نيكدل

مدیر عامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان کشور گفت: قرار بود که بانک سرمایه بانک فرهنگیان باشد، اما مشکلاتی وجود داشت و بانک سرمایه از مدیریت آموزش و پرورش خارج شد و به این نتیجه رسیدیم که مسایل آن قابل حل نیست و انی بانک قابل فروش است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، مهدی نیکدل پیش ظهر یکشنبه در نشست مشترک صندوق ذخیره فرهنگیان با مسئولان آموزش و پرورش اصفهان اظهار کرد: در طی سالیان گذشته شاهد اجرای پروژه های متفاوتی در استان اصفهان بودیم و آموزش و پرورش استان اصفهان از جایگاه و اهمیت خاصی برخوردار است.

وی در خصوصجایگاه موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان اذعان کرد: در شرکت بانک سرمایه مقداری سهام خریداری شده و سهام همه افراد زیر ۱۰ درصد است و در مجموع شش شرکت در بانک سرمایه با دارا بودن سهام ۲۱۸ میلیارد تومان خریداری کرده اند و در طی این سنوات سهام دارن از بانک سرمایه ۵۱ میلیارد تومان سود دریافت کردند.

مدیر عامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان کشور در مورد تبیین وضعیت موسسه، تحقیق و تفحص، نهادهای نظارتی، برنامه های آتی، سرمایه گذاری های جدید و افزایش سهم الشرکه ماهیانه اعضاء توضیحات لازم را داد و اظهار کرد: از مبلغ ۲۱۸ میلیارد تومان سهام خریداری شده مبلغ زیر ۵ درصد سرمایه صندوق ذخیره فرهنگیان در بانک سرمایه است که قریب به ۹۵ درصد وقت و انرژی ذخیره فرهنگیان را گرفته است.

نیکدل خاطرنشان کرد: بانک سرمایه یک بنگاه اقتصادی واسطه گری مالی هست که زیر نظر بانک مرکزی اداره می شود و در سال گذشته اتفاقاتی در این حوزه رخ داده که موجب هدر رفتن بخشی از سرمایه های صندوق شده است.

وی افزود: با ورود تیم مدیریتی جدید به خاطر سیستم های نظارتی فعالیت های گسترده ای انجام نگرفته است و متاسفانه بسیاری از وام هایی که در دوره های قبلی داده شده اند، هنوز پرداخت نشده اند و بسیاری از این اتفاقات در سال های قبل از سال ۹۲ اتفاق افتاده که بیشترین آمار مربوط به سال ۹۰ است.

وی اضافه کرد: اکنون همه بانک های دولتی و خصوصی با دادن وام های کلان با این معضل روبه رو هستند، در بانک سرمایه نه تنها پس اندازی وجود ندارد بلکه به بانک سرمایه بدهی هم داریم. هم صندوق ذخیره فرهنگیان و هم آموزش و پرورش به بانک سرمایه بدهکار هستند.

مدیر عامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان کشور تاکید کرد: قرار بود که بانک سرمایه بانک فرهنگیان باشد، اما مشکلاتی وجود داشت و بانک سرمایه از مدیریت آموزش و پرورش خارج شد و به این نتیجه رسیدیم که مسایل آن قابل حل نیست و انی بانک قابل فروش است.

وی یادآور شد: در بانک سرمایه هر اتفاقی بیفتد به بانک مرکزی مربوط است و به پول فرهنگیان لطمه ای وارد نمی شود و امیدواریم تلاش ها به نتیجه برسند و بتوانیم بانک را به فروش برسانیم تا مشکلات موجود کاهش پیدا کنند.

نیکدل با اشاره به فضای بی اعتمادی که در این بخش حاکم شده است، گفت: گسترش فضای بی اعتمادی به صندوق در بین ذیتفعان آن و فرهنگیان، موجب شد که تلاش های گسترده ای در این بخش صورت بگیرد و به بازنشستگان وام هایی پرداخت شود.

شفافیت شعار حاکم است

مدیر عامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان کشور با تاکید به برنامه ریزی در شرکت ها و وجود ضعف در رویه های برنامه ریزی و بودجه ریزی شرکت های نابغه جهت پوشش تعهدات صندوق گفت: شفافیت شعار حاکم ما است و در ایجاد ساز و کارها در آینده شاهد اتفاقات بهتری خواهیم بود.

در بخش حاکمیت شرکتی می توان به عدم آشنایی و پایبندی برخی مدیران به نظام حاکمیت شرکتی و قانون تجارت اشاره کرد که تلاش کردیم این مشکل را به شیوه های متفاوت برطرف کنیم.

وی بیان کرد: در رابطه با چشم انداز مالی می توان به خروج ۱۳۵ هزار نفر از اعضای صندوق در سه سال آینده به دلیل بازنشستگی اشاره کرد.

مدیر عامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان کشور با اشاره به راهبردهایی که با هدف تحول در دستور کار است، گفت: ایجاد سازمانی چابک، دانش بنیان، بهره ور و اقتصادی، حرکت به سوی مدیریت سرمایه و خروج از تصدی گری با در نظر گرفتن محدودیت ها، انضباط مالی و نظارت بیشتر با حضور در بازار سهام؛ اصلاح ساختار سرمایه گذاری با الزام به رعایت معیارهای اقتصادی در ارزیابی، ایجاد دیدگاه استراتژیک و آینده نگر و ایجاد نظام ارزشیابی، آموزش و اصلاح پیوسته از راهبردهایی است که با هدف تحول در دستور کار قرار گرفته است.

نیکدل در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به پرونده های حقوقی یادآور شد: تعداد زیادی پرونده حقوقی وجود دارد و این موارد به شیوه مدیریت های قبلی وابسته است که مشارکت با هر بخش خصوصی در این زمینه بود که منجر به کلاهبرداری در این زمینه شده است.

وی خاطرنشان کرد: باید بخش خصوصی را برای ارایه خدمات به مردم در خدمت بگیریم و از مشارکت با این بخش اجتناب شود تا در آینده با مشکلات کمتری روبه رو شویم.

مدیر عامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان کشور گفت: تامین سفرهای ارزان قیمت برای فرهنگیان و بازنشستگان با ایجاد شرکت های هواپیمایی مختص فرهنگیان فراهم شده است. باید توجه کنیم که بدون برنامه ریزی دراز مدت برنامه های کوتاه مدت به نتیجه نخواهند رسید.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =