۵ هزار نفری زرین شهر سرانه هر شهروند را ۷۲۸ هزار تومان  پیش‌بینی کرده، در حالی که میانگین کشوری نزدیک به ۵۰۰ هزار تومان بوده و بر همین اساس سرانه مردم زرین شهر از سرانه کشوری بالاتر است.

وی عنوان کرد: بودجه سال ۹۷ با بودجه سال ۹۶ تفاوت‌های بسیاری دارد و جدای از آنکه بودجه کاهش ۲۰ درصدی داشته، واقع گرایانه بودن بودجه سال آینده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، چراکه سعی شده ردیف‌های بودجه بر اساس واقعیت‌ها پیش‌بینی شود.

حرکت شهرداری در مسیر کاهش وابستگی به درآمدهای ناپایدار

محمدی خاطرنشان کرد: در بودجه ۹۶، ۵۶ درصد از سهم بودجه به حوزه ارزش افزوده و حق آلایندگی اختصاص یافته بود، اما با کارشناسی‌های انجام گرفته این سهم را به ۲۹ درصد رسانده‌ایم و به نوعی ۲۷ درصد وابستگی بودجه را به ارزش افزود و حق آلایندگی کاهش داده‌ایم و عدد ۱۰ میلیارد تومانی که در حوزه ارزش افزوده و حق آلایندگی در بودجه ۹۷ پیشنهاد داده شده، عددی واقعی است.

وی تصریح کرد: نباید فراموش کرد این مسئله برای نخستین بار در شهرداری زرین شهر انجام گرفته که وابستگی بودجه را از برنامه ارزش افزوده و آلایندگی کاهش داده‌ و بودجه را به سمت کسب درآمدهای پایدار سوق داده‌ایم بر همین اساس باید گفت سایر کدهای درآمدی حدود ۴۴ درصد از بودجه را به خود اختصاص داده است.

شهردار زرین شهر از افزایش ۲۰ درصدی در حوزه عوارض خبر داد و گفت: نباید فراموش کرد که این کدها، درآمدهای تقریبا پایدار و جاری شهرداری هستند که البته سهم این مهم در بودجه سال ۹۶ تنها ۴۰۰ میلیون تومان بوده که در سال آینده به یک و نیم میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی عنوان کرد: علت اختصاص یک و نیم میلیارد تومان از عوارض نوسازی به بودجه سال ۹۷ آن است، که شهرداری زرین شهر نزدیک به ۴ میلیارد تومان مطالبات نوسازی در شهر دارد و با توجه به جوایزی که برای خوش حسابی پرداخت عوارض در نظر گرفته شده پیش بینی می‌شود رقم قابل توجهی را در حوزه عوارض نوسازی جذب کنیم.

محمدی خاطرنشان کرد: مجموعه شهرداری زرین شهر باید سالانه از محل عوارض نوسازی حداقل یک و نیم میلیارد تومان در بودجه، درآمد داشته باشد، البته در حوزه فروش اموال نسبت به سال ۹۶ رشد داشته‌ایم، اما باید توجه داشت رقم ریالی آن ثابت بوده، چون بودجه کاهش پیدا کرده سهم فروش اموال به نوعی افزایش را نشان می‌دهد که در این حوزه بحث فروش زمین کارگاه مزاحم شهری و شهرک حمل و نقل برای جذب دفاتر خودرو و... است.

اختصاص۷۱ درصد از بودجه ۹۷ شهرداری زرین شهر به خود کوششی

شهردار زرین شهر خاطرنشان کرد: تمامی بخش های شهرداری موظف هستند درآمدهای مورد نیاز را برطبق بودجه تامین کند که در این راستا راهکارهای تحقق بودجه از محل های عوارض و ... در قالب طرح خودکوششی تعریف شده است.

وی با بیان اینکه  یادآور شد: بودجه سال ۹۷،  ۷۱ درصد آن به خود کوششی اختصاص یافته در حالی که در سال ۹۶، سهم بودجه در حوزه خودکوششی ۴۴ درصد بوده است البته بر این باوریم این اقدام شدنی است و کدهایی که در این حوزه پیش بینی شده، بر اساس کارشناسی بر روی پرونده‌هایی انجام گرفته، که در شهرداری جاری هستند.

شهردار زرین شهر اظهار کرد: ما باید به نقطه‌ای برسیم که از صنایع جدا شده تا روند موجود در شهرداری زرین شهر در حوزه اتکاء به عوارض دریافتی از صنایع به مرور اصلاح شود.

محمدی متذکر شد: ما در دوره پنجم مدیریت شهری زرین شهر بر این باوریم اگر بتوانیم شهرداری را از وضعیت نابسامان امروز و وابستگی شدید آن به کارخانه‌هایی همچون ذوب آهن رها کرده، درآمدهای پایدار برای شهری را افزایش داده و پروژه‌های نیمه تمام را به اتمام  برسانم کاری انجام داده‌ایم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =